Dlaczego pies liże łapy? To może być duży problem

Lizanie łap to naturalne i dość często spotykane zachowanie u psów. Zazwyczaj zwierzęta w ten sposób próbują utrzymać swoje części ciała w czystości. Problem pojawia się, gdy pies robi to zbyt często lub zbyt mocno. Warto zacząć się martwić, jeśli - oprócz lizania - zaczynają gryźć skórę, co prowadzi do powstawania ran. Co robić w takiej sytuacji?

Dlaczego pies liże łapy? Jest kilka powodów.
Dlaczego pies liże łapy? Jest kilka powodów.123RF/PICSEL

Co oznacza lizanie łap przez psa?

Lizanie łap przez psa jest normalne, np. po spacerze zimą. W ten sposób zwierzę próbuje pozbyć się nagromadzonej soli pomiędzy opuszkami. Za naturalne należy uznać także "mycie" kończyn po posiłku, po zabawie czy przed drzemką. W ten sposób próbują się oczyścić. 

Jednak nie zawsze lizanie łap jest normą. Obsesyjne zainteresowanie kończynami może wynikać z poważnych problemów: 

  • alergii psa na pyłki, na trawę pokrytą środkami chwasto- lub owadobójczymi, a także na szampony czy na tworzywa sztuczne (np. nową miskę) — w wyniku reakcji alergicznej pies może czuć swędzenie w łapach. Ponadto jego skóra może nieco puchnąć. Lizanie ma pomóc złagodzić te dolegliwości;
  • obecności pcheł lub kleszczy w sierści —ugryzienia tych pasożytów mogą powodować świąd, który zachęca zwierzę do lizania;
  • bólu, który jest spowodowany urazem łapy, np. wbitą drzazgą w opuszek, złamanym pazurem, ukąszeniem owada czy oparzeniami po chodzeniu po gorącej powierzchni — lizanie może przynosić pupilowi chwilową ulgę;
  • zaburzeń żołądkowo-jelitowych, chorób trzustki i zaburzeń równowagi hormonalnej;
  • nudy - pies liże kończyny, aby jakoś "zabić" czas;
  • suchej i podrażnionej skóry psa — lizanie jest sposobem na to, żeby nawilżyć naskórek i odzyskać uczucie komfortu. 

Zdarza się także, że zwierzęta zaczynają lizać łapy, gdy się stresują, czują niepokój lub czegoś się boją. Takie zachowanie można porównać do obgryzania paznokci czy skórek przez zdenerwowanych ludzi.

Co powoduje lizanie łap przez psa?

Krótkotrwałe lizanie łap przez psa nie jest problemem i nie powoduje żadnych przykrych skutków. Jednak, jeśli zwierzę obsesyjnie zajmuje się swoimi kończynami, może to doprowadzić do:

  • nagromadzenia się wilgoci pomiędzy palcami — w rezultacie w tym miejscu mogą zacząć się rozwijać bakterie czy grzyby, które prowadzą do rozwoju infekcji;
  • usunięcia sierści i wyeksponowania skóry — wówczas na powierzchni łapy mogą powstać zgrubiałe, twarde narośle, które mają tendencję do owrzodzeń,
  • wysuszania i pękania skóry — może także wystąpić krwawienie. Przez to pies będzie jeszcze bardziej chciał lizać łapy, które będą go boleć.

A zatem, jeśli zwierzę wykazuje nadmierne zainteresowanie kończynami, warto temu przeciwdziałać. W przeciwnym razie jego zachowanie może doprowadzić do poważnych problemów dermatologicznych. 

Co robić, gdy pies intensywnie liże łapy?

Uważasz, że twój pies zbyt często liże łapy? Zacznij od ustalenia przyczyny jego zachowania. Jeśli zaczyna to robić, np.:

  • po zmianie otoczenia lub tylko, gdy znajdzie się w pobliżu pewnych osób, możesz uważać, że to reakcja na stres. W takiej sytuacji można zabrać pupila w miejsce, gdzie będzie czuć się bezpiecznie. Następnie warto skontaktować się np. z behawiorystą, który podpowie, jak walczyć z psim strachem;
  • po posiłku, wyjściu na spacer lub po przyjęciu leków, masz prawo podejrzewać alergię. Wówczas warto się udać do weterynarza, aby wykonał niezbędne badania i pomógł ustalić przyczynę lizania;
  • gdy nie ma cię w domu lub gdy czymś się zajmujesz, to zwierzę może się nudzić. Wtedy warto odwrócić uwagę pupila od łap i zaproponować mu spacer. Jeśli nie masz czasu na wspólne aktywności, daj psu np. matę węchową, która go zajmie na kilkadziesiąt minut. Pomyśl również o tym, jak zmęczyć zwierzę podczas wyjść, aby nie miał siły na lizanie łap z nudów po powrocie do domu. Może warto wprowadzić nowe zadania, które wywołają u pupila dużą ekscytację i wyczerpią jego energię. Na pewno coś uda ci się wymyślić!

Jeśli natomiast pies zaczyna lizać łapy i kuleje, warto dokładnie obejrzeć jego kończyny i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Dodatkowo latem trzeba uważać podczas spacerów, aby nie chodzić po rozgrzanym betonie czy asfalcie. Lepiej wybierać np. leśne ścieżki czy alejki w zadrzewionym parku, gdzie powierzchnia jest chłodna. Z kolei zimą można pomyśleć o specjalnych nakładkach na łapy, które ochronią je przed kontaktem z solą drogową. Dzięki temu nie będzie ryzyka, że ten produkt wysuszy i podrażni skórę kończyn.

Natomiast jeśli uważasz, że przyczyna lizania łap leży gdzieś indziej, skontaktuj się z weterynarzem i wykonaj niezbędne badania. Być może w ten sposób odkryjesz poważne schorzenie, które obniża komfort życia twojego pupila. 

Lizanie łap może być problemem, zwłaszcza jeśli dzieje się zbyt często. Dlatego tego nie bagatelizuj i postaraj się znaleźć przyczynę. 

Rolnik roku opowiada o rolnictwie bez chemiiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas