Jak wytępić mrówki w ogrodzie warzywnym? Naturalne sposoby

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Mrówki w ogrodzie wcale nam nie szkodzą. Zwykle pełnią funkcję czyścicieli ogrodu, ponieważ pozbywają się ze ściółki organicznych odpadów i pozytywnie wpływają na glebę. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy ich ilość w ogrodzie niebezpiecznie wzrasta. To właśnie wtedy należy rozpocząć z nimi walkę. Poznaj najlepsze naturalne sposoby na pozbycie się mrówek z ogrodu. Może się okazać, że jest to prostsze, niż myślisz.

Jak pozbyć się mrówek? Rozpocznij od znalezienia mrowiska
Jak pozbyć się mrówek? Rozpocznij od znalezienia mrowiska123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Mrówki w ogrodzie nie zawsze stanowią problem. Sprawdź, kiedy warto zacząć z nimi walkę. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka znaków.

Czy warto pozbyć się mrówek z ogrodu warzywnego?

Kiedy na zewnątrz zaczyna robić się coraz cieplej, możemy zauważyć zwiększającą się ilość mrówek w ogrodzie. Zwykle mrówki uznawane są za pożyteczne stworzenia. Odpowiadają za roznoszenie nasion, przez co pomagają rozmnażać się niektórym gatunkom roślin. Dodatkowo oczyszczają glebę z organicznych odpadów, przez co poprawiają jej właściwości. Z kolei tunele, które tworzą, mogą napowietrzać ziemię. Mrówki ogrodowe zabijając gąsienice oraz larwy owadów, chronią nasz ogród przed nadmierną ilością stworzeń niszczących nasze rośliny.

Problem pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy dostrzegać ich zbyt dużą ilość. Jednym z objawów, że mrówek jest za dużo, jest przesuszająca się gleba, gorzej rosnąca trawa oraz nieprzyjmujące się sadzonki. Znakiem, że mrówki stanowią problem, jest również częste pojawianie się mszyc. Mrówki pielęgnują te szkodniki oraz inne owady, które wydzielają spadź. Co więcej, odstraszają naturalnych wrogów szkodników takich jak np. biedronki. Kiedy kolonia mszyc zaczyna się robić zbyt liczna, mrówki zapewniają im więcej miejsca poprzez przenoszenie ich na inne rośliny w ogrodzie. Właśnie dlatego warto zwalczać mrówki, jeśli jest ich zbyt dużo.

Jak wytępić mrówki w ogrodzie warzywnym?

Mrowisko, nawet niewielkie, może stanowić spory problemy w ogrodzie. Pod nim kryje się rozbudowana sieć korytarzy, która ma negatywny wpływ na stan gleby oraz system korzeniowy roślin znajdujących się w pobliżu.

Pierwszym krokiem do wytępienia mrówek w naszym ogrodzie powinno być znalezienie mrowiska. Poradzenie sobie ze źródłem problemu ułatwi nam pozbycie się szkodników z ogrodu. Możemy w tym wypadku użyć chemicznych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych lub naturalnych środków, które z łatwością przygotujemy w domu.

W przypadku ogródków warzywnych wytępienie mrówek może być trudniejsze. Nie chcemy używać w okolicy naszych upraw chemii, która mogłaby odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Z tego powodu sprawdzą się przyprawy i naturalne produkty.

W ogródku warzywnym można rozsypywać cynamon, kawę lub sodę oczyszczoną. Mrówki nie lubią zapachu tych produktów, a przez to będą trzymać się od nich z daleka.

Sprawdzi się również mąka kukurydziana. Rozsypana w pobliżu mrówek, będzie je zachęcać do jedzenia. Po jej spożyciu mrówki pęcznieją i giną. Można rozsypać ją nie tylko w ogródku, ale również przy tarasie, balkonie oraz w domu.

Mrówki są wrażliwe na zapach. Dlatego wiele osób sadzi w ogródku warzywnym zioła, których rolą jest odstraszenie szkodników. Do najbardziej drażniących mrówki roślin należą mięta, bazylia, tymianek, majeranek, lawenda, wrotycz oraz rozmaryn. Ich obecność może sprawić, że nie tylko mrówki, ale również inne szkodniki będą trzymać się od naszych upraw z daleka.

Warto znaleźć szlaki, jakimi poruszają się szkodniki. To właśnie w tych miejscach najlepiej sprawdzą się naturalne środki
Warto znaleźć szlaki, jakimi poruszają się szkodniki. To właśnie w tych miejscach najlepiej sprawdzą się naturalne środki123RF/PICSEL

Jakie preparaty na mrówki sprawdzą się w ogrodzie warzywnym?

Po chemiczne preparaty powinniśmy sięgnąć dopiero w ostateczności. Kiedy zauważymy, że kolonie mrówek są duże i dobrze ukryte, możemy nie mieć innego wyboru. Warto jednak pamiętać, że dostępne na rynku chemiczne środki ochrony roślin mogą przeniknąć do zbiorów i nieść negatywne skutki dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego lepiej stosować je w sporej odległości od upraw.

Jednym z najpopularniejszych środków, który można użyć na mrówki w ogrodzie, jest boraks. To minerał, o którego działaniu wiedziały już na nasze babcie. Używany zwykle jako środek czyszczący, stanowi odpowiedni preparat na mrówki. Należy zmieszać go z cukrem i wodą w proporcji 1:7:18. Następnie należy spryskać miejsca, w których występują szkodniki. Zwabione przez cukier mrówki nawet nie poczują trutki.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór preparatów do zwalczania mrówek. Są to insektycydy kontaktowe, które działają na szkodniki przez kontakt z ich ciałem. Najczęściej dostępne są w proszku lub w sprayu.

Często wybierane są również płyny do podlewania. Zwykle należy rozcieńczyć je w wodzie, a następnie podlać obszary, gdzie najczęściej pojawiają się mrówki.

Jeśli jednak udało się nam zlokalizować mrowisko, najskuteczniejsze będą granulki i środki do rozsypywania. Warto je umieścić w okolicach wejść do gniazd oraz na szlakach, które stosują szkodniki.

Pogotowie dla zwierząt Animal Helper. "Wiele pracy przed nami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}