Tani oprysk na ćmę bukszpanową. Domowy sposób prosto z kuchni
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Ćma bukszpanowa to motyl, którego gąsienica atakuje głównie bukszpan pospolity. Szkodnik jest poważnym zagrożeniem w ogrodzie. Jeśli bukszpan zostanie zaatakowany, może zostać całkowicie pozbawiony liści w ciągu kilku dni. Dlatego należy reagować szybko. Tym bardziej, że w pozbyciu się ćmy bukszpanowej pomoże tani, domowy oprysk. Jak go przygotować?
Spis treści:
Jaki oprysk na ćmę bukszpanową jest najlepszy?
Wśród różnych rodzajów oprysków na ćmę bukszpanową wyróżnia się oprysk z czosnku. Jego intensywny zapach oraz właściwości biobójcze skutecznie odstraszają szkodniki.
Jak przygotować oprysk octowy? Kilka ząbków czosnku wraz z łupinami pokrój na kawałki, wrzuć do słoika i zalej 500 ml zimnej wody. Zakręć pojemnik i odstaw płyn w chłodne miejsce, najlepiej na całą noc. Następnie przecedź roztwór, dodaj do niego kilka kropli płynu do mycia naczyń, wymieszaj i przelej zawartość do butelki z atomizerem.
Po zachodzie słońca spryskaj obficie zainfekowaną roślinę. Nie zapomnij o zakamarkach w jej wnętrzu i obszarach, na których wyraźnie widać obecność ćmy.
Inne domowe opryski na ćmę bukszpanową
Jeśli masz w kuchni ocet, również możesz wykonać skuteczny oprysk na ćmę bukszpanową. Wystarczy dolać do 1 l wody 100 ml octu, wymieszać zawartość i spryskać nią chore bukszpany. Podobnie działa woda z szarym mydłem. Możesz rozpuścić 10 ml mydła w płynie lub kilka kawałków mydła w kostce w 1 l wody i tak przygotowaną mieszaniną zrobić oprysk.
A może masz zalegające w kuchni ostre papryczki? To świetny środek na ćmę bukszpanową. Wystarczy jedną ostrą papryczkę drobno pokroić i zalać 500 ml wody. Mieszanina musi nabrać "mocy", więc należy ją zostawić w spokoju na kilka godzin. Następnie wystarczy płyn przecedzić, przelać do butelki ze spryskiwaczem i opryskać nim rośliny.
Podczas przygotowywania i stosowania tego oprysku zachowaj ostrożność, by uniknąć przedostania się ostrych substancji, np. do oka. Najlepiej krój papryczkę w jednorazowych rękawiczkach i załóż okulary podczas spryskiwania krzewów.
Tani oprysk na ćmę bukszpanową przygotujesz również z sody oczyszczonej, wody i płynu do mycia naczyń. Wymieszaj 500 ml wody z 1 łyżką płynu i 1 łyżeczką sody. Taki środek skutecznie unieruchomi gąsienice, a tobie pozostanie ich ręczne sprzątnięcie z rośliny.
Kiedy pryskać bukszpan?
Bukszpany to rośliny, które trzeba uważnie obserwować, zwłaszcza od kwietnia do października. Wówczas pojawienie się oznak bytowania ćmy bukszpanowej oznacza, że należy niezwłocznie zacząć działać. Kiedy pryskać bukszpan? Można zacząć już w kwietniu, jeśli zauważysz na krzakach dorosłe owady. Dostrzeżenie jaj i larw ze względu na ich wielkość na wczesnym etapie jest stosunkowo trudne, ale należy zwrócić uwagę na inne objawy inwazji szkodników.
Na ogół najbardziej znaczącą oznaką jest zmiana odcienia liści bukszpanu z typowej mocnej zieleni na brąz. Silny kontrast jest bardzo widoczny zwłaszcza na żywopłotach. Ataki te początkowo występują wewnątrz roślin a dokładniej w ich dolnej części, blisko ziemi. W miarę postępu inwazji ćmy bukszpanowej cały krzew może nabrać brązowawego odcienia.
W wyniku aktywności i ruchu larw na bukszpanie powstają także kokony, czyli jasno-białe, cienkie nici łączące niektóre liście, na których owady przeprowadzają przepoczwarczenie. O obecności ćmy bukszpanowej świadczą również liczne liście z ugryzieniami żerujących gąsienic, a także duże ilości małych, jasnobrązowych odchodów na liściach.
Opryski na bukszpan stosuje się zazwyczaj wczesnym rankiem przed wschodem słońca lub wieczorem w pochmurne dni. Nie należy pryskać rośliny wtedy, gdy pada deszcz i wieje silny wiatr, bo wówczas cała procedura nanoszenia środka na ćmę bukszpanową nie będzie miała sensu. Oprysk nie pozostanie na roślinie, lecz spłynie wraz z kroplami deszczu.
Czy bukszpan odrośnie po ataku ćmy?
Gdy ćma bukszpanowa zaatakuje roślinę, największym zmartwieniem są szanse na odrodzenie krzewu. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli rzeczywiście w porę zadziałasz i zrobisz oprysk, to nawet bardzo mocno uszkodzone bukszpany, pozbawione liści i z brązowymi gałązkami, mogą odrosnąć. Musisz pamiętać, że potrzebne są do tego również odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.
Przede wszystkim należy usunąć z rośliny uszkodzone pędy i resztki nadgryzionych liści. Bukszpany można przyciąć, ale ograniczając ten zabieg do minimalnej przycinki. Zbyt radykalne cięcie może spowodować, że osłabiony krzew nie będzie w stanie się zregenerować.
Po pozbyciu się szkodników i usunięciu uszkodzonych części rośliny, warto zastosować środki odżywcze w postaci nawozu organicznego i grzybobójcze, które przyspieszą jej regenerację i zapobiegną poważnym chorobom. W czasie regeneracji należy dbać o regularne podlewanie bukszpanu oraz odchwaszczanie gleby wokół rośliny. Krzewy poddane takim zabiegom wiosną są w stanie dość szybko odrosnąć i już pod koniec lata mogą wypuszczać nowe listki.
Pamiętaj, że jeśli zauważysz na bukszpanie oznaki bytowania ćmy bukszpanowej, reaguj od razu. Odpowiednio szybko wdrożone zabiegi pielęgnacyjne pomogą wypędzić intruza i zachować roślinę w dobrym stanie.