Nowy rodzaj filtrów oczyszcza wodę z mikroplastików w zaledwie kilka sekund

Koreańscy naukowcy opracowali nową technologię filtrowania wody, która pozwala oczyścić ją z 99 proc. mikroplastików w czasie 10 sekund. Może być to jeden z pierwszych efektywnych sposobów na oczyszczanie wody, do której dostaje się coraz więcej drobin tworzyw sztucznych.

Nowa technologia opracowana przez naukowców z Korei Płd. jest bardzo obiecująca jeśli chodzi o filtrowanie wody. Według badaczy stworzony przez nich materiał usuwa 99,9 proc. zanieczyszczeń w zaledwie 10 sekund
Nowa technologia opracowana przez naukowców z Korei Płd. jest bardzo obiecująca jeśli chodzi o filtrowanie wody. Według badaczy stworzony przez nich materiał usuwa 99,9 proc. zanieczyszczeń w zaledwie 10 sekund123RF/PICSEL

Mikroplastik jest już wszędzie. Wykryto go już m.in. w glebie, w organizmach ptaków (w tym tych występujących w Polsce), a nawet w herbacie. Mikrocząsteczki tworzyw sztucznych są też w mięsie, a ludzie mają je w płucach i we krwi.

Skąd plastik bierze się w tych wszystkich miejscach? Przyczyną jest przede wszystkim przedostawanie się drobin plastiku do wody. Naukowcy dowiedli ostatnio, że mikroplastiku w wodzie może być jeszcze więcej niż sądziliśmy. To właśnie z niej tworzywa sztuczne trafiają potem do gleby czy są spożywane przez ryby i inne zwierzęta morskie, a następnie przez ludzi.

Filtrowanie wody z mikroplastików w kilka sekund

Dlatego bardzo ważnym wyzwaniem, jakie stoi przed naukowcami i wynalazcami jest opracowanie skutecznego systemu filtrowania wody, który umożliwiałby jej oczyszczenie z mikroplastików. Właśnie taką technologię stworzyli badacze z Instytutu Nauki i Technologii Daegu-Gyeongbuk w Korei Południowej.

Sekretem Koreańczyków okazała się struktura oparta o kowalencyjne wiązania triazenu. Nazwa technologii brzmi kosmicznie, ale zasada jej działania jest wbrew pozorom prosta - chodzi o to, że dzięki porowatej strukturze może ona bardzo łatwo pochłaniać wychwytywane przez nią substancje. Podobne materiały zastosowano niedawno do filtrowania ścieków przemysłowych z barwników.

Naukowcy z Korei Płd. Pracowali nad tym, aby technologia oczyszczania była jeszcze bardziej wodolubna i dodatkowo jeszcze natleniała wodę. Efekty ich pracy są bardzo obiecujące - filtr działa podobno tak szybko, że eliminuje 99,9 proc. zanieczyszczeń (w tym mikroplastików) w zaledwie 10 sekund. Na dodatek, w przeciwieństwie np. do domowych dzbanków do oczyszczania wody, które potrzebują wymiany filtrów co ok. miesiąc, materiał stworzony przez Koreańczyków może być wykorzystywany ponownie teoretycznie w nieskończoność bez utraty skuteczności.

Brak wody pitnej? Dla tego filtra to żaden problem

"Technologia, którą stworzyliśmy nie ma sobie równych jeśli chodzi o oczyszczanie wody. Ma największą skuteczność oczyszczania, usuwając ponad 99, proc. mikroplastików fenolowych i lotnych związków organicznych z bardzo dużą szybkością" - poinformował prof. Park Chi-Young, główny autor badania.

"Przewidujemy, że będzie to uniwersalna technologia z wysoką efektywnością ekonomiczną, która może oczyszczać zanieczyszczoną wodę i zapewni wodę pitną nawet w miejscach, gdzie nie docierają dostawy wody" - dodał naukowiec. 

Jak skutecznie oszczędzać wodę?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas