Kleszcz u psa. Czy może przejść na człowieka?
Magdalena Mateja-Furmanik
Szczyt aktywności kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik, jednak ze względu na ocieplenie klimatu okresy te mogą ulec wydłużeniu. Te pasożyty atakują nie tylko zwierzęta, ale również ludzi, co może skończyć się złapaniem bardzo niebezpiecznej choroby — boreliozy. W przypadku psa niebezpieczniejsza jest babeszjoza. Czy jednak kleszcze zwierzęce są tymi samymi, co ludzkie? Czy kleszcz może przeskoczyć z psa na człowieka?
Spis treści:
Jak wygląda kleszcz u psa?
Kleszcz (ixodida) należy do niebezpiecznych pajęczaków, które żywią się krwią. Żyją w lasach i na łąkach, jednak spotkać można je również na miejskich trawnikach. W związku z tym warto pamiętać, by po powrocie ze spacerów sprawdzać, czy zwierzę nie przyniosło do domu nieproszonego gościa. By to zrobić, należy przeczesać sierść zwierzęcia i zwrócić uwagę, czy nie ma on przypadkiem wbitego pasożyta do skóry.
Kleszcz u psa - objawy
Jakie są objawy tego, że pies jest nosicielem kleszcza? Dopóki nie rozwinie się choroba — żadne. Ewentualnie gdy kleszcz stanie się już bardzo duży, pies może drapać. Objawy zaczną się dopiero gdy nasz czworonóg zacznie chorować. Dlatego ważne jest, by sprawdzać sierść psa i kota regularnie.
Trzeba również zwrócić uwagę na wierzch futra, ponieważ kleszcz mógł jeszcze nie zdążyć się wbić. Jeśli zauważymy małego, czarnego pajęczaka pełzającego po psie bądź wczepionego mocno w jego skórę, należy niezwłocznie go usunąć.
Najlepiej jednak zapobiegać problemowi i wyposażyć czworonoga w specjalną obrożę przeciwkleszczową.
Kleszcz u psa odpadnie sam czy trzeba go usunąć
Kleszcza należy usunąć przy pomocy pęsety (najlepiej mieć jedną specjalnie przeznaczoną do tego celu i nie używać jej do twarzy!) bądź specjalnej pompki, którą można kupić w aptece. Kleszcza należy złapać narzędziem jak najbliżej skóry i pociągnąć do siebie zdecydowanym ruchem. Następnie ranę należy zdezynfekować, a pasożyta uśmiercić i wyrzucić.
Jeśli widzimy, że resztki szczęki kleszcza pozostały w skórze, należy usunąć je igłą.
Czy kleszcz może przeskoczyć z psa na człowieka?
Dokładnie ten sam gatunek kleszcza atakuje psy co ludzi. Zatem jeśli zwierzę przyniesie go ze spaceru, istnieje szansa, że przeskoczy on na człowieka. Prawdopodobieństwo wzrasta, gdy pasożyt jeszcze się nie wbił w skórę zwierzęcia i dopiero wyczekuje w futrze. Wtedy, podczas głaskania, może przeskoczyć na innego żywiciela.
Jeśli zauważymy u siebie kleszcza, należy go niezwłocznie usunąć i obserwować miejsce po wkłuciu. Jeśli zaczerwieni się i w ciągu następnych dni pojawi się charakterystyczny rumień, oznacza to, że złapaliśmy boreliozę. Powinniśmy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza, który przepisze nam odpowiedni antybiotyk. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze boreliozie towarzyszy rumień, a sama choroba może nie dawać objawów przez wiele miesięcy. Jeśli zatem zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza, warto zrobić odpowiednie badania krwi.