Jakie warzywa może jeść pies, a które mu zaszkodzą?

Fundamentem dla prawidłowego rozwoju i zdrowia zwierzęcia jest dobrze zbilansowana dieta. Powinny się w niej znajdować wysokiej jakości produkty pochodzenia odzwierzęcego, bogate w tłuszcze i białka. Nie może również zabraknąć niewielkiej ilości węglowodanów. Ich doskonałym źródłem są warzywa. Warto je włączyć do jadłospisu czworonoga, gdyż zawierają wiele cennych składników odżywczych wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jakie warzywa warto podawać psu, a które mu zaszkodzą?

Jakie warzywa może jeść pies?
Jakie warzywa może jeść pies? 123RF/PICSEL

Czy pies może jeść warzywa?

Zastanawiasz się, czy pies może jeść warzywa? Te czworonogi są głównie mięsożerne, a podstawą ich diety powinny stanowić tłuszcze i białka pochodzenia zwierzęcego. Nie oznacza to jednak, że w ich jadłospisie nie mogą znaleźć się warzywa. Stanowią one doskonałe źródło węglowodanów i są pełne błonnika pokarmowego, składników mineralnych i witamin. Ponadto są chrupkie i smakowite, przez co zwierzaki chętnie je spożywają. Niektóre warzywa doskonale sprawdzą się w roli zdrowego gryzaka, co szczególnie jest pomocne wśród ząbkujących szczeniaków. Natomiast zanim zdecydujesz się na wprowadzenie produktów pochodzenia roślinnego do jadłospisu swojego pupila, sprawdź, które z nich są bezpieczne dla psa. 

Chcesz wzbogacić dietę czworonoga o warzywa? To doskonały pomysł, gdyż dzięki temu zadbasz o bardziej zróżnicowany jadłospis dla pupila i podniesiesz atrakcyjność pożywienia. Oto kilka rodzajów bezpiecznych warzyw dla psa. 

Czy pies może jeść marchewki?

Marchewki są doskonałym źródłem błonnika, alfa i beta-karotenu oraz przeciwutleniaczy. Ich spożywanie wspiera prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, układu trawiennego i odpornościowego. 

Marchew może być podawana na surowo, np. jako gryzak dla zwierzaka. Warto dodawać ją także do karmy - wtedy wystarczy ją zetrzeć na tarce lub pokroić na mniejsze kawałki. W przypadku szczeniąt i zwierząt o wrażliwym układzie pokarmowym zaleca się wcześniej ugotowanie marchewki, przez co będzie łatwiejsza do pogryzienia i strawienia. To warzywo ma także niską wartość kaloryczną, przez co doskonale sprawdzi się u czworonogów zmagających się z nadwagą. 

Jakie warzywa mogą być w diecie psa?123RF/PICSEL

Czy pies może jeść buraki?

Świetnym dodatkiem do psiego jadłospisu będą buraki. Jednak należy je podawać tylko po ugotowaniu, ponieważ surowe lub ukiszone warzywa nie są odpowiednie dla czworonoga. Konieczne jest zachowanie umiaru, gdyż ich zbyt duża ilość może spowodować niestrawność. Natomiast w przypadku psów cierpiących na problemy z układem moczowym buraki nie są wskazane. 

Czy pies może jeść bataty?

Bataty są świetnym źródłem błonnika pokarmowego, a ponadto zawierają witaminy: A, B6 i C. Znajdują się w nich także składniki mineralne np. potas. W zależności od wybranego rodzaju batatów, zawierają one również cenne antyoksydanty i karoten. Ponadto bataty mają niski indeks glikemiczny i nadają się także dla zwierząt cierpiących na cukrzycę. To sprawia, że podawanie słodkich ziemniaków jest korzystne dla psa.

Bataty wymagają wcześniejszego ugotowania.  Będą one stanowić smaczny i odżywczy dodatek do mięsnej karmy. Nie przesadzaj jednak z ilością, gdyż słodkie ziemniaki są kaloryczne, przez co nie sprawdzą się u zwierząt cierpiących na nadwagę.

Korzeń pietruszki - czy warto podawać psu?

Korzeń pietruszki, podobnie jak marchewkę, można podawać na surowo lub po ugotowaniu. To warzywo - ze względna obecność cennych składników - wspiera prawidłową pracę układu moczowego i oczyszczanie nerek. Mimo wszystko trzeba uważać, gdyż w nadmiarze będzie oddziaływać moczopędnie na czworonoga. 

To przykład kilku bezpiecznych rodzajów warzyw, które warto uwzględnić w jadłospisie czworonoga. Stanowią one doskonałe źródło błonnika i wielu cennych składników odżywczych. Ponadto ich włączenie do diety pozwala na urozmaicenie jadłospisu psiaka i pobudzenie jego apetytu. Niska kaloryczność i świetny smak to zalety wprowadzenia warzyw do diety czworonoga.

Jakich warzyw nie może jeść pies? Niektóre mogą być trujące!

Choć istnieje wiele warzyw, które warto podawać psu, to niektóre z nich nigdy nie powinny pojawić się w misce czworonoga. Pewne rodzaje produktów roślinnych są toksyczne i mogą spowodować negatywne konsekwencje zdrowotne. Wśród warzyw, które nigdy nie powinny pojawić się w jadłospisie psa, najczęściej wymienia się: cebulę, czosnek, szczypiorek i por. Nawet mała ich ilość wpływa negatywnie na funkcjonowanie zwierzęcia. Warto zatem dowiedzieć się, dlaczego nie wolno ich podawać.

Cebula i czosnek to produkty często goszczące w kuchni. Zawierają wiele cennych składników odżywczych dla ludzi. Natomiast podawanie ich psom jest bezwzględnie zakazane. Te warzywa działają toksyczne i nawet w niewielkiej ilości mogą przyczynić się do utraty zdrowia, a nawet życia czworonoga. Wynika to z tego, że zawierają one silnie utleniające dwusiarczki, powodujące uszkodzenie krwinek i hemoglobiny u pupila. W efekcie dochodzi do anemii i niewydolności narządów. W przypadku, gdy podejrzewasz, że Twój pies zjadł nawet niewielką ilość cebuli, natychmiast udaj się do weterynarza.

Należy także unikać warzyw kapustnych. Również ziemniaki nie są odpowiednim wyborem. Przede wszystkim wiele psów wykazuje trudności z trawieniem tych warzyw. Ponadto nie są one odżywcze dla czworonogów, a jedynie zapewniają poczucie sytości. W efekcie karmienie psa gotowanymi ziemniakami może przełożyć się na nadwagę zwierzęcia przy jednoczesnym niedoborze witamin i minerałów. 

A co z owocami w diecie psa?

Jeśli Twój pies może jeść warzywa, to co zatem z owocami? Należy zachować ostrożność przy wprowadzaniu tych produktów do jadłospisu. Nie wszystkie owoce są bezpieczne dla psa. Pod żadnym pozorem nie podawaj czworonogowi cytrusów czy winogron. Szczególnie te ostatnie mogą spowodować ogromne szkody w organizmie zwierzęcia, doprowadzając nawet do zgonu. 

Natomiast do bezpiecznych przysmaków dla psa zalicza się jabłka czy gruszki. Są one niezwykle smakowite, a przy tym dostarczają cennych składników odżywczych. Sporadycznie w jadłospisie pupila mogą się pojawić także niewielkie ilości bananów czy truskawek. Zanim jednak zdecydujesz się na podawanie owoców, sprawdź, jakie są bezpieczne ich rodzaje i w jakich ilościach zwierzę powinno je spożywać. Pamiętaj także o zachowanie odpowiedniego bilansu kalorycznego i proporcji makroelementów. Owoce mogą doskonale wzbogacić jadłospis psa, jednak ich podawanie powinno wiązać się z ostrożnością. 

Podawanie produktów roślinnego pochodzenia wiąże się z wieloma korzyściami dla pupila. Dzięki owocom i warzywom w diecie zwiększa się smakowitość oraz odżywczość karmy. Te produkty ułatwiają podać wielu cennych składników odżywczych. Owoce i warzywa zwykle charakteryzują się niską kalorycznością, przez co będą doskonałym przysmakiem podawanym w ramach nagrody, zwłaszcza dla zwierząt zmagających się z nadwagą. Wybierając bezpieczne produkty roślinnego pochodzenia zadbasz o prawidłowego funkcjonowanie swojego pupila. 

Rolnik roku opowiada o rolnictwie bez chemiiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas