Czy mrówki jedzą mszyce? Specyficzne połączenie
Mrówki i mszyce to stworzenia, które często spotykamy w naszych ogródkach. Wiele osób może się zastanawiać, czy owe gatunki są swoimi naturalnymi wrogami. Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć niejednego niezaznajomionego z tematem ogrodnika. Okazuje się, że mrówki i mszyce żyją ze sobą w dość specyficznym połączeniu. O co konkretnie chodzi? Wyjaśniamy.

Spis treści:
Czy mrówki są naturalnym wrogiem mszyc?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Mrówki nie są wrogiem mszyc i ich nie jedzą. Co więcej, oba gatunki stanowią pewne specyficzne połączenie. Mrówki i mszyce żyją ze sobą w symbiozie, a konkretniej - w trofobiozie, która charakteryzuje się tym, że jedna strona uzyskuje pokarm w zamian za ochronę przed drapieżnikami. W omawianym przykładzie to mrówki chronią mszyce przed między innymi biedronkami, które żywią się owymi szkodnikami.
Wdzięczne mszyce pozostawiają swoim obrońcom wydaloną przez siebie spadź - słodką wydzielinę, którą mrówki wprost uwielbiają. Współpraca mszyc i mrówek z pewnością stanowi kłopot dla wielu ogrodników. Wynika to z faktu, że mszyce są uciążliwymi szkodnikami, które doprowadzają do osłabiania i deformacji roślin. Rzeczone stworzenia przenoszą również choroby wirusowe.
Skoro nie mrówki, to kto jest naturalnym wrogiem mszyc?
Wiemy już, że mszyce żyją w symbiozie z mrówkami. Wobec tego, kto jest naturalnym wrogiem rzeczonych szkodników? Okazuje się, że mszycami żywią się drapieżne owady, takie jak biedronki, bzygi czy złotooki. Zdarza się również, że mszyce są zjadane przez ptaki. Mowa tutaj o wróblach, sikorkach czy mysikrólikach.
Co ciekawe, w sklepach ogrodniczych można nabyć larwy biedronek, które po pewnym czasie przekształcają się w dorosłe owady i tym samym rozpoczynają żer w miejscach przebywania mszyc. To jedna z naturalnych metod walki z owymi szkodnikami, którą praktykuje wielu ogrodników.
Domowy sposób na mszyce
Poszukując domowych sposobów na uporanie się z mszycami, warto wypróbować pewnego rodzaju opryski, które da się samodzielnie przygotować z łatwo dostępnych składników. Tego rodzaju środek można zrobić między innymi z octu. Do 1 litra wody należy wlać 100 ml octu, a następnie powstały preparat przelać do ręcznego spryskiwacza. Oprysku należy użyć na liściach, na których zbierają się mszyce.
Innym rodzajem oprysku na mszyce jest oprysk z czosnku. Wystarczy rozgnieść lub drobno pokroić 6 ząbków rzeczonego warzywa, a następnie zalać je 1 litrem wody. Całość pozostawiamy na kilka godzin, co jakiś czas mieszając. Gdy środek będzie już gotowy, trzeba go odcedzić i przed użyciem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1.