Płyn do naczyń na ćmę bukszpanową. Oprysk i po kłopocie

Ćma bukszpanowa to zmora wielu ogrodników, ponieważ jej zwalczanie jest bardzo uciążliwe. Ten szkodnik potrafi opanować wszystkie bukszpany w ogrodzie, a nawet w okolicy. Istnieje jednak skuteczny sposób na usunięcie ćmy bukszpanowej z roślin. Wystarczy, że użyjesz domowego środka, jakim jest płyn do naczyń. Sprawdź łatwą metodę na wykonanie oprysku.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa żeruje głównie na bukszpanach, dlatego uznajemy ją za inwazyjny gatunek w Europie, klasyfikowany do rodziny wachlarzykowatych. Dorosła ćma bukszpanowa ma postać motyla z jasnobrązowymi skrzydłami, osiągającymi rozpiętość od 40 do 46 mm. Możemy zauważyć na nich fioletowy połysk i dużą, białą plamę na środku. 

Jaja ćmy bukszpanowej mają jasnożółtą barwę i składane są w grupach, zazwyczaj od 10 do 30 sztuk na spodniej stronie liści. Larwy tego szkodnika mierzą od 35 do 44 mm i cechują się jaskrawą, zieloną barwą, a po czasie zmieniają kolor na brązowy. Poczwarki są nieco mniejsze - do 20 mm i już po tygodniu przybierają postać motyla.

Reklama

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa atakuje od kwietnia do października i właśnie w tym czasie powinniśmy dokładnie oglądać krzewy, nawet kilka razy w miesiącu. Atak ćmy bukszpanowej rozpoznamy po jajach składanych w środkowej części krzewów, tuż przy koronie

Atak ćmy bukszpanowej objawia się także przez cienkie, jasne, lepkie nitki, przypominające pajęczynę. Rośliny, na których żeruje ćma bukszpanowa, mają obgryzione liście i młode pędy. Szkodnik doprowadza również do brązowienia i usychania krzewów. 

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowe? Pomoże płyn do naczyń

Ćmy bukszpanowej możemy pozbyć się, stosując na nią domowy środek, jakim jest płyn do naczyń. W tym celu musimy wymieszać płyn z wodą, doprowadzając do pienienia. Następnie przelewamy powstały roztwór do butelki ze spryskiwaczem i wykonujemy oprysk na całej roślinie. Po kilku godzinach larwy ćmy bukszpanowej powinny pospadać z krzewów. Do domowego oprysku warto dodać sodę oczyszczoną, jeśli chcemy wzmocnić efekt. 

Oprysk z płynu do naczyń na ćmę bukszpanową jest skuteczny ze względu na działanie składników aktywnych, które wnikają w ciało szkodników, powodując ich śmierć. Płyn do naczyń ma za zadanie usuwać ćmę bukszpanową, a także ograniczać jej rozprzestrzenianie się na pozostałych krzewach w ogrodzie. Ten domowy środek jest naturalnym produktem, dlatego nie szkodzi ani człowiekowi ani środowisku

CZYTAJ TAKŻE:

Co atakuje ćma bukszpanowa w ogrodzie i kiedy robić oprysk?

Co zrobić z bukszpanem po ataku ćmy? Pielęgnacja na ratunek

Mrówki w kwiatach na balkonie. Jak się ich pozbyć?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ćma bukszpanowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy