Sylwester. Co zrobić, gdy pies boi się fajerwerków i petard?

Marcin Szałaj

Oprac.: Marcin Szałaj

Co robić, kiedy pies boi się sylwestrowych wystrzałów? Jak przygotować bezpieczne miejsce dla swojego pupila?
Co robić, kiedy pies boi się sylwestrowych wystrzałów? Jak przygotować bezpieczne miejsce dla swojego pupila?Piotr Kamionka /East News/Canva ProEast News

Dlaczego pies boi się petard i fajerwerków?

Zobacz również:

    Co zrobić, gdy pies boi się petard i fajerwerków?

    1. Bezpieczne schronienie. Zorganizuj bezpieczne miejsce dla psa, gdzie będzie mógł schronić się przed hałasem. Mogą to być jego ulubione legowisko czy kąt w pokoju, gdzie czuje się bezpieczniej. W idealnej sytuacji pomieszczenie powinno być jak najlepiej wyciszone – w mieszkaniach najczęściej jest to łazienka. Zwykle psy nie mają tam swoich przestrzeni, jednak na czas sylwestrowej zabawy dobrze przygotować tam dla nich posłanie i przenieść znajome elementy – legowisko, zabawki itd.
    2. Dźwięki maskujące. Włączanie tła dźwiękowego, takiego jak delikatna muzyka czy szum białego szumu, może pomóc zminimalizować efekt hałasu petard. Niektóre psy lepiej reagują na dźwięki połączone z obrazem. Do odwracania ich uwagi nadaje się zarówno radio, jak i telewizor.
    3. Zaciemnienie pomieszczenia. Zaciemnij pomieszczenie, aby zmniejszyć liczbę docierających do psa rozbłysków błysków fajerwerków. Zasłony, rolety czy nawet specjalne zasłony przeciwsłoneczne mogą być pomocne. Tutaj znowu najlepszym kandydatem będzie łazienka, gdzie zazwyczaj nie ma okien.
    4. Przytulanie. Wiele psów czuje się bezpieczniej, gdy są przytulane. Zapewnij psu okazję do bliskości i poczucia bezpieczeństwa w ramionach swojego opiekuna. Oprócz poczucia bliskości pupil może też skryć głowę i uszy pod pachą czy pod kolanem, fizycznie ograniczając natężenie dopływających dźwięków.
    5. Wykorzystanie produktów uspokajających. Istnieją różne produkty, takie jak chusteczki nasączone feromonami czy okrycia uciskowe (Thundershirt), które mogą pomóc w zminimalizowaniu lęku u psa.
    6. Zapewnienie psu intensywnego dnia. Jeżeli sami nie potrzebujemy wielu godzin na przygotowanie do sylwestrowej zabawy, powinniśmy zadbać o porządną dawkę wysiłku dla naszego psa. Zmęczony i wybiegany powinien znacznie lepiej znieść obecność stresorów.
    7. Gryzaki i zabawki rozpraszające. Zabawki wypełnione smakołykami czy gryzakami mogą odwrócić uwagę psa od hałasu i dostarczyć mu dodatkowej rozrywki.
    8. Konsultacja z weterynarzem. W przypadku silnego lęku warto skonsultować się z weterynarzem, który może zalecić leki przeciwlękowe lub inne specjalistyczne metody łagodzenia stresu u zwierząt.

    Co zrobić, aby pies nie bał się w Sylwestra?

    W Polsce można znaleźć najdroższe grzyby świataPolsat NewsPolsat News