Jeżeli masz w domu mrówki faraona, to jest problem. Ale jest pewien sposób
Mrówki faraona to niewielkie, ale charakterystyczne owady o brązoworudym kolorze. Potrafią nagle pojawić się w domu i bardzo szybko założyć sporą kolonię. Do naturalnych metod ich zwalczania należą między innymi przyprawy o wyrazistym zapachu. Sprawdź, które sposoby na mrówki faraona działają najskuteczniej.

Spis treści:
Dlaczego w domu pojawiły się mrówki faraona?
Mrówki faraona pojawiają się w domu niepostrzeżenie i błyskawicznie zwiększają swoją liczebność. Znalezienie ich gniazda bywa trudne, gdyż zakładają je w niedostępnych i ukrytych miejscach, np. w dziurach przy elewacji.
Skąd mrówki biorą się w domu? Jakkolwiek to nie zabrzmi - faraonki mają wysokie wymagania dotyczące warunków życia. Najchętniej wybierają miejsca o odpowiedniej wilgotności i temperaturze - idealne jest mniej więcej 25 stopni Celsjusza, czyli tyle, ile bywa w mieszkaniach. W ludzkich siedzibach nie brakuje im też pożywienia - decyzja faraonek o wprowadzeniu się do domu albo mieszkania jest więc podyktowana względami praktycznymi.
Mrówki faraona wchodzą do mieszkań i domów różnymi drogami: przez zsyp, po elewacji, przez otwarte okna czy ubytki w elewacji. Są tak małe, że nie ma dla nich właściwie żadnych przeszkód. Pobyt mrówek w domu wiąże się z niszczeniem i zanieczyszczaniem jedzenia, dlatego należy jak najszybciej podjąć próbę ich wyeliminowania.
Czego nie lubią mrówki faraona?
Mrówki faraona lubią mieszkać z ludźmi, jednak nie wszystko tolerują. Co zrobić, aby zniechęcić je do wchodzenia do domu? Sposobów jest kilka - zanim sięgniesz po trutkę, wypróbuj naturalne metody.
- Rozsyp w pobliżu okien czy drzwi przyprawy takie jak sól, pieprz oraz cynamon albo proszek do pieczenia.
- Skrop ramy okien i okolice przy drzwiach sokiem z cytryny albo spryskaj octem - zapachy te działają na mrówki drażniąco.
- Jeśli uprawiasz ogród, ułóż przy oknach i drzwiach liście pomidora - mrówki nie znoszą tego zapachu.
- Przygotuj miksturę z wrotyczu albo pokrzywy - liście roślin zalej wodą i zostaw na kilkanaście godzin. Po tym czasie spryskaj miejsca, którymi mrówki mogą dostawać się do domu.
- Postaw na parapecie rośliny, których mrówki faraona nie lubią - należą do nich majeranek, mięta oraz lawenda.
- Zastosuj chińską kredę - sposobem stosowanym na mrówki od lat jest chińska kreda. Należy narysować nią linie w miejscach, w których pojawiają się mrówki - np. na podłodze przy drzwiach balkonowych. Ma ona odstraszać mrówki i zniechęcać do wejścia do domu.
Naturalne sposoby pozbycia się insektów nie szkodzą zdrowiu domowników oraz nie wpływają negatywnie na ekosystem. Ich wadą jest jednak stosunkowo niska skuteczność - aby działały, najlepiej wykorzystać jednocześnie kilka metod.
Jak się pozbyć mrówek faraona z domu?
Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się dużej liczby mrówek za jednym razem jest stworzenie pułapki z chleba lub cukru. Produkty należy rozłożyć na gazecie i poczekać aż zgromadzi się przy nich sporo owadów - wówczas należy je wynieść na podwórko, z dala od domu. Możesz również wykorzystać do tego miód - wylej odrobinę do płaskiego naczynia i postaw na trasie mrówek. Owady zachęcone słodkim aromatem przykleją się do miodu i nie wydostaną. Takie procedury należy przeprowadzać regularnie. Wcześniej jednak musisz zlokalizować gniazdo mrówek - w przeciwnym razie będą się cały czas rozmnażały.

Sposób na mrówki to generalne porządki
Aby wykurzyć mrówki z domu, warto kilkakrotnie umyć podłogę i okna w całym mieszkaniu wodą z dodatkiem octu. Zapach powinien być dla owadów na tyle drażniący, że nie będą w stanie go znieść i wyniosą się z domu. To metoda prosta i tania, a do tego ekologiczna - jedynym minusem jest niezbyt przyjemny aromat, który na szczęście dość szybko wietrzeje.
Pozbycie się mrówek faraona z domu bywa trudne i czasochłonne. Jeśli ci się uda - pamiętaj o profilaktyce! Istotne jest utrzymanie w domu higieny i czystości - oznacza to na przykład regularne wyrzucanie śmieci oraz trzymanie żywności w zamkniętych pojemnikach i lodówce. Warto również zakleić wszystkie szczeliny i dziury w elewacji czy przy drzwiach - to w pewnym stopniu utrudni mrówkom wchodzenie. Jeśli problem mrówek występuje w bloku, powiadom o tym sąsiadów i zacznijcie działać razem.