Rośliny odstraszające komary: kwiaty, krzewy, drzewa

Komary brzęczą, gryzą i mogą uprzykrzyć nawet najpiękniejszy letni wieczór. Oprócz stosowania insektycydów oraz chemicznych sprayów odstraszających te owady możesz skorzystać z innej opcji i być bardziej eko. Co powiesz na uprawę roślin, które działają jako naturalne repelenty w twoim ogrodzie. Poznaj kilka skutecznych propozycji.

Komarzyca odstrasza komary. Jakich roślin jeszcze nie lubią te owady?
Komarzyca odstrasza komary. Jakich roślin jeszcze nie lubią te owady?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czego nie lubią komary?

Komary nie lubią pewnych charakterystycznych zapachów, na przykład:

Mogą także unikać silnych aromatów perfum i kosmetyków, które ukrywają dla nich naturalny zapach człowieka. Ponadto, komary unikają silnego wiatru oraz światła, dlatego często są bardziej aktywne w ciemniejszych i bezwietrznych miejscach.

Odstraszająco na komary działają także naturalne świece (np. wosk można wlać do skórki po wydrążonym miąższu pomarańczy).

Komary nie lubią także zapachu goździków, dlatego możesz zrobić własny naturalny repelent. Weź 10 g goździków, umieść je w słoju i zalej 200 ml wódki. Trzymaj go z dala od światła przez cztery dni, mieszając mieszaninę dwa razy dziennie. Pod koniec tego okresu przecedź miksturę i dodaj 100 ml wody.

Umieść płyn w butelce z rozpylaczem i to wszystko. Twój środek owadobójczy jest gotowy do rozprowadzenia, aby odstraszyć komary.

Jakie kwiaty i byliny odstraszają komary? Nie tylko komarzyca

Jaka roślina odstrasza komary? Oczywiście komarzyca! Ma zapach podobny do prawdziwego kadzidła, którego te owady nie znoszą. Jej odmiana z białymi obwolutami liści jest szczególnie dekoracyjna i można ją łatwo łączyć z innymi roślinami balkonowymi. Nie jest to jednak jedyna opcja odstraszania tych nieprzyjacielskich żyjątek.

Inne rośliny, których nie lubią komary to:

  • rozmaryn,
  • melisa,
  • bazylia,
  • aksamitka,
  • pelargonia,
  • rumianek,
  • bodziszek korzeniasty.

Krzewy, które odstraszą komary w ogrodzie

Wszystkie mają naturalne olejki eteryczne, które odstraszają komary. Mogą  być uprawiane w doniczkach na balkonie lub na grządkach w ogrodzie. Kolejną zaletą, jaką mają te rośliny na komary do ogrodu, jest to, że odstraszają również inne szkodniki roślin, co pomaga chronić kwiaty i byliny.

Na szczególną uwagę zasługują trzy krzewy odstraszające komary. Pierwszy to cytryniec chiński, który wytwarza cytrynowo pachnące liście i korę. To one zawierają naturalne olejki eteryczne, które odstraszają komary. Cytryniec jest dość łatwy w uprawie i może być trzymany nawet w dużych doniczkach.

Drugim krzewem, który odstrasza komary, jest czarny bez. Olejek eteryczny z jego kwiatów odstrasza je i może być stosowany jako naturalny środek przeciwko ukąszeniom owadów. Czarny bez jest łatwy w uprawie i dobrze radzi sobie w pełnym słońcu.

Jest jeszcze jeden krzew, swoją drogą bardzo popularny, który odstrasza komary w ogrodzie. To żywotnik zachodni masowo wykorzystywany do tworzenia ogrodowych żywopłotów. Jego gałązki po roztarciu w dłoniach emitują żywiczny zapach, którego nie znoszą uciążliwe owady.

Jakich drzew nie lubią komary?

Wiesz już, że są krzewy i kwiaty, których nie lubią komary. A co powiesz na zasadzenie drzew odstraszających te owady? Na pewno są to gatunki, które wydzielają charakterystyczny aromat, czasami nawet niewyczuwalny dla ludzi.

Drzewo, które odstrasza komary to atrakcyjna surmia. Zachwyca pięknem swych dużych liści i białych kwiatów. Mimo że jej uprawa nie jest uciążliwa, trzeba zadbać o odpowiednie stanowisko. Powinno to być przestronne miejsce w zacisznym i nasłonecznionym kącie dużego ogrodu.

Na komary działają także takie drzewa jak eukaliptus. Zresztą olejek z tej rośliny jest popularnie wykorzystywany jako naturalny repelent. Co ciekawe, wiele można powiedzieć także o dębie. To bardzo popularne drzewo wytwarza zapach odstraszający komary.

Rośliny, krzewy i drzewa mogą być skutecznym sposobem na odstraszenie komarów. Wiele z nich jest łatwych do uprawy i może być prawdziwą ozdobą ogrodu.

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas