Nowe badanie sugeruje, że psy słyszą nas nawet podczas drzemki
Psy reagują na poszczególne wokalizacje w określony sposób. Inaczej, gdy słyszą innego psa czy jakieś zwierzę, inaczej, gdy mówi do nich ich właściciel. To wszystko dzieje się, gdy nie śpią. Jednak najnowsze badania sugerują, że psy reagują podobnie na wokalizacje również podczas drzemki.
Psy, podobnie jak ludzie, w czasie czuwania reagują na komunikaty
Węgierscy naukowcy postanowili sprawdzić aktywność mózgów naszych czworonożnych przyjaciół podczas drzemki. Okazuje się, że psy, podobnie jak ludzie, w stanie czuwania reagują różnymi zachowaniami w zależności od tego, czy komunikat, który słyszą, jest nacechowany pozytywnie czy bardziej negatywnie. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie „Scientific Reports”.
Do badania zrekrutowano właścicieli i psy, by sprawdzić reakcje czworonogów na głos bliskiego im człowieka podczas fazy czuwania. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy psy, podczas różnych faz snu będą wykazywały różne reakcje na bodźce, w zależności od wartości komunikatu czy gatunku zwierzęcia, w tym wypadku ludzi czy innych psów.
Badania nad psim snem
Psy zostały podłączone wyłącznie do bezbolesnych elektrod powierzchniowych, czyli nieinwazyjnej metody EEG. Współpraca z psami została nawiązana poprzez pozytywne wzmocnienie jak pochwały czy smakołyki, co pozwoliło umieścić elektrody na ciele czworonogów.
Każdy futrzasty uczestnik eksperymentu był badany przed rozpoczęciem eksperymentu i pójściem na drzemkę oraz po. Jego właściciel był tuż obok niego cały czas. Gdy tylko pies zapadł w stan senności, ale jeszcze przed fazą REM, z drugiego pomieszczenia odtwarzane były nagrania niewerbalne wokalizacje ludzi i psów. Każdy z komunikatów miał określoną wartość pozytywną bądź negatywną.
Z badania wykluczono dźwięki o skrajnej negatywności, by nie wprowadzać psów w stan zdenerwowania.
Psy przetwarzają dane podobnie jak ludzie
Badanie wykazało, że u psów, tak jak u ludzi, sen jest niezbędny dla przetwarzania emocji oraz utrwalenia pamięci. Co więcej, okazało się, że psy reagują różnymi zachowaniami w zależności od wartości przekazu.
Psy reagowały na każdy komunikat, jaki został odtworzony. W ich mózgach wytwarzane były reakcje neuronalne z różną intensywnością w zależności od wartości danego komunikatu. Czas reakcji wydłużał się w zależności od fazy snu.
To odkrycie jest znaczące, ponieważ stanowi pierwszy dowód na złożone przetwarzanie słuchowe u psów podczas snu.
Rzeczywiście, wyniki te poszerzają naszą wiedzę na temat zdolności przetwarzania neuronowego psów i stanowią podstawę do dalszych badań w tej dziedzinie. Na ten moment jednak można powiedzieć, że psy znajdujące się w innej fazie snu niż REM reagują na wszystko, co do nich mówimy, a zwłaszcza to, w jaki sposób. Czy dany komunikat był pozytywny, czy negatywny oraz czy w pobliżu nie pojawił się jakiś obcy osobnik.