Zaskakujące ostrzeżenie służb. "Nie przytulajcie i nie całujcie jaszczurek"
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Źródłem zakażeń wielu Amerykanów rzadkim typem salmonelli są popularne jaszczurki Pogona hodowane w domach – ustaliły amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Jaszczurek nie należy przytulać i całować – ostrzegają służby.
W USA i Kanadzie służba zdrowia odnotowuje w ostatnich latach rosnącą liczbę zakażeń rzadkim typem salmonelli (Salmonella Vitkin), która nie występowała na tych terenach przed 2021 r.
Jaszczurki - zaskakujące źródło salmonelli
By ustalić źródło, z którego pochodzi bakteria, zlecono badanie przypadków zakażeń u ludzi w latach 2021-2022. Okazało się, że wspólnym elementem łączącym te zakażenia u ludzi było posiadanie jaszczurki z rodziny agamowatych (Pogona), która zdobywa coraz większą popularność jako zwierzę domowe, również w Polsce.
Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Emerging Infectious Deseases". W badaniu wykorzystano genetyczne sekwencjonowanie całego genomu w celu ustalenia pochodzenia infekcji salmonellą.
Lekarze podkreślają, że nie chcą zniechęcać do trzymania jaszczurek w domach, ale nawołują do szczególnej ostrożności, szczególnie jeśli wśród domowników są małe dzieci.
Przypominają, że salmonella wydalana jest wraz z odchodami zwierzęcia, więc możliwe jest jej występowanie na całym ciele. Dlatego też nie należy przytulać i całować jaszczurek - ostrzegają służby.
Dodatkowo szczególnie istotne jest, by po kontakcie ze zwierzęciem umyć dokładnie ręce. Do niebezpiecznych zachowań należy też noszenie jaszczurki na ramieniu, bo znacznie trudniej utrzymać wtedy higienę. Zwierzęta nie powinny też swobodnie spacerować w kuchni i na powierzchni takiej jak stół, gdzie często leży jedzenie.
Nie całuj jaszczurek i żółwi
Jaszczurki nie są jedynymi gadami, od których człowiek może zakazić się salmonellą. W 2023 r. ponad dwadzieścia osób w 11 stanach zachorowało na salmonellę przenoszoną przez małe żółwie.
"Dziewięć osób zostało hospitalizowanych, a CDC wydało ostrzeżenie skierowane do rodziców dzieci poniżej piątego roku życia, żeby zrezygnowali z posiadania żółwi jako zwierząt domowych" - napisał "The New York Times".
W 2016 r. naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli, że u dziko żyjącej zwinki, jednej z najpospolitszych jaszczurek w Polsce, występuje salmonella enterica (jej nosicielem jest aż 24 proc. jaszczurek). Uspokajali jednak, że ten szczep bardzo rzadko jest wykrywany u ludzi, więc jaszczurki zwinki nie stanowią raczej zagrożenia dla człowieka.
"Najbezpieczniej jaszczurek po prostu nie chwytać" - mówił PAP Krzysztof Dudek z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.