Jeże budzą się ze snu zimowego. Pomóż im, a odwdzięczą się w ogrodzie
Magdalena Mateja-Furmanik
Jedni kochają psy, inni koty, a jeszcze inni - jeże. Pani Edyta z Gałąźni Małej na Pomorzu wie o tych kolczastych zwierzętach wszystko. Dzięki niej we wsi ustawiono znaki informujące o przechodzących przez drogę jeżach. O te zwierzęta warto dbać bezinteresownie, chociaż prawdą jest, że mogą stanowić nieocenioną pomoc w ogrodzie.
Jeże budzą się z zimowego snu
Jeśli wiemy, że w naszej okolicy zimują jeże, warto zostawić w okolicy ich legowiska miseczkę z wodą. Jest ona bardzo ważna, ponieważ jeże budzą się odwodnione. Gdy się już obudzą, zaczynają szukać pokarmu. Podstawę ich diety stanowią ślimaki — z tego względu jeże są naszymi sprzymierzeńcami w ogrodzie.
Z tego powodu to bardzo ważne, by nie truć ślimaków, gdyż przekłada się to na śmiertelność jeży.
Miłość do jeży
Pani Edyta Miętka o jeżach wie praktycznie wszystko. Miłością do tych kolczastych stworzeń zaraziła się podczas pracy w szkole podstawowej w Kołczygłowach, gdzie wzięła udział w obchodach Dnia Jeża. Jednym z gości był pana Jerzy Gara, który swoją wypowiedzią zainspirował panią Edytę do działania
Pani Edyta wyznała w programie Czysta Polska, że to właśnie wtedy zdecydowała, że będzie ratować jeże, które przechodzą przez lokalne drogi. Niestety, te małe zwierzęta są jednymi z najczęstszych ofiar na drodze. Jak wykazał portal zwierzetanadrodze.pl aż 33 proc. kolizji samochodowych ma miejsce właśnie z jeżami. Z tego powodu pani Edyta wpadła na pomysł ustawienia znaków ostrzegawczych.
To była pierwsza inicjatywa [tego typu], do której podeszliśmy bardzo poważnie. W związku z tym te znaki zostały ustawione.
Czy znaki są skuteczne?
Czy jednak dodatkowe oznakowanie dróg przynosi zamierzony skutek? Zdaniem Marka Śpiechowicza, nadleśniczego nadleśnictwa Leśny Dwór, zdecydowanie tak. Jego zdaniem specjalne oznakowanie drogi budzi w kierowcach chwilę refleksji, co przekłada się na to, że "ściągają nogę z gazu". Może nimi powodować troska bądź czysta ciekawość, czy rzeczywiście te zwierzęta się znajdują w okolicy. Metoda ta nie jest idealna, ponieważ nawet mimo najlepszych chęci może dojść do kolizji z jeżem, ponieważ jest on po prostu bardzo małym zwierzęciem.
Jeśli jednak będziemy pamiętać, że trzeba jechać wolniej w miejscach, gdzie się znajdują, szanse, że dostrzeżemy go na drodze, są o wiele większe.
Źródło: Program Czysta Polska