Nowo odkryty wąż dostał celebrycką nazwę. Na cześć przygód Indiany Jonesa

Naukowcy z Peru i USA odkryli w ubiegłym roku nowy gatunek smukłego węża o długości ok. 40 cm. Gad został odkryty w Andach i właśnie otrzymał nazwę Tachymenoides harrisonfordi. To na cześć amerykańskiego aktora Harrisona Forda, który nieraz wcielił się w rolę podróżnika w filmach z serii Indiana Jones.

article cover
East News
Harrison Ford wcielał się wiele razy w rolę odważnego podróżnika
Harrison Ford wcielał się wiele razy w rolę odważnego podróżnikaEast News

Niedawno odkryty wąż dostał nietypowe imię. Naukowcy nazwali go na cześć aktora wcielającego się w rolę Indiany Jonesa, bohatera popularnych filmów przygodowych.

Bursztynowe oczy i mafia

Zespół naukowców odkrył w peruwiańskim Parku Narodowym Otishi w Andach nieopisany dotąd gatunek węża. Gad dostał nazwę Tachymenoides harrisonfordi na cześć aktora Harrisona Forda. Ekspedycja, która wyruszyła w dziki teren, przemierzała trudne bagniste tereny i napotkała na przeciwności.

Swoją podróż badacze porównali do przygód z serii Indiana Jones - przedzierali się przez bagniste tereny w poszukiwaniu ukrytego na podmokłych terenach gada. Obszary te są też pełne karteli narkotykowych, dlatego ekspedycja była niebezpieczna. Naukowcy byli śledzeni przez mafię m.in. za pomocą dronów. Nazywając węża mianem Tachymenoides harrisonfordi naukowcy chcieli również docenić działania Forda na rzecz ochrony środowiska, w jakie włączał się aktor.

Gady są zagrożone wyginięciem

Cechami węża jest smukła sylwetka oraz długość ciała do 40 cm, gdy wąż jest w pełni rozwinięty. Gad dobrze kamufluje się w przyrodzie i niełatwo jest go dostrzec. Drapieżnik jest nieszkodliwy dla ludzi, zjada zaś jaszczurki i żaby. Naukowcy zachwycają się obłędnym spojrzeniem węża. Gad ma oczy koloru bursztynu.

Naukowcy opisali dotąd około 1,2 mln gatunków na Ziemi. Jest to niewielki ułamek spośród prawdopodobnie istniejących nawet 8,7 mln gatunków. To pokazuje, że ludzie mają wciąż ograniczoną wiedzę na temat przyrody.

Eksperci z Conservation International w 2022 r. opublikowali przełomowe badanie, w którym szacują, że jedna piąta gadów na świecie jest zagrożona wyginięciem.

Nutrie amerykańskie w Rybniku. Przyrodnicy ostrzegająPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas