Niesamowite, co znaleźli w środku bursztynu. Pierwsze takie znalezisko

Naukowców bardzo nurtował problem, dlaczego nigdy nie znajdują skamieniałych szczątków jednych z ważnych dzisiaj pasożytów zwierząt i ludzi, jakimi są tasiemce. Nie było ich jednak niemal w ogóle. Aż tu nagle bursztyn wykopany w Birmie (Mjanma) okazał się być skarbem. Liczący 99 milionów lat kawałek twardej żywicy z czasów dinozaurów zawierał właśnie tasiemca.

Bursztyny często zawierają resztki bezkręgowców z dawnych epok
Bursztyny często zawierają resztki bezkręgowców z dawnych epokDeidre WoollardWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

To dowód na to, że te pasożyty żyły już w epoce kredy i zapewne pasożytowały na ówczesnych zwierzętach.  A zatem dinozaury nie były  od nich wolne. Tasiemce bytowały także w ich przewodach pokarmowych. A skoro dzisiaj osiągają wiele metrów długości, aż strach pomyśleć, ile mogły osiągać wtedy, w ciałach mezozoicznych gigantów.

Dzisiejszy tasiemiec nieuzbrojony może osiągać nawet 10 metrów. Chociaż jest ogromny, to jednak mieści się w przewodzie pokarmowym swego żywiciela, zarówno pośredniego, którym są zwierzęta kopytne jak bydło, owce, antylopy, jelenie, renifery, żyrafy czy wielbłądy, jak i ostatecznego,  którym  jest człowiek. Pytanie, jak to wyglądało w wypadku dinozaurów. Nie było wtedy ludzi, więc być może to one stanowiły ostatnie ogniwo rozwoju tych pasożytniczych płazińców. Z innych znalezisk wiemy, że dawne tasiemce na pewno pasożytowały na zwierzętach wodnych jak rekiny i inne ryby.

Tasiemiec w prastarym bursztynie

Czasopismo "Geology" donosi o znalezieniu w Birmie bursztynu z uwięzionym w środku tasiemce, co jest znaleziskiem niezwykle osobliwym. Mezozoiczne jantary więziły niekiedy owady, pajęczaki, bywało nawet, że nieduże kręgowce jak małe jaszczurki żaby. Tasiemce jednak się nie trafiały, a w ich wypadku takie znalezisko to niebywałe źródło bezcennych informacji. Nie ma bowiem skamieniałych szczątków tych płazińców. Jedynym powszechnie akceptowanym znaleziskiem tasiemców starszych niż z epoki czwartorzędu są jaja odkryte w koprolitach rekina z okresu permu. 

Nic zatem nie wiemy o ich ewolucji. Nie wiemy, kiedy się pojawiły, na kim i jak kiedyś pasożytowały i jak wyewoluował ich obecny sposób życia.

Dr Bo Wang z Instytutu Geologii i Paleontologii w Nankinie  przy Chińskiej Akademii Nauk. Nauki opisuje znaleziony w Birmie bursztyn sprzed 99 milionów lat jako zawierający tasiemca wraz z widocznymi  wyraźnie unikalnymi cechami jak zarys ciała oraz przyssawki  bez haczyków i ryjka, zatem jak u tasiemca nieuzbrojonego. Taka budowa odpowiada też płazińcom, które pasożytują na morskich rybach jak rekiny  i płaszczki. Możliwe zatem, że ten organizm także atakował ryby. jednakże fakt, że znalazł się w skamieniałej żywicy oraz ustalona na podstawie mikrotomografii komputerowej budowa ciała wskazują na lądowy tryb życia tasiemca albo przynajmniej na fakt, że znalazł się na lądzie w momencie zalania żywicą.

"Jednym z możliwych scenariuszy osadzania się tasiemca w bursztynie jest to, że jego rybi żywiciel utknął na mieliźnie w wyniku przypływu lub burzy" - uważają Chińczycy. Dalej mógł zostać zalany żywicą na resztkach martwego już ciała ryby albo zjedzony przez jakieś zwierzę lądowe. Fragment pozostał niepożarty.

Kawałki mezozoicznego bursztynu
Kawałki mezozoicznego bursztynuSilarWikimedia
Niecodzienne odkrycie Polaków. Pancerze krewetek mogą leczyć ludziPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas