Reklama

To żmija zygzakowata czy zaskroniec zwyczajny? Jak rozpoznać te węże

Na całym świecie występuje ponad 3000 gatunków węży, z czego w Polsce żyje zaledwie pięć. W tej puli nie jest uwzględniany padalec, czyli beznoga jaszczurka. Co robić, gdy w lesie natrafimy na żmiję zygzakowatą, padalca czy zaskrońca? Żeby rozpoznać te gady, ważne są drobne szczegóły.

Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą?

W Polsce występuje wyłącznie jeden rodzaj żmii. To żmija zygzakowata. Dodatkowo jest jedynym wężem w Polsce, który jest jadowity. Najczęściej natrafić na nią można na terenie lasów, podmokłych łąk i pól. 

Może mierzyć maksymalnie 1,2 m długości, a na jej grzbiecie widoczny jest ciemny zygzak. Czasami jednak ciężko go zauważyć, co powoduje problem z identyfikacją gatunku.

Pomimo tego, że żmija jest jedynym wężem jadowitym w Polsce, wcale nie jest aż tak niebezpieczna. Poluje głównie na małe ssaki i gryzonie. Zdarzy się również, że zapoluje na płazy, ślimaki czy jaszczurki. 

Reklama

Bardzo często stara się uciekać od napastnika, atakuje wyłącznie w ostateczności. Dodatkowo nie każde jej ugryzienie kończy się wstrzyknięciem jadu. 

Jad żmii nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dorosłych, w pełni sprawnych osób. Gorzej w przypadku dzieci oraz starszych.

Jak rozpoznać zaskrońca zwyczajnego?

Zaskroniec zwyczajny pochodzi z rodziny węży połozowatych. Gatunek ten stanowi 60% wszystkich węży na świecie. Znaleźć go można na terenie całej Europy, z wykluczeniem Szkocji, Irlandii, części Skandynawii oraz Krety. W Polsce najłatwiej jest natrafić na zaskrońca w lasach, na bagnach czy w pobliżu zbiorników wodnych.

Zaskroniec osiąga maksymalnie 1,5 metra długości, a jego barwy bywają różne. Charakterystyczną cechą natomiast jest żółta plama na głowie, od której wywodzi się nazwa tego węża. Zaskroniec żywi się głównie płazami, rybami i małymi gryzoniami. Wąż ten nie jest jadowity. Przeważnie, gdy zaskroniec czuje niebezpieczeństwo, udaje, że jest martwy.

Jak rozpoznać padalca?

Wspominaliśmy już wcześniej o tym, że padalec nie jest wężem. Należy do gatunku jaszczurek beznogich. Wyróżnia się tym, że posiada powieki oraz lekko zaznaczoną szyję. Jego tarczki brzuszne są identyczne z grzbietowymi. W przypadku węży tarczki na brzuchu układane są poprzecznie.

Ciało padalca osiąga do pół metra długości, a jego ubarwienie przeważnie jest brązowe. Zdarza się, że jego grzbiet udekorowany jest czarnymi lub szarymi łuskami. Padalce starają się żyć w ukryciu, znajdując swoje miejsce głównie w wilgotnych zakamarkach. Żywi się owadami, larwami, drobnymi gryzoniami, dżdżownicami oraz ślimakami bez muszli.

Żmija i zaskroniec w lesie oraz domu. Jak się zachować?

Wszystkie gatunki węży, które występują w Polsce, podlegają ochronie gatunkowej. Dlatego też zabronione jest zabijanie wspomnianych zwierząt. Jak więc sobie z nimi radzić? Jeśli napotkamy węża lub padalca w lesie, najlepiej jak odejdziemy z ich terytorium. Nawet jeśli większość gatunków nie atakuje bez powodu, lepiej swoją obecnością niepotrzebnie ich nie stresować.

Co w sytuacji, kiedy wąż wtargnie na nasz teren? Wyproszenie węża z domu może być kłopotliwe. Konieczne jest opuszczenie lokalu i zatkanie wszelkich szczelin. Następnie należy skontaktować się z policją, strażą pożarną lub pogotowiem leśnym. Te służby będą najlepiej wiedziały, w jaki sposób postępować z wężem oraz jak go bezpiecznie ewakuować. Jeśli natomiast wąż przebywa w ogrodzie, dobrze będzie go złapać w jakiś pojemnik i następnie wypuścić na oddalonym od naszego domu terenie.

Padalec w lesie oraz w domu. Jak się zachować?

Padalec w naszym ogrodzie jest bardzo przydatny, lecz jednak może powodować pewien dyskomfort w naszej psychice. Dlatego też istnieją sposoby na pożegnanie się z niechcianym sąsiadem. Ta beznoga jaszczurka jest bardzo podatna na hałas. Dlatego też szybko potrafi opuścić rejony, w których regularnie jest zbyt głośno. Można również złapać go przez rękawice, lecz wywołać to może w jaszczurce ogromny stres.

***

Czytaj także:

Globalne ocieplenie wywoła nieodwracalne szkody przyrodnicze - także w Polsce

W Polsce tak gorąco nie było jeszcze nigdy. Rekordowa prognoza pogody

W betonie źle się żyje. Czym jest betonoza i jak jej unikać?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy