Modliszka jest brutalna i może zjeść samca. W Polsce jest pod ochroną

Nie modli się, ale jej nazwa wzięła się z podobieństwa do osoby ze złożonymi do modlitwy rękami. Modliszka występuje też w Polsce. Ponieważ klimat się ociepla, możemy spotkać ją coraz częściej. Modliszki musimy chronić, ponieważ są zagrożone wyginięciem.

Modliszka jest w Polsce gatunkiem chronionym
Modliszka jest w Polsce gatunkiem chronionymGetty Images

Czy w Polsce żyje modliszka?

Kampinoski Park Narodowy przypomina o obecności modliszki w Polsce. Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa polonica), bo taka bytuje w naszym kraju, jest spotykana sporadycznie, a nawet rzadko, ponieważ jej populacja jest bardzo mała.

Naukowcy zauważyli, że w ostatnich kilkunastu latach zasięg występowania modliszki w Polsce znacząco się zwiększył. Jedynie w północnej części kraju widok tego owada jest ciągle rzadkością.

Kiedy można spotkać modliszkę w Polsce?

Ten, kto chce ujrzeć modliszkę, ma jesienią ostatnią szansę, a i to nie będzie łatwym zadaniem. Modliszka zwyczajna pojawia się na zewnątrz w okresie od sierpnia do października. Można spotkać ją zwłaszcza tam, gdzie panuje duże nasłonecznienie. Będą to np. wrzosowiska, bory sosnowe i pola - informuje Kampinoski Park Narodowy, w którym można spotkać tego owada.

Modliszki są owadami termofilnymi, czyli ciepłolubnymi.

Modliszki zjadają czasem samca, z którym kopulują
Modliszki zjadają czasem samca, z którym kopulująGetty Images

Jak wygląda modliszka?

Owada jest trudno wypatrzeć z powodu jego smukłego kształtu i jasnozielonego lub żółto-brązowego ubarwienia. Modliszka wtapia się w otoczenie i trudno ją zauważyć na łonie przyrody.

Naukowcy podkreślają, że mimo dużych rozmiarów owad ten nie wyrządzi krzywdy człowiekowi. Ponieważ modliszka jest pod ochroną, nie wolno jej hodować ani usuwać kokonów z jajami. Jeśli zaś owad wleci do mieszkania, należy go ostrożne wynieść na zewnątrz.

Czy modliszka jest niebezpieczna?

Modliszki to drapieżniki. Chętnie zjada inne owady, np. szarańczaki, muchówki, pajęczaki, a nawet małe kręgowce. Faktem jest, że ofiary zabija bardzo szybko. Kiedy zbliży się do niej na bliższą odległość, chwyta ją i pożera, a posiłek zaczyna od głowy.

Jednak modliszka nie jest niebezpieczna dla człowieka i nie należy się jej obawiać, a chronić. Modliszka jest w Polsce gatunkiem chronionym. Owady są narażone na wyginięcie. Nie wolno ich zabijać!

Skacząca modliszka
Skacząca modliszkaGetty Images

Czy modliszka zjada samca?

Modliszka jest znana ze swojej brutalności, a nawet kanibalizmu. Zdarza się, że po kopulacji samica zjada samca.

Niekiedy odgryza mu głowę jeszcze w trakcie samej kopulacji. Dzieje się tak wtedy, kiedy jest pewna, że zdążył dostarczyć wystarczająco dużo nasienia do zapłodnienia ok. 100 -200 jaj. Jeśli dochodzi już do zjedzenia samca, może to być podyktowane głodem samicy. Śmiercią samca kończy się ok. ⅓ aktów kopulacji. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}