Jaszczurki
Czwartek, 18 stycznia 2024 (15:17)
Aktualizacja Czwartek, 11 kwietnia 2024 (13:56)
Jaszczurki (Lacertilia) to grupa gadów należących do rzędu łuskonośnych. Są to zwykle niewielkie, zróżnicowane gatunkowo zwierzęta, charakteryzujące się długim ciałem, czworokątnymi łuskami i zwykle długim ogonem. Żyją na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Jaszczurki mogą być wszystkożerne lub roślinożerne, w zależności od gatunku, a niektóre gatunki są także drapieżnikami.

Jaszczurki - najważniejsze informacje
-
Rząd:
łuskonośne
-
Gromada:
gady
-
Typ:
strunowce
-
Królestwo:
zwierzęta
Czy jaszczurka to gad?
Jaszczurki występują na całym świecie, z wyjątkiem wysp oceanicznych i Antarktydy. W Polsce żyją cztery gatunki tych gadów:
- padalec,
- jaszczurka murowa,
- jaszczurka zwinka,
- jaszczurka żyworodna.
W przeszłości w Polsce obserwowano także jaszczurkę zieloną. Natomiast ten gatunek nie zasiedlił na stałe naszego kraju. Jaszczurka lubi suche i odkryte tereny. W zależności od gatunku, można spotkać zwierzęta, które preferują warunki nizinne, leśne czy skalne.
Co jedzą jaszczurki?
Jaszczurki w większości są mięsożerne i żywią się owadami, pajęczakami, gąsienicami, ślimakami, wężami i gryzoniami. Nie żują, a miażdżą pokarm, który następnie połykają. Zwierzęta są bardzo płochliwe, natomiast w spokojnym środowisku można je zaobserwować podczas wygrzewania się na kamieniach czy ścieżkach.
Te gady prowadzą naziemny tryb życia i są ciepłolubne. Są wyjątkowe zwinne i szybko biegają. Ponadto mają zdolność do wspinania się po ścianach. Jaszczurki są głównie jajorodne, natomiast istnieją także gatunki żyworodne.
Jak wyglądają jaszczurki?
Prawie wszystkie jaszczurki, wyłączając gatunki beznogie, np. padalca, mają specjalne przyssawki na kończynach. Ta cecha pozwala im wspinać się po budynkach czy ścianach skalnych.
Jaszurki mają charakterystyczną anatomię – z wąską klatką piersiową i żebrami na długości kręgosłupa aż po zakończenie odcinka brzusznego. Ogon jest organem autonomicznym, dlatego jaszczurka może go odrzucić w trakcie walki. Wszystkie gady z tej grupy mają specyficzną budowę żuchwy ze zrośniętymi kośćmi.
Mózg tych gadów zwykle nie przekracza 1% masy ciała i składa się z 12 par nerwów czaszkowych. Natomiast jaszczurki charakteryzują się mocno rozwiniętą korą mózgową i rdzeniem kręgowym.
U jaszczurek stwierdza się dymorfizm płciowy. Samce zwykle mają żywsze ubarwienie i bardziej agresywne usposobienie niż samice. Jaszczurki mają ciało pokryte rogowymi łuskami i tarczami o różnym ubarwieniu. Wśród cech charakterystycznych można wymienić także kolce i rogi.
Czy jaszczurki są pod ochroną?
W Polsce jaszczurka zwinka, żyworodna i padalec są objęte ochroną gatunkową. Zabrania się zatem zabijania tych gadów. Choć budzą postrach wśród wielu osób, są to niezwykle pożyteczne zwierzęta – zwłaszcza w ogrodzie.
Ze względu na to, że żywią się owadami, gąsienicami czy ślimakami, mają pozytywny wpływ na uprawy.
Wśród naturalnych wrogów jaszczurek można wymienić węże, ptaki, łasice, borsuki i inne zwierzęta drapieżne. Te gady obawiają się także psów czy kotów i charakteryzują się wysoką płochliwością.
Ile istnieje gatunków jaszczurek?
Na świecie występuje około 5000 gatunków jaszczurek, natomiast nadal są odkrywane nowe.
Czy jaszczurki są jadowite?
Istnieją dwa gatunki jadowitych jaszczurek: Mexican beaded i Gila monster.
Jakie procesy obronne ma jaszczurka?
Większość jaszczurek potrafi zrzucić ogon w trakcie obrony, aby uciec. Ta część ciała z czasem się regeneruje, jednak odrasta w innym rozmiarze czy kolorze. Niektóre jaszczurki mogą też trysnąć krwią z oczu w trakcie walki.
Temat Jaszczurki znajdziesz również w serwisie:
Więcej na temat Jaszczurki
Jaszczurki - Wiadomości
-
Pomyłka została wyjaśniona. Wiemy już, kiedy narodziły się smoki
Wtorek, 3 grudnia 2024 (13:31)Kiedy dwa lata temu z kamieniołomów niedaleko miasta Bristol w Anglii udało się wydobyć kości zwierzęcia nazwanego Cryptovaranoides, początkowo zakwalifikowano je jako pradawną... -
Wielka, groźna paszcza pełna jadu. Może uratować życie wielu ludzi
Środa, 23 października 2024 (13:59)Gadami, które kojarzą się nam z jadowitością, są przede wszystkim węże. Jaszczurki? Raczej nie, chociaż warany zabijają swe ofiary właśnie za pomocą jadu. Przez lata za jedyną toksyczną... -
Wpadły na genialny patent. Z powietrza tworzą podwodne hełmy
Środa, 18 września 2024 (15:53)Ma zaledwie kilkanaście centymetrów długości, ale w tym niedużym ciele mieszczą się znakomite pomysły i rozwiązania ewolucyjne. Nieduży anolis wodny, maleńka jaszczurka z Kostaryki i... -
Największa beznoga jaszczurka żyła na terenie Polski. Była ogromna
Sobota, 17 sierpnia 2024 (13:00)Na terenach należących obecnie do Polski kilkanaście milionów lat temu żyła największa beznoga jaszczurka o nazwie Pseudopus pannonicus. Gatunek jest zaliczany do padalcowatych i jest... -
Zaskakujące ostrzeżenie służb. "Nie przytulajcie i nie całujcie jaszczurek"
Środa, 31 stycznia 2024 (15:27)Źródłem zakażeń wielu Amerykanów rzadkim typem salmonelli są popularne jaszczurki Pogona hodowane w domach – ustaliły amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).... -
W starożytnych egipskich trumnach odnaleziono zmumifikowane jaszczurki
Sobota, 22 kwietnia 2023 (13:08)Dzięki nowoczesnym technikom obrazowania naukowcom udało się zajrzeć do starożytnych małych trumien bez ich otwierania. Wewnątrz odkryli kości jaszczurek, które prawdopodobnie zostały... -
Nowe gatunki gadów odkryte kilka metrów pod ziemią
Środa, 23 listopada 2022 (07:44)Międzynarodowy zespół biologów odkrył dwa nieznane nam dotychczas gatunki gekonów żyjące w chińskiej prowincji Junnan. Niewielkich rozmiarów jaszczurki zamieszkują obszary krasowe, które... -
Najdziwniejsze zwierzęta świata. Zaskakują swoim wyglądem
Czwartek, 2 czerwca 2022 (05:55)Spośród kilku milionów gatunków zwierząt żyjących na naszej planecie większość z nas zna zaledwie ułamek promila z nich. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nie sposób byłoby...