Reklama

Plastik w płucach. Lekarze dokonali przerażającego odkrycia

Plastik zanieczyszcza środowisko na całym świecie, a mikroplastiki przenikają do naszych organizmów. Teraz jednak cząsteczki tworzyw sztucznych znaleziono w kolejnym miejscu, gdzie nie sposób było się go spodziewać. Naukowcy z Anglii odkryli, że cząsteczki plastiku zatruwają również ludzkie płuca.

Plastik jest już wszędzie. Dotarł już między innymi do oceanicznych głębin i zanieczyszcza środowisko na ogromną skalę. Szacuje się, że na całym świecie zalega ponad sześć miliardów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Powodują one na przykład tworzenie się oceanicznych wysp śmieci, a w niektórych miejscach mogą prowadzić do przerw w dostawie prądu.

Reklama

Problem stanowią nie tylko opakowania takie jak plastikowe butelki, ale także mikro- i nanoplastiki, czyli najmniejsze cząsteczki tworzyw sztucznych. Te, wraz ze spożywanym przez ludzi pożywieniem, trafiają potem do naszych organizmów. Mikroplastiki odkryto już do tej pory w rybach oraz piwie. Są także dowody na to, że cząsteczki plastiku przedostają się do ludzkiej krwi.

Plastik w płucach. Mikroplastiki zagrażają ludziom

Teraz naukowcy dokonali kolejnego, przerażającego odkrycia. W próbkach pobranych z płuc pacjentów, którzy byli poddawani różnego rodzaju zabiegom, znaleziono mikroplastiki. Były to najczęściej tworzywa pochodzące z butelek PET oraz polipropylen stosowany między innymi do produkcji opakowań i włókien.

Przerażające jest także to, że plastik znaleziono w płucach aż 11 z 13 przebadanych osób. Obecność mikroplastiku w ludzkich płucach z tak samo wysoką częstotliwością stwierdzono wcześniej w innych badaniach. Były one jednak prowadzone w czasie autopsji. Najnowsze dane pochodzą z próbek od żywych pacjentów.

Drobinki plastiku niszczą nasze zdrowie

Naukowców zdziwił szczególnie fakt, że najwięcej mikroplastików odnaleziono w najniższych częściach płuc. Naczynia w tym miejscu są węższe, dlatego spodziewano się, że płuca mogą dzięki temu w pewien sposób filtrować cząsteczki. Jest jednak zupełnie inaczej. Na dodatek rozmiar plastików był zaskakująco mały.

Jak oceniają badacze, odkrycie może przynieść postępy w badaniach nad zanieczyszczeniami powietrza, ludzkim zdrowiem oraz samymi mikroplastikami. 

Plastikowe butelki z recyklingu mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama