Szare mydło na ćmę bukszpanową. Idealne do ogrodu na oprysk
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Ćma bukszpanowa nazywana jest również ćmą azjatycką. To szkodnik atakujący jedynie bukszpan. Owad przybył z Azji za pośrednictwem towarów przewożonych ze wschodu. Walczenie z tym szkodnikiem jest wyjątkowo ciężkie i niektóre metody zawodzą. Wówczas może dojść do obumarcia rośliny. Wypróbuj domowy sposób na ćmę bukszpanową z szarego mydła. Skutecznie pozbędziesz się uciążliwego owada.
Spis treści:
Wykorzystanie roztworu szarego mydła
Szare mydło nazywane także mydłem potasowym jest szeroko wykorzystywane w ogrodnictwie. Preparat można zakupić w kostce lub płynie. Jego właściwości są wykorzystywane od dziesiątek jak nie setek lat. Używany jest między innymi do:
- odkażania i czyszczenia narzędzi;
- czyszczenia zabrudzeń z roślin;
- tworzenia oprysków na szkodniki.
Skuteczność i właściwości szarego mydła w ochronie roślin przed działaniem szkodników zostały udowodnione naukowo. W latach siedemdziesiątych XX w. w USA przeprowadzono badania na ten temat.
Według nich szare mydła ma właściwości owadobójcze ze względu na obecność kwasów tłuszczowych. Składnik ten jest toksyczny dla niektórych szkodników i będzie je zwalczać. Szare mydło ma także właściwości grzybobójcze. One opierają się na przenikaniu kwasów tłuszczowych do wnętrza zarodników grzybów i grzybni.
Szare mydło - domowy sposób na ćmę bukszpanową
Szare mydło dzięki swoim właściwościom będzie skutecznym domowym sposobem na ćmę bukszpanową. Tanim kosztem stworzymy oprysk, który pozwoli na zwalczenie szkodnika, który wyniszcza drzewa.
Do przygotowania oprysku z szarego mydła na ćmę bukszpanową będziemy potrzebować jedynie dwóch składników. Użyjemy:
- 100 g mydła szarego;
- 5 l gorącej wody.
Przygotowaną kostkę mydła szarego ścieramy na tarce lub drobno kroimy. Jeśli zakupiliśmy preparat w płynie, to odchodzi jedna czynność. Następnie mydło rozpuszczamy w 5 l wody, najlepiej sprawdzi się do tego deszczówka. Roztwór z szarego mydła pozostawiamy do ostudzenia.
Jeśli roztwór jest w temperaturze pokojowej, można go przelać do spryskiwacza. Domowy oprysk na ćmę bukszpanową jest gotowy do użycia. Dokładnie spryskujemy nim bukszpan, kiedy tylko zauważymy pierwsze szkodniki.
Szare mydło nie tylko na ćmy bukszpanowe - do czego jeszcze je wykorzystać?
Szare mydło sprawdzi się nie tylko na zwalczanie ćmy bukszpanowej. Jeśli zakupiliśmy preparat i nie wykorzystaliśmy go w całości, to możemy go zużyć na kilka innych sposobów. Jego właściwości pozwolą na rozmaite zastosowania w ogrodzie.
- Szare mydło do oprysków
Szare mydło można dodawać do rozmaitych oprysków. Szczególnie sprawdzi się dodawane do domowych preparatów. Samodzielnie przygotowane gnojówki czy wywary mogą zostać wzbogacone o właściwości mydła potasowego.
Wówczas te domowe opryski będą miały wydłużony czas działania. Będą również łatwiej i skutecznie przylepiać się do liści spryskiwanych roślin. Wystarczy, że szare mydło dodamy do oprysków w proporcjach 10 g na 1 l wody.
- Szare mydło do korzeni roślin
Szare mydło wykorzystać można także do oczyszczania korzeni roślin. Jeśli zauważymy, że sadzonka została zaatakowana przez pleśń lub szkodniki to warto wyczyścić jej system korzeniowy. Roślinę przesadzamy do innej ziemi, a korzenie moczymy lub płuczemy w roztworze z szarego mydła.
Wystarczy, że wykonamy roztwór z proporcji 30 g szarego mydła na 1 l wody. Kiedy składniki połączą się, korzenie rośliny moczymy przez około 20 minut. Po zabiegu sadzonki umieszczamy w nowej ziemi.
- Szare mydło do czyszczenia narzędzi
Roztwór z szarego mydła sprawdzi się do mycia narzędzi ogrodowych. Jego składniki pozwolą na dokładne oczyszczenia przyrządów do cięcia, pielenia lub kopania. Mogą się na nich znajdować szkodniki lub drobnoustroje, które bez wyczyszczenia będą się roznosić przy następnych pracach. W ten sposób szare mydło zapobiegnie m.in. rozwojowi chorób.
- Szare mydło na mszyce i przędziorki
Szare mydło to nie tylko świetny sposób na ćmę bukszpanową, ale też inne szkodniki jak mszyce i przędziorki. W celu zwalczania ich należy wykonać oprysk z użyciem proporcji 30 g mydła potasowego na 1 l ciepłej wody.
Oprysk z mydła szarego na mszyce i przędziorki stosujemy za pomocą silnego strumienia. Rozpylamy go jak najbliżej liści rośliny. Należy jednak pamiętać, aby zabieg wykonywać po przekwitnięciu rośliny, gdyż mógłby on szkodzić pszczołom.
Zobacz również: