Najdziwniejsze zwierzęta świata. Zaskakują swoim wyglądem

Spośród kilku milionów gatunków zwierząt żyjących na naszej planecie większość z nas zna zaledwie ułamek promila z nich. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nie sposób byłoby znaleźć czas na zapoznanie się z wszystkimi. Oto kilka z tych wyróżniających się na tle innych wyjątkowym wyglądem.

Ambystoma meksykańska

Krytycznie zagrożona wyginięciem ambystoma meksykańska wygląda niczym ryba wyposażona w nogi. Trzeba przyznać, że takie połączenie jest czymś wyjątkowo rzadko spotykanym w świecie zwierząt.

Wspomniany gatunek należy do gromady płazów, a spotkać go możemy jedynie w południowym Meksyku. Co ciekawe, występuje u niego zjawisko neotenii, czyli zdolności do wczesnego rozmnażania się już w stadium larwalnym.

Zobacz także: Jad węży i pająków groźniejszy niż sądziliśmy

Reklama

Zmrocznik oleandrowiec

Chyba nie ma na naszej planecie bardziej nieziemsko wyglądającego stworzenia niż zmrocznik oleandrowiec. Motyl nocny przed swoją przemianą wygląda niczym prawdziwy kosmita.

Wyjątkowo wyglądające stworzenie możemy zaobserwować latem na terenie całej Polski. Im bardziej na południe, tym większa szansa na napotkanie go na swojej drodze. Gąsienica ma około siedmiu centymetrów długości.

Moloch straszliwy

Niewielka jaszczurka zamieszkująca pustynie zachodniej Australii zawdzięcza swoją nazwę nietypowemu wyglądowi, który przypomina niektórym demona. Jego ciało pokrywa szereg kolców będących żywą zbroją zwierzęcia chroniącą go przed atakami.

Co ciekawe, w trakcie gorących upałów moloch straszliwy zakopuje się w piasku, chroniąc się w ten sposób przed ciepłem. Takie zachowanie w połączeniu z umiejętnością przeżycia kilku tygodni bez picia wody czyni go prawdziwym mistrzem zabawy w chowanego.

Zobacz także: "Jaszczurka-nurek" używa bąbelków powietrza, by oddychać pod wodą

Wyrak upiorny

Na jednej z indonezyjskich wysp możemy spotkać prawdziwe upiory, a dokładniej mówiąc wyraki upiory nazywane również wyrakami upiornymi. Choć ich nazwa brzmi niezwykle przerażająco, część z nas z pewnością uznałaby stworzenia za wyjątkowo urocze ze względu na nienaturalnie duże oczy.

Omawiane zwierzęta osiągają zaledwie 12 centymetrów długości ciała (nie wliczając ogona) oraz ważą niecałe 200 gramów. Te wszystkie cechy w połączeniu sprawiają, że ktoś mógłby pomyśleć, że opis dotyczy pluszaka, a nie prawdziwego stworzenia.

Zobacz także: Zwierzęta, które zaskoczą cię swoją inteligencją

Agama kołnierzasta

Jak sama nazwa wskazuje, agama kołnierzasta charakteryzuje się niezwykłym kołnierzem, którego średnica jest kilkukrotnie większa od średnicy głowy stworzenia. Zwierzę rozpościera go w celu odstraszania przeciwników takich jak sowy, węże, orły czy niełazy.

Naturalnym środowiskiem wspomnianej jaszczurki są lasy sawannowe północnej Australii. Spotkamy ją również na południu Nowej Gwinei i w terrariach na całym świecie.

Rawka błazen

Niewielkie stworzenie nie bez kozery nazywane jest również Chuck Norrisem wśród skorupiaków. Rawka błazen to najprawdziwszy cud natury wyposażony w całą paletę niesamowitych zdolności.

Żadne inne zwierzę nie ma aż tak dobrze wykształconych oczu jak wspomniany wyżej ustonóg. Widzenie w ultrafiolecie, podczerwieni, rozróżnianie polaryzacji światła, 360 stopni pola widzenia - co dusza zapragnie. Natomiast przydomek związany z amerykańskim mistrzem sztuk walki wziął się od tego, że skorupiak potrafi uderzyć z taką siłą, że bez problemu rozwali szybę w akwarium czy skałę na dnie morza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | jaszczurki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy