Pomagają czy szkodzą. Jak właściwie jest z mrówkami w ogrodzie?
Mrówki z jednej strony są symbolem pracowitości, z drugiej mogą zaszkodzić naszym uprawom. Czy nam się to podoba czy nie, są powszechnie obecne w ogrodach. Choć bywają postrzegane jako szkodniki, odgrywają też ważną rolę w ekosystemie. Właściciele ogrodów często stają przed dylematem: zwalczać je czy zostawić w spokoju? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od kontekstu. Sprawdź, kiedy obecność mrówek jest pożyteczna, a kiedy oznacza szkody w ogrodzie.

Spis treści:
Dobra strona mrówek. Kiedy są pożyteczne w ogrodzie?
Choć wielu ogrodników traktuje je z podejrzliwością, mrówki w rzeczywistości potrafią być sprzymierzeńcami w pielęgnacji ogrodu. Ich działalność ma wpływ na strukturę gleby - dzięki kopaniu rozbudowanych tuneli przyczyniają się do jej napowietrzania, co z kolei poprawia warunki wzrostu roślin. Mrówki są też naturalnymi czyścicielami przestrzeni - rozkładają martwe owady i resztki organiczne, wspierając obieg materii i wzbogacając ziemię w cenne składniki odżywcze.
Warto również wspomnieć o ich roli w kontroli populacji szkodników. Mrówki w ogrodzie są pożyteczne, ponieważ żywią się larwami i jajami różnych owadów, często tych, które stanowią realne zagrożenie dla upraw. Niektóre gatunki mrówek współpracują z roślinami, rozsiewając ich nasiona i wspomagając naturalne procesy regeneracyjne w ogrodzie. Obecność mrówek, jeśli nie jest nadmierna, może więc świadczyć o zdrowym, zrównoważonym ekosystemie.
Kiedy mrówki szkodzą w ogrodzie?
Obecność mrówek w ogrodzie nie zawsze jest korzystna. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy ich kolonie stają się zbyt liczne lub osiedlają się w nieodpowiednich miejscach. Jednym z największych problemów związanych z mrówkami jest ich współpraca z mszycami. Owady te chronią mszyce przed naturalnymi wrogami, aby móc zbierać wydzielaną przez nie spadź. To powoduje gwałtowny rozwój kolonii mszyc, co może prowadzić do osłabienia, a nawet zamierania roślin.
Mrówki szkodzą w ogrodzie, zakładając mrowiska wśród korzeni upraw, na grządkach, w donicach, a nawet między płytami chodnikowymi czy tarasowymi. Takie lokalizacje mogą negatywnie wpływać na wzrost roślin lub destabilizować konstrukcję ogrodowych nawierzchni. Bywa też, że mrówki zaczynają wchodzić do domów i szklarni, stając się uciążliwymi, nieproszonymi gośćmi. W niektórych przypadkach potrafią uszkadzać owoce, szczególnie te dojrzewające i zawierające dużo cukrów.

Co na mrówki w ogrodzie? Domowe i ekologiczne sposoby
Jeśli populacja mrówek w ogrodzie wymyka się spod kontroli, warto sięgnąć po metody, które są bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla samych owadów. Istnieje wiele ekologicznych, domowych sposobów, które pomogą na mrówki w ogrodzie:
- Cynamon, mięta, goździki i lawenda - te zapachy są nie do zniesienia dla mrówek. Możesz posypać cynamonem miejsca ich przemarszu lub rozpylić naturalne olejki eteryczne wokół mrowisk.
- Ocet i cytryna - spryskiwanie miejsc, gdzie pojawiają się mrówki, mieszanką octu z wodą lub sokiem z cytryny działa na nie odstraszająco. Po jakimś czasie przeniosą się w inne miejsce. Zabieg ten należy co jakiś czas powtarzać.
- Popiół drzewny lub mąka kukurydziana - posypanie mrowiska popiołem utrudnia mrówkom poruszanie się i może zniechęcić je do budowy gniazda w danym miejscu. Jednocześnie popiół jest naturalnym nawozem, który wzbogaca glebę i poprawia jej strukturę. Zadziałają też inne sypkie materiały, jak soda oczyszczona czy proszek do pieczenia.
- Pułapki z miodem lub syropem - rozstaw w okolicach aktywności mrówek płytkie naczynia z lepkim płynem, który przyciągnie mrówki, a jednocześnie uniemożliwi im ucieczkę. Nie jest to może metoda humanitarna, ale z pewnością nie zaszkodzi innym roślinom w ogrodzie.
- Przesadzanie mrowiska - w przypadku niewielkich gniazd możesz je ostrożnie wykopać i przenieść w miejsce oddalone od ogrodu, np. do lasu lub na łąkę. Zrób to, gdy temperatura będzie wyższa niż 10 stopni Celsjusza, a mrówki będą mało aktywne.
- Rośliny odstraszające mrówki - mrówki, jak większość owadów, nie przepadają za ostrymi zapachami. Posadź w ogrodzie rozmaryn, tymianek, miętę, lawendę, bazylię czy majeranek, a odstraszysz mrówki bez użycia chemii. Przy okazji doczekasz się własnych, aromatycznych ziół.
Ważne, by unikać sypania wrzątku, wapna palonego czy toksycznych środków chemicznych. Te sposoby nie tylko zabijają mrówki, ale też szkodzą glebie, roślinom i pożytecznym organizmom glebowym.