Co może jeść pies? Ludzkie jedzenie dobre dla psiaka

Jak oprzeć się uroczym pyszczkom psiaków proszących o jedzenie? Jest to jedno z największych wyzwań dla każdego właściciela czworonogów. Odmawianie pewnych pokarmów, takich jak czekoladki, słodycze czy owoce, gdy zwierzę współczująco o nie prosi, przychodzi z trudnością. Czy koniecznie trzeba odmawiać psu ludzkiego jedzenia? Nie! Sprawdź, jakie pokarmy możesz podawać swojemu pupilowi.

Jabłko to bez wątpienia owoc, który może znaleźć się w diecie psa.
Jabłko to bez wątpienia owoc, który może znaleźć się w diecie psa.123RF/PICSEL

Czy pies może jeść jabłko? Owoce dobre dla psa

W grupie owoców dopuszczonych do psiej diety na uwagę zasługuje jabłko. Ma sporą ilość wody, ale jest to bardzo słodka przekąska, więc zwierzęta powinny spożywać ją z umiarem. Skórka jabłka jest bogata w błonnik, składnik odżywczy, który pomaga w trawieniu i wchłanianiu cukrów, a także jest dobra dla serca psa. Ten owoc ma także wysokie stężenie witaminy A, która korzystnie wpływa na zdrowie skóry i oczu czworonoga. 

Należy jednak pamiętać, że toksyczne są nasiona, które mają wysokie stężenie cyjanku, substancji, która nie jest metabolizowana przez organizm zwierzaka. Ponadto pestki mogą powodować niedrożność jelit. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest wydrążenie gniazd nasiennych i pokrojenie jabłka w kostkę, zanim podasz owoc swojemu psu.

Inne owoce dozwolone dla tych psów to: 

  • gruszka,
  • kiwi,
  • banan,
  • truskawka,
  • malina,
  • jeżyna,
  • mango,
  • melon,
  • arbuz.

Owoce dla psów należy podawać sporadycznie i wyłącznie jako przekąski, nigdy nie zastępując nimi głównych posiłków.

Czy pies może jeść ziemniaki? Warzywa dobre dla psa

Ziemniaki, źródło węglowodanów, błonnika i ważnych składników odżywczych, są rodzajem żywności, której zwykle nie brakuje w diecie człowieka. Może być gotowany, smażony, pieczony, doprawiany solą i innymi przyprawami. Jednak jeśli chodzi o karmienie psa, również mogą być składnikiem jego diety, ale ważne jest, aby nie używać do nich przypraw. Idealnie jest ugotować obranego ziemniaka w wodzie bez soli, aż stanie się bardzo miękki, poczekać, aż trochę ostygnie i podać go zwierzakowi bez niczego.

Ziemniak to warzywo, które może jeść pies.123RF/PICSEL

Jakie "ludzkie" warzywa są jeszcze dobre dla psa? Na pewno jest to marchewka, która stanowi źródło beta-karotenu (ważnego przeciwutleniacza), witamin i minerałów, które wzmacniają organizm zwierzęcia.

Na liście znajdują się również:

  • brokuły, ale w bardzo małych ilościach,
  • buraki,
  • pietruszka,
  • seler,
  • szpinak,
  • cukinia,
  • kalafior,
  • bataty,
  • papryka czerwona,
  • dynia.

Warzywa lepiej podawać ugotowane, bo obróbka termiczna ułatwia psom trawienie skrobi. Nie wolno ich przyprawiać.

Potrawy ze stołu. Co może jeść pies?

Kiedy właściciele czworonogów kończą posiłek, często mają ochotę dać psu resztki, aby uniknąć marnowania żywności lub zaspokoić błagania zwierzaka o podzielenie się pokarmem. W przeszłości nierzadko zdarzało się, że rodziny karmiły swoje psiaki jedzeniem pozostałym z własnych posiłków.

Czy można podawać psu potrawy stołu i karmić go nimi przez cały czas? Większość lekarzy weterynarii odradza takie zachowanie. Dzieje się tak, ponieważ przygotowane dania nie są zbilansowane pod względem wymagań dla psa, by był odżywiony i zdrowy. Co więcej, ta praktyka może spowodować poważne zagrożenie dla życia czworonoga. Organizm psiaka bardzo różni się od organizmu człowieka.

Ciało tych zwierząt domowych nie jest przygotowane do trawienia tych samych rzeczy, a niektóre powszechnie stosowane przez ludzi przyprawy czy pokarmy mogą być dla nich wyjątkowo toksyczne.

Pies może jeść na przykład kurczaka czy wołowinę z obiadu, ale pod warunkiem, że są one przygotowane bez użycia przypraw. Dlatego właściciel powinien zadbać o to, by podstawą diety czworonożnego przyjaciela była karma dobrej jakości, z niską zawartością barwników, bez konserwantów, która odżywia i nie szkodzi nerkom zwierzęcia. Najlepiej wybierać odpowiednio dostosowaną do rasy i wielkości czworonoga.

Czego nie może jeść pies? Nabiał, jaja i słodycze zakazane

Część produktów, które doskonale nadają się do spożycia przez ludzi, mogą być toksyczne dla psów. Stanowią poważne zagrożenie dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Ich spożycie może powodować bóle brzucha, niedrożność jelit, wymioty, biegunkę, osłabienie, trudności z oddychaniem, problemy z nerkami, drgawki, a nawet śmierć. Trzeba pamiętać, że metabolizm psa różni się od procesu rozkładania pożywienia i przekształcania go w energię u człowieka. Dlatego organizm tych zwierzaków nie trawi wszystkich produktów te, które są dla Ciebie dobre, mogą być dla Twojego psa toksyczne.

Na liście pokarmów, których NIGDY nie należy stosować w żywieniu psów znajduje się:

  • Czekolada: chociaż jest słodką pokusą, dla psów jest trująca. Jej spożycie może powodować objawy, takie jak: wysoka temperatura ciała, nadmierne pragnienie, silne pobudzenie, nieregularne lub przyspieszone bicie serca, wymioty, drżenie i drgawki.
  • Cebula: uszkadza czerwone krwinki psa, co może powodować niepokojące reakcje, takie jak osłabienie, anemia, krew w moczu i wymioty.
  • Czosnek: szkodliwy, zwłaszcza spożywany w nadmiarze, może powodować poważne uszkodzenia krwinek czerwonych, co z kolei może prowadzić do objawów podobnych jak po spożyciu cebuli.
  • Winogrona i rodzynki: są to pokarmy, które negatywnie wpływają na nerki psów, głównie dlatego, że te zwierzęta domowe nie mają zdolności trawienia takich pokarmów. W przypadku połknięcia można zauważyć reakcje, takie jak większy letarg zwierzęcia, picie znacznie większej ilości wody, częstsze oddawanie moczu, a czasem wymioty.
  • Awokado: znajduje się w nim toksyna, która u psów powoduje uszkodzenie serca i problemy żołądkowo-jelitowe (biegunkę i wymioty).
  • Brzoskwinie, śliwki i inne owoce pestkowe: niezalecane dla psów ze względu na pestkę obecną w owocach. W przypadku połknięcia może zatkać jelita i spowodować zatrucie cyjankiem.
  • Nabiał: mleko i produkty pochodne mogą powodować biegunki i inne problemy trawienne, a także powodować alergie pokarmowe (które często objawiają się swędzeniem skóry zwierzęcia).
  • Napoje alkoholowe: chociaż jest to oczywiste, należy podkreślić, że spożywanie alkoholu przez psa może powodować uszkodzenia układu nerwowego, doprowadzić do biegunki, wymiotów, trudności w oddychaniu, drgawek, a nawet stanu śpiączki.
  • Słodycze i cukier: mogą prowadzić u psów do otyłości, problemów z zębami, a nawet cukrzycy.
  • Surowe jaja: są z nimi dwa główne problemy. Pierwszy to możliwość zatrucia pokarmowego bakteriami takimi jak E. coli czy Salmonella. Drugi to fakt, że enzym w surowych jajach zakłóca wchłanianie niektórych witamin z grupy B. Może to powodować problemy ze skórą i sierścią zwierzaka.

Czy pies może jeść orzechy?

Dla ludzi nasiona oleiste, takie jak orzechy włoskie, makadamia, migdały, orzechy nerkowca i orzechy brazylijskie mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych. A co z psami? Ogólnie część orzechów jest dla tych zwierząt bezpieczna, ale ciężkostrawna. Inne są wręcz trujące. 

Na przykład pies może zjeść obranego orzecha włoskiego, ale niewykluczone, że doświadczy przykrych dolegliwości trawiennych. 

Z kolei popularne orzeszki ziemna z solą są trujące, a te bez soli silnie uczulają niektóre zwierzaki. Niekiedy nawet sam ich zapach może wywołać silną reakcję alergiczną u Twojego pupila. 

Z kolei zjedzenie tylko 6 prażonych lub surowych orzechów makadamia może wywołać u psa chorobę. Objawy zatrucia obejmują drżenie mięśni, osłabienie lub porażenie tylnych kończyn, wymioty, podwyższoną temperaturę ciała i szybkie bicie serca. Jedzenie czekolady z orzechami pogorszy objawy, prowadząc do niewydolności nerek i możliwej śmierci. Dlatego na wszelki wypadek lepiej zrezygnować z orzechowych przekąsek dla psa.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie psa należy skonsultować się z weterynarzem. Tylko on będzie w stanie właściwie doradzić, jakie pokarmy są idealne dla Twojego psiaka.

Rolnik roku opowiada o rolnictwie bez chemiiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas