W zoo można zobaczyć dwugłowego węża. Zwierzę to mutant genetyczny
Magdalena Mateja-Furmanik
Mutacje genetyczne zdarzają się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Za przykład może służyć wąż szczurzy (podrodzina Colubrinae), znajdujący się w zoo w Teksasie. Zwierzę urodziło się z dwiema głowami.
Wąż przebywa na terenie Cameron Park Zoo w Teksasie. Zwierzę żyje tam od 2016 r. Jedna z okolicznych rodzin znalazła go na swoim podwórku i przekazała do zoo. Przez swoją mutację, wąż nie przetrwałby na wolności.
Zwierze zniknęło z wystawy w 2021 r. Jak tłumaczą przedstawiciele Cameron Park Zoo, wąż ma dwa mózgi, przez co często otrzymuje sprzeczne polecenia, co czyni go mniej skoordynowanym niż typowy przedstawiciel jego gatunku. W efekcie jest bardziej podatny na obrażenia.
Wąż w opałach
Przez brak koordynacji zwierzę zraniło "lewą szyję" w lutym 2021 r. i musiało zostać zabrane z wystawy i poddane leczeniu. Obrażenia były na tyle poważne, że zwierzę zniknęło z wybiegu aż do 1 sierpnia tego roku. Pełne zagojenie rany trwało do czerwca ubiegłego roku. Obecnie mieszkańcy i turyści w Teksasie znowu mogą go podziwiać.
Nowa wystawa nie zawiera wielu przeszkód poza trawą, ponieważ opiekunowie zoo obawiają się, że głowa ich podopiecznego znowu utknie na gałęziach i skałach.
Wąż szczurzy
Węże szczurze są niejadowite. W większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Rzadko atakują, chyba że poczują się zagrożone. Ich obecność może być korzystna dla ludzi, ponieważ pomagają w kontroli populacji gryzoni. W ich diecie znajdują się także ptaki i inne małe zwierzęta.
Wąż szczurzy jest łatwy w hodowli, dlatego poleca się go jako węża hodowlanego dla początkujących.