Jakie kwiaty posadzić na wiosnę w ogrodzie? Żółte czy fioletowe

Jeżeli chcesz, aby ogród wyglądał efektownie już wczesną wiosną i chcesz, żeby kwiaty i krzewy kwitły w marcu czy kwietniu, mamy na to odpowiedź. Oto najpiękniejsze rośliny, które rozkwitają w pierwszych miesiącach roku. Podpowiadamy też jakie prace w ogrodzie powinniśmy wykonać na wiosnę.

Wiosenny ogród może zachwycać barwami kwitnących kwiatów już od pierwszych miesięcy roku.
Wiosenny ogród może zachwycać barwami kwitnących kwiatów już od pierwszych miesięcy roku.123RF/PICSEL

Jakie kwiaty posadzić wiosną w ogrodzie?

Każdy ogrodnik chciałbym, żeby jego ogród był piękny i kolorowy przez cały rok. W naszych warunkach, szczególnie w ostatnich, cieplejszych latach nie musi być to wcale trudne zadanie. Wystarczy wybrać odpowiednie rośliny i zadbać o wiosenny ogród już jesienią. Poniżej znajdziesz listę 7 najpiękniejszych kwiatów, które pomalują twoją działkę już od pierwszych miesięcy roku. Przebiśniegi. Trudno nie zacząć od tych pięknych białych kwiatów, które często wyrastają wprost spod warstwy śniegu. Zachwycające białe kielichy spotykamy zwykle rosnące dziko, ale przebiśniegi można uprawiać w ogrodzie. Roślina potrzebuje żyznej i wilgotnej gleby, poza tym nie stwarza większych trudności w uprawie. Cebulki sadzi się jesienią w odstępach ok. 10 cm.

Zachwycające białe kielichy spotykamy zwykle rosnące dziko, ale przebiśniegi można uprawiać w ogrodzie.123RF/PICSEL

Ciemierniki. Ciemiernik często jest też nazywany "kwiatem zimy". To imię pasuje najlepiej do ciemiernika białego — odmiany, która potrafi kwitnąć jeszcze przed Bożym Narodzeniem. W zależności od odmiany te kwiaty mogą zdobić nasz ogród od grudnia, aż do końca maja. Sadząc ciemierniki w ogrodzie, powinniśmy przede wszystkim dobrze przemyśleć miejsce sadzenia. Kwiaty te mają bardzo delikatne korzenie i źle znoszą przesadzanie. Warto wybrać dla nich stanowisko w pobliżu drzewa, które zapewni częściowy cień i ochronę przed wiatrem.

Ciemierniki bywają też nazywane "różą Bożego Narodzenia".123RF/PICSEL

Rannik zimowy. Kwiaty, które czasami potrafią odebrać prym przebiśniegom i zakwitnąć jeszcze przed nimi. Ranniki to niewielkie rośliny o ciepłym, żółto-złotym kolorze kwiatów, które otaczają zielone koronki z liści. Cebulki należy posadzić jeszcze jesienią, w żyznej i wilgotnej ziemi. Dobrze wybrać dla nich stanowisko w cieniu drzewa liściastego, które zimą przepuszcza sporo światła przez koronę pozbawioną liści, a w lecie chroni bulwy ranników przed wyschnięciem.

Ranniki zimowe mają złotą barwę. Na zdjęciu kwiaty przed pełnym rozłożeniem. Potrafią kwitnąć nawet przed przebiśniegami!123RF/PICSEL

Krokusy. Krokus to jeden z symboli wczesnej wiosny, który zachwyca bogactwem kolorów różnych odmian, od żółtych po fioletowe. Zdarzają się też kwiaty dwubarwne, cieniowane i gradientowe. Poszczególne odmiany różnią się też wysokością, od 5 do 15 cm. W ich uprawie ważne jest słoneczne stanowisko i przepuszczalna gleba — jeżeli będzie stała w niej woda, bulwy krokusów szybko zaczną gnić.

Krokusy to prawdziwy symbol wiosny, występują w wielu odmianach o przeróżnych kolorach.123RF/PICSEL

Irys żyłkowany. Irysy żyłkowane to rodzina przepięknych kwiatów, które potrafią kwitnąć już na przełomie lutego i marca. Dobrze posadzić je w pobliżu wymienionych wyżej krokusów, obie rośliny mają bardzo podobne wymagania. Irysy żyłkowane występują w kilku odmianach, które różnią się od siebie kolorem, wysokością i okresem kwitnienia: Cantob — kwiaty niebieskie, George — kwiaty fioletowe, Danforda — kwiaty żółte, Katherine Hodgkin — kwiaty błękitne.

Irysy mogą przybierać przeróżne barwy. Na zdjęciu irys żyłkowany w odmianie George.123RF/PICSEL

Miodunka plamista. Miodunka plamista, swoją nazwę zawdzięcza nakrapianym srebrzystymi plamkami listkom, które rozpościerają się pod zjawiskowymi, drobnymi kwiatami. W miarę upływu czasu zmieniają one kolor z czerwonego na niebieski i fioletowy. Pierwsze kwiaty na miodunce pojawiają się w marcu. Dla tej rośliny warto wybrać stanowisko cieniste i wilgotne, miodunka plamista to świetne wypełnienie przestrzeni pod krzewami i drzewami w ogrodzie.

Nakrapiane liście i wielokolorowe kwiaty stanowią o uroku miodunki plamistej.123RF/PICSEL

Cieszynianki. To wciąż mało znane kwiatki, które rosnąc dziko, podlegają ścisłej ochronie. Ich polska nazwa pochodzi od miasta Cieszyn — w tych okolicach roślinę można spotkać najczęściej. Cieszynianki mają niewielkie żółte kwiaty, którym uroku dodają duże zielone podsadki. Roślina najlepiej radzi sobie w cieniu, w podłożu lekko wapiennym. Cieszynianka kwitnie zwykle w marcu, choć zdarza się, że żółte kwiaty pojawiają się jeszcze w lutym.

Jakie krzewy do wiosennego ogrodu?

Kwiaty potrafią być wspaniałym dodatkiem, jednak w ogrodzie powinno też znaleźć się miejsce na większe rośliny. Poniżej przedstawiamy 7 krzewów, które kwitną na wiosnę. Nieważne, jakiego koloru poszukujesz do swojej aranżacji, dzięki poniższym propozycjom możesz pokolorować swój wiosenny ogród na dowolny kolor, od białego, przez pudrowy róż, aż po intensywne odcienie fioletu.

Kalina wonna. Kalina to niezwykły krzew, który pochodzi z Dalekiego Wschodu. Roślina potrafi osiągać nawet 3 metry wysokości. Jej pędy rosną prosto w górę, wypuszczając ciemnozielone, owalne liście, które krzew zrzuca na zimę. Kalina zawiązuje pąki kwiatowe na jesieni i rozkwita w okolicach marca, chociaż ciepłe zimy potrafią jeszcze bardziej przyspieszyć kwitnienie. Kwiaty kaliny sprawiają wrażenie delikatnych i ulotnych. Pąki przed rozwinięciem mają kolor różowy, który następnie przechodzi w biały, tworząc zachwycające połączenie tych barw.

Kwiatostan kaliny wonnej. W miarę rozkwitu kwiaty zmieniają barwę z różowej na białą.123RF/PICSEL

Wawrzynek wilczełyko. Wawrzynek to jeden z najwcześniej kwitnących krzewów, które można spotkać w Polsce. Zwykle kwiaty pojawiają się na nim już w lutym. W zależności od odmiany kwiaty mają barwę od białego, przez różowy, aż po intensywne odcienie fioletowego. Wawrzynek wilczełyko dorasta do ok. 2 metrów. Uwaga! Wawrzynek to roślina trująca. Pamiętaj o tym, jeżeli w ogrodzie bawią się dzieci.

Wawrzynek wilczełyko to piękny krzew, na który powinniśmy jednak uważać. Roślina jest trująca.123RF/PICSEL

Wrzosiec. Jak nietrudno się domyślić roślina należy do rodziny wrzosowatych. Charakteryzuje się niewielkim wzrostem (ok. 30 cm) i zimozielonymi liśćmi, do których na przełomie marca i kwietnia dołączają liczne kwiaty usytuowane w gronach wzdłuż łodygi. Wrzośce możemy spotkać w przeróżnych odmianach, od klasycznego fioletu po takie z białymi czy różowymi kwiatami.

Wrzosiec zimowy i kwiatostany wyrastające wprost ze śniegu.123RF/PICSEL

Abeliofylum koreańskie. Krzew o trudnej nazwie, który w Polsce wciąż nie jest zbyt popularny. W krajowych warunkach dorasta do 1,5 m, zwykle zakwita na przełomie marca i kwietnia. Abeliofylum bywa nazywane "białą forsycją" ze względu na mleczny kolor delikatnych kwiatów pojawiających się wzdłuż łodygi, które wydzielają intensywny, migdałowy zapach. Abeliofylum potrzebuje lekko kwaśnej, wilgotnej gleby. Radzi sobie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Największym wyzwaniem w uprawie jest niewielka mrozoodporność tego krzewu. Na zimę koniecznie musimy otoczyć go warstwą ochronną.

Delikatne białe kwiaty abeliofylum koreańskiego.123RF/PICSEL

Pigwowiec japoński. Kolejna propozycja na naszej liście to niewielki i rozłożysty krzew, który w zależności od odmiany osiąga do 1,5 m. Duże kwiaty pigwowca mogą mieć kolor od jasnopomarańczowego po krwiście czerwony. Pigwowiec kwitnie zwykle na przełomie marca i kwietnia. Dodatkową ozdobę stanowią jadalne owoce często wykorzystywane w przygotowaniu przetworów. Podczas ich zbierania musimy jednak uważać na sztywne i ostre kolce, które wykształca ta roślina.

Czerwieniące się kwiaty pigwowca japońskiego.123RF/PICSEL

Tawuła. Tawuła to kolejny krzew, który przywędrował z Dalekiego Wschodu. Jest bardzo odporna na mrozy, jednak wymaga sporo światła, dlatego powinniśmy wybrać dla niej słoneczne stanowisko. Jeżeli zależy nam na jak wiosennym kwitnieniu, powinniśmy zdecydować się na tawułę wczesną. Ta odmiana kwitnie na biało już w kwietniu, a pędy dosłownie uginają się pod ciężarem setek uroczych kwiatów.

Pędy tawuły wczesnej uginają się pod ciężarem setek śnieżnobiałych kwiatów.123RF/PICSEL

Różanecznik. Tego krzewu zdecydowanie nie mogło zabraknąć wśród propozycji krzewów do wiosennego ogrodu. Choć wiele odmian zakwita dopiero w okolicach maja, to niektóre zachwycają kolorami zaraz po ostatnich roztopach. Do najwcześniej kwitnących odmian rododendronów należą te drobnolistne, często mylone z azaliami. Już na przełomie lutego i marca kwiaty pojawiają się na popularnej u nas odmianie Praecox. Inne wczesne odmiany to różanecznik ostrokończysty, różanecznik dahurski czy różanecznik Ledeboura.

Najwcześniejsze odmiany różanecznika potrafią kwitnąć już na początku kwietnia.123RF/PICSEL

Co robić wiosną w ogrodzie?

Wiosna to dla każdego ogrodnika jedna z najbardziej pracowitych pór roku. Porządki, pielęgnacja, nowe zasadzenia, to tylko część obowiązków, którymi musimy się zająć, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały sezon. 

Po pierwsze, musimy uprzątnąć działkę po zimie. Kiedy tylko skończą się mrozy, należy zdjąć warstwy ochronne z roślin, które w zimie otoczyliśmy dodatkową opieką. To czas na zgrabienie resztek liści i suchej trawy z trawników. Warto też na samym początku wytępić wszystkie chwasty, które zauważymy. Dzięki temu niepożądani goście nie będą się rozsiewać, co ułatwi nam utrzymanie porządku przez resztę roku. Kiedy już oczyścimy ogród z zeszłorocznych pozostałości, możemy przejść do pielęgnacji roślin i nowych nasadzeń.

Od pierwszych ciepłych dni warto zadbać o odpowiednie nawożenie roślin, które tego wymagają. Musimy też zająć się przekopaniem grządek i przygotować grunt pod nowe nasadzenia. Wiosna to także okres, w którym najlepiej przycinać krzewy i drzewa owocowe. Musimy pamiętać, że wszelkie przycinania powinniśmy wykonywać przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego danej rośliny.

Wiosna w ogrodzie to również czas na wzbogacenie aranżacji. Najwcześniej sadzimy byliny kłączowe i cebulowe, które są odporne na mrozy. Zaliczają się do nich niskie odmiany dalii, begonie, lilie, irysy czy pacioreczniki. W kwietniu przychodzi czas na nasturcje, nagietki czy aksamitki, to także najlepszy moment na sadzenie róż i zimozielonych krzewów iglastych. W kwietniu zasadzimy również wymieniane na liście różaneczniki — dzięki temu od razu możemy cieszyć się ich kwitnącymi kwiatami, a także sprawdzić, czy zakupiona roślina faktycznie kwitnie na kolor, którego oczekiwaliśmy.

Czytaj także:

Wojna w Ukrainie to ogromne straty dla środowiska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas