Jak działa komarzyca i dlaczego komary jej nie znoszą?
Uniemożliwiają spędzanie przyjemnych chwil w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie. Ich ukłucie boli i powoduje uciążliwe swędzenie skóry. Mowa oczywiście o komarach. Jedną z metod zapobiegania ich inwazji jest zainwestowanie w odpowiednie rośliny, których te owady nie znoszą. Przede wszystkim należy do nich komarzyca.
Spis treści:
Czy komarzyca jest dobra na komary?
Komarzyca (Plectranthus glabratus) to bylina, którą w Polsce uprawia się jako roślinę doniczkową. Charakteryzują ją początkowo wzniesione, a potem zwisające grube pędy o długości nawet do 1,5 metra. Łodygi są purpurowe i omszone. Wyrastają z nich okrągłe lub owalne zielone listki z białą obwódką. Komarzyce mają też drobne, dzwonkowate kwiaty o niewielkim znaczeniu ozdobnym. To ze względu na malownicze, długie kaskady pędów roślinę sadzi się najczęściej w wiklinowych koszach lub wysoko umieszczonych skrzynkach balkonowych.
Co ważne, komarzyca swoją nazwę zawdzięcza temu, że odstrasza komary. Wszystko dzięki temu, że w jej listkach i pędach są olejki eteryczne, których te owady nie znoszą.
Roślina wydziela niepowtarzalny zapach, przypominający nieco olejek kamforowy, cytrynowy lub kadzidło. Dlatego właśnie na niektórych balkonach można spotkać nawet kilka donic z komarzycami. Wszystko po to, by w naturalny sposób zapobiegać inwazji komarów.
Jak uprawiać i pielęgnować komarzycę?
Intensywny zapach odstraszający owady i bujne ulistnienie to główne powody, dla których uprawiana jest komarzyca. Kwiat tej rośliny jest niepozorny, więc nie ma znaczenia dekoracyjnego. Sadzonki są dość popularne, można kupić je na targu lub w sklepie ogrodniczym. Roślina szybko się rozrasta, więc bez obaw można nabyć nawet niewielki okaz.
Ważne jest, aby sadzonki były zdrowe, bez plam i nieprzesuszone, bo tylko wtedy wyrośnie z nich ładna komarzyca. Uprawa nie jest skomplikowana. Wystarczy doniczka z dobrym drenażem oraz żyzna, przepuszczalna gleba do roślin doniczkowych. Najlepsze stanowisko to przestrzeń z rozproszonym światłem słonecznym. Z jednej strony ta roślina lubi słońce, ale z drugiej zbyt intensywne promienie niszczą jej liście. Stają się wtedy żółte i tracą charakterystyczny połysk.
Pielęgnacja komarzycy też nie jest trudna. Należy zadbać o regularne podlewanie, by gleba stale była wilgotna, a woda dotarła aż do korzeni. W czasie upałów trzeba tę czynność powtarzać codziennie. Od maja do września zaleca się nawozić roślinę co 2-3 tygodnie zwykłym nawozem do zielonych roślin balkonowych lub biohumusem.
Czy komarzyca może być w domu?
Ze względu na swoje rozmiary (długie pędy) oraz rolę (odstraszanie komarów) komarzyca jest rośliną chętnie uprawianą na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Rzadziej spotyka się ją w domach, chociaż oczywiście nadaje się do upraw doniczkowych. Trzeba jednak pamiętać, że ta roślina do rozrostu potrzebuje dużo światła, więc należy zadbać o odpowiednie stanowisko na parapecie. Ważny jest również drenaż, by korzenie nie zalegały w wodzie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest doniczka z podwójnym dnem.
Warto wziąć również pod uwagę jej specyficzny zapach, który w domu może być intensywniejszy. Nie każdy go lubi, a dla niektórych jest wręcz odpychający. Trzeba to uwzględnić, zwłaszcza gdy zamierzasz postawić komarzycę w sypialni lub w salonie. Wydzielany przez roślinę zapach odstrasza również koty.
Komarzyca zimowanie. Czy komarzyca jest wieloletnia?
Ogólnie komarzyca jest uważana za roślinę jednoroczną. Można pokusić się o jej zimowanie, ale nie zawsze się ono udaje. O czym trzeba pamiętać, by przechować komarzycę do następnego sezonu?
- Przynieś doniczki z zewnątrz, zanim temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza.
- We wrześniu przytnij długie pędy rośliny do ok. 10-15 cm.
- Ustaw pojemniki z komarzycą w jasnym, dość chłodnym (od 10 do 16 stopni Celsjusza) pomieszczeniu.
- Mocno ogranicz podlewanie. Wystarczy, by podłoże nie było bardzo przesuszone.
- Komarzyca powinna powrócić do wzrostu wiosną.
Należy pamiętać, że roślina i tak po 2-3 latach obumiera, a dość często nie udaje się jej też przezimować po pierwszym sezonie. Z racji tego, że sadzonki nie są drogie, można kupić co roku nową komarzycę na balkon lub do ogrodu.