Zwierzęta domowe

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:21) Aktualizacja Czwartek, 25 stycznia 2024 (14:11)
Ludzie udomowili psy, koty, chomiki, myszy i inne ssaki. Dzięki temu mogą cieszyć się towarzystwem zwierząt domowych. W naszych domach są hodowane także ryby, gady, płazy czy nawet pajęczaki. O ile psy i koty odnajdą się w wielu strefach klimatycznych, to w przypadku innych gatunków trzeba zadbać o specjalne terrarium, akwarium albo klatkę.
Zwierzęta domowe Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Psy i koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe. /123RF/PICSEL

Zwierzęta domowe - najważniejsze informacje

 • Królestwo:

  zwierzęta

Tryb życia zwierząt domowych jest w dużej mierze uzależniony od gatunku. Psy co do zasady dostosowują się do rytmu dnia opiekuna. Koty natomiast są nieco bardziej niezależne. Chomiki prowadzą nocny tryb życia, co czasem może być uciążliwe dla opiekunów. Choć każde zwierzę ma swój indywidualny charakter, to można wymienić cechy wspólne dla konkretnego gatunku.

Psy są towarzyskie i chętnie socjalizują się z człowiekiem. Co ciekawe, to właśnie wilk był pierwszym udomowionym zwierzęciem. Szacuje się, że ten proces nastąpił pomiędzy 15000 a 30000 lat p.n.e.  To właśnie w jego efekcie wykształcił się współczesny pies. 

Wśród zwierząt domowych można wymienić te o charakterze użytkowym czy roboczym. Możliwa jest np. hodowla owiec, krów czy koni. Natomiast człowiek adoptuje pupili także ze względu na potrzeby socjalizowania się. W tym drugim przypadku najczęściej wybór pada na psy, koty, chomiki czy świnki morskie. 

Temat Zwierzęta domowe znajdziesz również w serwisie:

Zwierzęta domowe - Wiadomości

Zwierzęta domowe - Wideo

 • Weterynarze popełniają samobójstwa, studenci weterynarii mają depresję

  Poniedziałek, 13 marca 2023 (14:48)
  Istnieją badania sugerujące, że zawód weterynarza może wiązać się z nieco wyższym ryzykiem samobójstwa, niż inne zawody. Weterynarze często pracują z chorymi i rannymi zwierzętami oraz...
 • "Mam obowiązek reagować, kiedy klient kopnie psa"

  Poniedziałek, 13 marca 2023 (11:38)
  Michał Barczykowski w podcaście video "Zdanowicz pomiędzy wersami" wyznaje, że do zwierząt od zawsze podchodził empatycznie i nie jest w stanie patrzeć na ich krzywdę. Twierdzi, ze jako...
 • Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 49: Michał Barczykowski

  Piątek, 10 marca 2023 (00:45)
  Gościem najnowszego odcinka videopodcastu „Zdanowicz pomiędzy wersami” jest lekarz weterynarii, Michał Barczykowski. W rozmowie z Katarzyną Zdanowicz opowiedział m.in. o agresywnych...
 • "Zwierzostan": Psy i koty

  Poniedziałek, 2 sierpnia 2021 (08:00)
  Bezdomne psy i koty - niezliczona ich liczba czeka na nowy dom w polskich schroniskach. Jak wygląda praca wolontariuszy? Dlaczego ludzie wciąż porzucają zwierzęta?