Rekin

Aktualizacja

Rekiny są fascynującymi przedstawicielami świata morskiego. Należąc do klasy ryb chrzęstnoszkieletowych, rekiny różnią się od typowych ryb kostnoszkieletowych kilkoma kluczowymi cechami (brak pęcherza pławnego, nieparzysta liczba płetw). Z ponad 500 gatunkami, różnorodność tych drapieżników jest zadziwiająca, od małych rekinków bambusowych po imponującego rekina wielorybiego.

Żarłacz biały. To ten gatunek rekina odpowiada za ataki na ludzi. Potrafi wyczuć nawet najmniejszą ilość krwi w wodzie.
Żarłacz biały. To ten gatunek rekina odpowiada za ataki na ludzi. Potrafi wyczuć nawet najmniejszą ilość krwi w wodzie.Design PicsEast News

Rekin - najważniejsze informacje

Rodzina:
spodouste
Rząd:
lamnokształtne
Gromada:
ryby chrzęstnoszkieletowe
Typ:
strunowce
Królestwo:
zwierzęta

Gdzie żyją rekiny? 

Rekiny najczęściej żyją w morzach tropikalnych i subtropikalnych. Pojawiają się w wodach słonych, rzadziej w wodach arktycznych. Nie brakuje jednak wyjątków, w postaci rekinów polarnych, które upodobały sobie życie w mroźnych krainach.

Rekiny występują nie tylko w wielkich zbiornikach wodnych — morzach i oceanach, ale także wpływają do wód śródlądowych. 

Rekiny — tryb życia i zachowanie

Rekiny zamieszkują ziemskie wody już od 450 milionów lat. Zajmują stałe miejsce w ekosystemie i spełniają w nim konkretne zadanie. Jako drapieżniki, przyczyniają się do eliminacji schorowanych, starych i umierających osobników. Dzięki temu wpływają na regulację całego ekosystemu i jego usprawnienie. 

Badacze zajmujący się życiem rekinów zauważyli, że zwierzęta te rozwinęły u siebie silne więzi społeczne. Są towarzyskie i umieją rozpoznać swoich przyjaciół spośród innych rekinów. Rekiny żywią się zarówno planktonem, jak i skorupiakami, rybami, a także ssakami — fokami, waleniami oraz delfinami. 

Jak wygląda rekin?

Budowa ciała rekina od lat budzi duże zainteresowanie badaczy. Jego sprawne zmysły, a także spory mózg sprawiają, że zwierzęta te są doskonałymi łowcami. Potrafią wyczuć najmniejsze ruchy swojej potencjalnej ofiary. Wypracowały sobie świetny zmysł powonienia, ale i niezawodny wzrok. Szkielety rekinów zbudowane są z chrząstek. Nie posiadają pęcherza pławnego, co z kolei zmusza je do ciągłego ruchu. Wyjątkowym zjawiskiem jest u tych zwierząt stała wymiana zębów. Żarłacze w ciągu swojego życia mogą wymienić nawet 20 000 zębów. 

Ciało każdego rekina składa się z płetwy ogonowej i dwóch par płetw parzystych — piersiowych i brzusznych. Większość rekinów posiada także płetwy grzbietowe oraz płetwę odbytową. Po bokach ciała rekinów znajdują się szczeliny skrzelowe, które biorą udział w procesie oddychania zwierząt pod powierzchnią wody. 

Jakie rekiny są groźne dla człowieka? 

Na świecie znajduje się wiele gatunków rekinów. Najczęściej występujące w przyrodzie odmiany, to:

  • rekiny białe — to ten gatunek odpowiada za najczęstsze ataki na ludzi. Potrafi wyczuć nawet najmniejszą ilość krwi w wodzie
  • rekiny młotowate — rekiny o charakterystycznej anatomii, o spłaszczonej i szerokiej czaszce.
  • żarłacze białopłetwe — najliczniej występujące rekiny na świecie, często wykorzystywane są do celów konsumpcyjnych.
  • rekiny olbrzymie — istnieją w przyrodzie najdłużej i osiągają nawet 10 metrów długości.
  • żarłacze czarnopłetwe — ich ciało pozyskiwane jest najczęściej do celów konsumpcyjnych, szczególnie ze względu na swoje mięso, olej i skórę. 
  • rekiny wielorybie — największe gatunki nie tylko spośród rekinów, ale i wszystkich ryb żyjących na świecie. 

Czy rekiny są pod ochroną?

Mimo wielu badań nad rekinami, w dalszym ciągu zwierzęta te pozostają niezrozumiane przez ludzi. Strach, jaki przez lata towarzyszył narracji związanej z opisywaniem zachowania rekinów, sprawił, że aktualnie niełatwo wpłynąć na zmianę ich postrzegania. Każdy kolejny rok to dla rekinów utrata kolejnych 100 milionów osobników. Zabijane są głównie ze względu na płetwy, mięso, olej z wątroby. Wiele z nich ginie również ze względu na przypadkowe złapanie w sieci. 

Aktualnie około 300 gatunków rekinów jest zagrożonych wyginięciem. Głównie z uwagi na działalność człowieka — nie tylko celowe zabijanie w celach konsumpcyjnych, ale również ze względu na regularnie zanieczyszczanie wód i środowiska naturalnego. 

Na świecie wprowadzane są zakazy połowu rekinów lub ich znaczne ograniczenia. Karalny bywa również handel poszczególnymi elementami ciała tych zwierząt oraz ich importowanie. 

Ciekawostki o rekinach

  • Dzięki swojemu łowczemu instynktowi przyczyniają się do regulowania poziomu zanieczyszczeń wód oceanicznych. Oczyszczają je z chorych i padłych zwierząt, które zwiększają zanieczyszczenie środowiska. 
  • Rekiny to bardzo wytrzymałe zwierzęta. Są w stanie pokonać nawet tysiące mil w ciągu roku. Rekordowe wędrówki rekinów notowane są na długość około 20 000 kilometrów.  
  • Rekiny posiadają o dwa zmysły więcej od ludzi. Mają umiejętność wykrywania zmiany ciśnienia w wodzie, dzięki czemu świetnie polują i ukrywają się przed innymi drapieżnikami. Mogą również wykrywać nawet najmniejsze pole elektryczne, które wytwarzane jest m.in. przez skurcze mięśni swojej ofiary. 
  • Rekiny mają różne osobowości. Badacze wyodrębniają zarówno gatunki, które są płochliwe wycofane, jak i takie, które są bardzo towarzyskie i spędzają czas głównie w dużych koloniach. 
  • Oczy rekinów znajdujące się po bokach ciała sprawiają, że zwierzęta mają bardzo rozszerzone pole widzenia. Wiedzą, co znajduje się przed nimi, obok nich, jak i za nimi. 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas

Powiązane z tematem Rekin

Rekin - wiadomości

Rekin - wideo