Reklama

Odnawialne źródła energii pobiły rekord. Upały miały pozytywną stronę

Okazuje się, że upały, z którymi Polska zmagała się w czasie długiego weekendu miały też pozytywną stronę. To właśnie między innymi dzięki nim udało się osiągnąć rekordowe wskaźniki udziału odnawialnych źródeł – fotowoltaiki i turbin wiatrowych – w polskiej energetyce.

Upały, które dotknęły nasz kraj w czasie długiego weekendu miały też niespodziewany, pozytywny skutek. Odnawialne źródła produkowały duże ilości energii, ale rekordowa okazała się niedziela. 19 czerwca OZE w ciągu godziny pokrywały nawet ponad 60 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię w Polsce.

Rekord fotowoltaiki i farm wiatrowych w Polsce

Równie dobrze czysta energia radziła sobie też w sobotę, 18 czerwca. W weekend odnawialne źródła odpowiadały przez kilka godzin za 40-50 proc. zapotrzebowania na energię w całym kraju.

W niedzielę, 19 czerwca farmy wiatrowe generowały po południu ponad 4,6 tys. megawatów energii. Tego samego dnia były godziny gdy z fotowoltaiki pochodziło ponad 6,1 tys. megawatów. Zapotrzebowanie całego kraju w tym czasie wynosiło 16-17 MW. Oznacza to, że OZE generowały wtedy więcej energii niż jakiekolwiek inne źródła, w tym elektrownie węglowe.

Reklama

OZE w Polsce ma duży potencjał

Trzeba jednak pamiętać o tym, że w weekendy krajowe zapotrzebowanie na energię jest z reguły niższe niż w tygodniu. Należy zwrócić także uwagę na fakt, że odnawialne źródła energii - fotowoltaika i farmy wiatrowe - najwięcej energii generują w ciągu dnia i to właśnie wtedy osiągały rekordowy udział w produkcji

Wcześniej informowaliśmy o innych rekordach odnawialnych źródeł energii w Polsce. W maju wyjątkowo dużo energii udało się pozyskać z fotowoltaiki. Farmy wiatrowe w tym roku również biją rekordy wytwarzanej mocy. Ta może jednak w kolejnych latach jeszcze wzrosnąć ze względu na planowaną reformę tzw. ustawy odległościowej

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama