Pies
Pies to udomowiony gatunek drapieżnych ssaków z rodziny psowatych (Canidae). Zależnie od systematyki jest traktowany jako podgatunek wilka albo za odrębny gatunek. Od czasu udomowienia psów powstało wiele ras, które różnią się morfologią i wieloma cechami.
Pies - najważniejsze informacje
Pies domowy — występowanie i środowisko
Pies domowy to udomowiony gatunek. Obecnie jest spotykany wszędzie tam, gdzie żyje człowiek. Zdarza się, że pozostawiony na wolności tworzy półdzikie watahy z innymi przedstawicielami swojego rodzaju. Takie zwierzęta nie są zupełnie zależne od człowieka.
Pies domowy może z powodzeniem przetrwać zimę na zewnątrz bez dodatkowych zabezpieczeń. Szczególnie odporne na niskie temperatury są gatunki z grubą sierścią, np. husky czy alaskany.
Pies domowy — tryb życia i zachowanie
Psy zostały udomowione ok. 12-17 tysięcy lat temu przez myśliwych na Syberii. Od tej pory towarzyszą człowiekowi podczas pracy i odpoczynku.
Prowadzą raczej dzienny tryb życia. Oznacza to, że jest aktywny od rana do wieczora, a w nocy śpi.
Pies potrafi się niewerbalnie komunikować z człowiekiem. Wystarczy chwilę go poobserwować.
Jeśli np.:
- mruczy, przewraca się na grzbiet, ma rozluźnione mięśnie ciała, lekko wysunięty język i sterczące uszy, to znak, że jest zrelaksowany i zadowolony;
- pokazuje brzuszek, to sygnał, że ci ufa, jest uległy i posłuszny. Jednak takie zachowanie może wystąpić, także gdy pies jest zdenerwowany i zestresowany. Wtedy dodatkowo może odsłaniać gardło, przymykać oczy czy popuszczać mocz;
- stawia ogon do góry, wysuwa do przodu uszy, jeży sierść, mruży oczy, marszczy nos i wykrzywia pysk w kształt litery C, to znak, że jest dominujący;
- zamyka pysk, szeroko otwiera oczy, wącha i podnosi ogon, to sygnał, że jest czymś zainteresowany;
- pochyla przednią część ciała, unosi tylną, merda ogonem, pokazuje język, stawia uszy i otwiera pysk, to znak, że jest gotowy do zabawy.
Aby nauczyć się "czytać" zachowanie psa, można umówić się na spotkanie z behawiorystą.
Pies domowy — anatomia
Pies domowy może mieć różną budowę ciała, rozmiary, jak i wagę. Może mierzyć od 25 do nawet 100 cm wysokości i ważyć od 1 do 100 kg.
- Kręgosłup psa składa się z odcinków szczytowego, obrotowego, szyjnego, piersiowego, lędźwiowego i ogonowego oraz z kości krzyżowej.
- Mózg tego zwierzęcia jest anatomicznie zbliżony do ludzkiego. Zazwyczaj jest proporcjonalny do masy ciała.
- W mózgu znajduje się ok. 430 milionów neuronów.
- Skóra psa zajmuje ok. 12-15% masy jego ciała. Na całej jej powierzchni znajdują się receptory, dzięki czemu zwierzę może odbierać bodźce całym sobą. Najczulsze są wąsy czuciowe nad oczami i pod dolną wargą.
- Pies może mieć głowę okrągłą (np. cavalier king charles spaniel), długą z wydłużoną kufą (np. whippet) lub kwadratową o mocnej i krótkiej szczęce (np. bulmastif).
- Zwierzę może mieć krótką, szorstką lub długą sierść. Zdarza się jednak, że pies ma wszystkie warianty długości szaty.
- Pies ma bardzo dobry węch. Posługuje się nim od szczenięcia. Dzięki tej zdolności zwierzę jest wykorzystywane często w tropieniu i rozpoznawaniu przestępców.
- Czworonóg ma słabszy wzrok niż człowiek. Mimo to dobrze sobie radzi po zmroku, dzięki zmysłom węchu i słuchu.
- Czułość i zasięg słuchu u zwierzęcia są znacznie większe niż u ludzi. To sprawia, że pies bardzo dużo słyszy. Jednocześnie jest także wrażliwy na dźwięki o silnym natężeniu. Mogą one wywoływać u niego ból.
- Zmysł smaku nie ma dla psa dużego znaczenia w odbieraniu wrażeń z otaczającego go świata.
Ochrona i zagrożenia dla psów domowych
Psy domowe nie są zagrożone wyginięciem. Jednak według przepisów prawa każdy człowiek, który zaadoptował lub kupił zwierzę, ma obowiązek o nie dbać i zapewnić mu właściwe warunki do życia. Co więcej jego obowiązkiem jest humanitarnie go traktować. Dotyczy to nie tylko zapewniania mu pożywienia, zapobiegania chorobom, ale także zakończenia życia, jeśli pies jest nieuleczalnie chory i cierpi.
Obowiązuje zakaz znęcania się nad zwierzęciem, porzucania go, narażania na niebezpieczeństwo i odmawiania mu swobodnego poruszania się oraz dostępu do pożywienia. Grozi za to surowa kara. Pies nie może być trzymany na uwięzi i nie może być narażony na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Musi być chroniony przed upałem i zimnem.
Jeśli ktokolwiek znajdzie zaginionego psa, ma obowiązek o tym powiadomić schronisko, straż miejską lub policję. Natomiast jeśli zwierzę jest ranne, należy udzielić mu pomocy. Osobom, które tego nie zrobią, grozi kara grzywny do 5 000 zł.
Ciekawostki o psach domowych
- Ile jest ras psów na świecie?
Szacuje się, że na świecie jest ok. 350 ras psów.
- Czy z psem można się komunikować?
Po zachowaniu psa można łatwo rozpoznać jego nastrój czy zamiary. Zwierzę potrafi "czytać" emocje ludzi z twarzy, a także rozumie komendy słowne i gesty.
- Dlaczego psy śpią zwinięte w kłębek?
Psy zwijają się w kłębek na czas snu, ponieważ w ten sposób chronią najbardziej wrażliwe części swojego ciała.
- Czy psy mają zęby mleczne?
Szczeniaki mają 28 mlecznych zębów. Dorosłe psy – 42 zęby: 20 u góry i 22 na dole.
- Czy psy się pocą?
Psy pocą się tylko przez łapy. Regulują temperaturę za pomocą nosa i języka.
- Czy psy mają sny?
Psy mają sny, jednak trudno powiedzieć, jaki mają charakter.