Mrówki

Aktualizacja

Mrówki to niewielkie, społeczne owady należące do rodziny mrówkowatych (Formicidae) w rzędzie błonkoskrzydłych. Rozprzestrzenione są niemal na całym świecie i odgrywają kluczową rolę w ekosystemach jako drapieżniki, roznosiciele nasion czy inżynierowie gleby. Ich społeczne zachowania, zdolność do tworzenia skomplikowanych struktur (kolonie i gniazda), współdziałanie w obronie i poszukiwaniu pożywienia stanowią fascynujący obiekt wielu badań.

Na całym świecie jest ponad 12 tysięcy gatunków mrówek, w Polsce 103.
Na całym świecie jest ponad 12 tysięcy gatunków mrówek, w Polsce 103.Flickr/Insects Unlockeddomena publiczna

Mrówki - najważniejsze informacje

Rodzaj:
mrówki
Rodzina:
mrówkowate
Rząd:
błonoskrzydłe
Gromada:
owady
Typ:
stawonogi
Królestwo:
zwierzęta

Mrówki – występowanie i środowisko

Mrówki można znaleźć na każdym kontynencie poza Antarktydą. Największą liczebność tych owadów obserwuje się w regionach o klimacie subtropikalnym i tropikalnym. 

Na całym świecie jest ponad 12 tysięcy gatunków mrówek, z czego w Polsce występują 103 gatunki. 

Idealne warunki dla tych owadów to obszary dobrze nasłonecznione i ciepłe. Mrówki preferują gleby piaszczyste, ale bytują także w innych ziemiach.

Mrówki – tryb życia i zachowanie

Mrówki żyją w zorganizowanych społecznościach. W koloniach występuje ścisła hierarchia. Wyróżnia się następujące role wśród tych owadów: 

  • samce – ich jedyną funkcją jest zapłodnienie królowej; po jej spełnieniu giną,
  • samice – królowe odpowiedzialne za składanie jaj i regulacje społeczności, 
  • robotnice – to owady bez wykształconych układów rozrodczych i skrzydeł, mają za zadanie budowę mrowiska 
  • żołnierze – podobnie jak robotnice nie mają narządów płciowych, ale dodatkowo wyróżnia je charakterystyczna budowa z silnymi żuwaczkami. Te mrówki bronią społeczności. 

Mrówki żyją w mrowiskach naziemnych lub podziemnych w zależności od gatunku i miejsca występowania.  Owady te żywią się zarówno białkiem roślinnym, jak i zwierzęcym.  

Mrówki – anatomia

Budowę mrówki można podzielić na obszary głowy, tułowia i odwłoka. Do najlepiej rozwiniętych części ciała zalicza się głowę z mocnym aparatem gębowym w formie żuwaczek i biczykowatych czułek. 

Mrówki mają 6 odnóg, z czego przednie kończyny są zakończone specjalnymi haczykami. Odwłok tych owadów jest ruchomo zestawiony z tułowiem, a na nim znajduje się mocny pancerz chitynowy. 

Wyróżnia się wiele rodzajów ubarwienia – najczęściej spotykane są mrówki czarne, czerwone, brunatne lub żółtawe. Większość samic i samców tych owadów ma skrzydła – z wyjątkiem robotnic. 

Mrówki – ochrona i zagrożenia 

Mrówki pełnią ważną funkcję dla środowiska naturalnego, dlatego zabronione jest umyślne zabijanie zarówno owadów, jak i niszczenie mrowisk. Zatem podlegają one ochronie częściowej w Polsce. Natomiast dopuszcza się wykorzystywanie środków odstraszających te owady w ogrodach czy domach.

Do naturalnych wrogów mrówek można zaliczyć człowieka, mrówkojady, krety, dzięcioły zielone, ropuchy czy kuny. 

Ciekawostki o mrówkach

  • Czy mrówki żądlą?

Owady te nie mają żądła, natomiast na ich odwłoku znajduje się gruczoł jadowy, który wytwarza kwas mrówkowy. 

  • Jak długo żyje królowa mrówek?

Zwykle płodne samice dożywają 20 lat, choć znany jest człowiekowi przypadek królowej mającej 29 lat.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas

Powiązane z tematem Mrówki

Mrówki - wiadomości