Jaszczurki

Czwartek, 18 stycznia 2024 (15:17) Aktualizacja Czwartek, 11 kwietnia 2024 (13:56)
Jaszczurki (Lacertilia) to grupa gadów należących do rzędu łuskonośnych. Są to zwykle niewielkie, zróżnicowane gatunkowo zwierzęta, charakteryzujące się długim ciałem, czworokątnymi łuskami i zwykle długim ogonem. Żyją na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Jaszczurki mogą być wszystkożerne lub roślinożerne, w zależności od gatunku, a niektóre gatunki są także drapieżnikami.
Jaszczurki Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Mała jaszczurka. /123RF/PICSEL

Jaszczurki - najważniejsze informacje

  • Rząd:

    łuskonośne

  • Gromada:

    gady

  • Typ:

    strunowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Czy jaszczurka to gad? 

Jaszczurki występują na całym świecie, z wyjątkiem wysp oceanicznych i Antarktydy. W Polsce żyją cztery gatunki tych gadów:
  • padalec,
  • jaszczurka murowa,
  • jaszczurka zwinka,
  • jaszczurka żyworodna. 
W przeszłości w Polsce obserwowano także jaszczurkę zieloną. Natomiast ten gatunek nie zasiedlił na stałe naszego kraju. Jaszczurka lubi suche i odkryte tereny. W zależności od gatunku, można spotkać zwierzęta, które preferują warunki nizinne, leśne czy skalne. 

Co jedzą jaszczurki?

Jaszczurki w większości są mięsożerne i żywią się owadami, pajęczakami, gąsienicami, ślimakami, wężami i gryzoniami. Nie żują, a miażdżą pokarm, który następnie połykają. Zwierzęta są bardzo płochliwe, natomiast w spokojnym środowisku można je zaobserwować podczas wygrzewania się na kamieniach czy ścieżkach. 

Te gady prowadzą naziemny tryb życia i są ciepłolubne.  Są wyjątkowe zwinne i szybko biegają. Ponadto mają zdolność do wspinania się po ścianach. Jaszczurki są głównie jajorodne, natomiast istnieją także gatunki żyworodne.

Jak wyglądają jaszczurki?

Prawie wszystkie jaszczurki, wyłączając gatunki beznogie, np. padalca, mają specjalne przyssawki na kończynach. Ta cecha pozwala im wspinać się po budynkach czy ścianach skalnych. 

Jaszurki mają charakterystyczną anatomię – z wąską klatką piersiową i żebrami na długości kręgosłupa aż po zakończenie odcinka brzusznego. Ogon jest organem autonomicznym, dlatego jaszczurka może go odrzucić w trakcie walki. Wszystkie gady z tej grupy mają specyficzną budowę żuchwy ze zrośniętymi kośćmi.

Mózg tych gadów zwykle nie przekracza 1% masy ciała i składa się z 12 par nerwów czaszkowych. Natomiast jaszczurki charakteryzują się mocno rozwiniętą korą mózgową i rdzeniem kręgowym. 

U jaszczurek stwierdza się dymorfizm płciowy. Samce zwykle mają żywsze ubarwienie i bardziej agresywne usposobienie niż samice. Jaszczurki mają ciało pokryte rogowymi łuskami i tarczami o różnym ubarwieniu. Wśród cech charakterystycznych można wymienić także kolce i rogi. 

Czy jaszczurki są pod ochroną?

W Polsce jaszczurka zwinka, żyworodna i padalec są objęte ochroną gatunkową. Zabrania się zatem zabijania tych gadów. Choć budzą postrach wśród wielu osób, są to niezwykle pożyteczne zwierzęta – zwłaszcza w ogrodzie. 

Ze względu na to, że żywią się owadami, gąsienicami czy ślimakami, mają pozytywny wpływ na uprawy.

Wśród naturalnych wrogów jaszczurek można wymienić węże, ptaki, łasice, borsuki i inne zwierzęta drapieżne. Te gady obawiają się także psów czy kotów i charakteryzują się wysoką płochliwością. 

Ile istnieje gatunków jaszczurek?

Na świecie występuje około 5000 gatunków jaszczurek, natomiast nadal są odkrywane nowe. 

Czy jaszczurki są jadowite?

Istnieją dwa gatunki jadowitych jaszczurek: Mexican beaded i Gila monster. 

Jakie procesy obronne ma jaszczurka?

Większość jaszczurek potrafi zrzucić ogon w trakcie obrony, aby uciec. Ta część ciała z czasem się regeneruje, jednak odrasta w innym rozmiarze czy kolorze. Niektóre jaszczurki mogą też trysnąć krwią z oczu w trakcie walki.   

Temat Jaszczurki znajdziesz również w serwisie:

Jaszczurki - Wiadomości