Kwitnący balkon przez cały rok. Triki i sekrety ogrodników

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Nie wiesz, jakie kwiaty na balkon wybrać, żeby cieszyły pięknem przez cały rok? Wielki sekret całorocznego kwitnącego balkonu tkwi nie tylko w doborze odpowiednich gatunków, ale także w pielęgnacji. Dobre praktyki ogrodnicze, takie jak ochrona roślin przed upałem lub mrozem pozwalają zachwycać się bujną roślinnością przez cały rok. Poznaj sprawdzone porady ogrodników.

Pelargonia jest idealna na balkon.
Pelargonia jest idealna na balkon.123RF/PICSEL

Planowanie z wyprzedzeniem. Klucz do całorocznego kwitnienia

Całorocznie kwitnący balkon wymaga stworzenia kalendarza kwitnienia i ustalenia, w jakiej porze roku dobrze prezentują się dane gatunki. Kiedy już wiadomo, jakie kwiaty na balkon kupić, następnie należy posegregować rośliny według pory kwitnienia. W ten sposób tworzy się harmonogram sadzenia i pielęgnacji każdej z nich. Dzięki temu kwiaty na balkonie będą pięknie się prezentować przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Warto mieć na uwadze, że bioróżnorodność wspiera cały ekosystem. Trzymając się kalendarza kwitnienia, dba się nie tylko o urozmaicenie balkonu kolorami roślin przez cały rok, ale także o pszczoły, motyle i inne owady poszukujące nektaru. Dlatego decyzja dotycząca tego, na jakie kwiaty na balkon się zdecydować, nie może być przypadkowa.

Jakie kwiaty na balkon, by cieszyć się kolorami przez cały rok?

Kalendarz kwitnienia jest ważny w pracy każdego ogrodnika. Zawsze uwzględniamy porę, w której kwitną rośliny, bo dzięki temu można cieszyć się kolorami na balkonie od wiosny do zimy. Co posadzić na balkonie, patrząc na sezonowość rozkwitu?

  • Na wiosnę kwitną m.in. wrzosiec, krokus, narcyz, hiacynt, konwalia, niezapominajka, piwonia, forsycja.
  • Latem można cieszyć się kwitnieniem takich roślin jak np. lawenda, begonia, petunia, pelargonia, lobelia zwisająca, werbena oraz goździki i irysy.
  • W okresie jesiennym balkon ukwiecą m.in. wrzosy, astry, dalie i chryzantemy.
  • W sezonie zimowym warto postawić na rośliny, które dadzą namiastkę koloru w szaro-bure miesiące np. berberys, bukszpan, irga pozioma oraz ognik szkarłatny.

Jednym ze sposobów na to, żeby balkon stał się jeszcze bardziej urokliwy, jest stworzenie kombinacji roślin, które się wzajemnie uzupełniają. Jakie kwiaty na balkon kupić? Wybierz te o różnych kolorach, rozmiarach i kształtach, bo dzięki nim stworzysz kontrastującą i wielobarwną kompozycję.

Co zrobić, by rośliny kwitły obficie i długo? Sprawdzone metody na bujny i kolorowy balkon

Dla długiego i obfitego kwitnienia niezbędne są także zabiegi pielęgnacyjne. Przede wszystkim istotne jest prawidłowe podlewanie z uwzględnieniem specyficznych potrzeb każdego gatunku, ponieważ niektóre rośliny potrzebują więcej wody niż inne. Latem trzeba podlewać kwiaty rano lub późnym popołudniem, unikając najgorętszych godzin dnia. Pomaga to zapobiec szybkiemu parowaniu wody i pozwala roślinom lepiej wchłaniać składniki odżywcze.

Nawożenie jest niezbędne bez względu na to, jakie kwiaty na balkonie się znajdują. To ono dostarcza roślinom składników, których potrzebują do zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia. Istnieją różne rodzaje nawozów, np. organiczne i mineralne, a każdy z nich ma swoje zalety i specyficzne wskazania. Przed nawożeniem ważne jest ustalenie potrzeb gatunkowych danej rośliny. Niektóre wolą nawozy bogate w azot, a inne bardziej korzystają z nawozów bogatych w fosfor i potas.

Ochrona kwiatów na balkonie przed pogodą. Jak radzić sobie z upałem, wiatrem, deszczem i mrozem?

Latem słońce świeci najsilniej i rośliny na balkonie muszą wytrzymać upał. Prostym sposobem ochrony kwiatów przed zbyt mocnym nasłonecznieniem jest przestawienie doniczki w zacienione miejsce lub ustawienie jej pod parasolem, lub pergolą z białej agrowłókniny. Warto również podsypać glebę w doniczkach korą sosnową lub trocinami, żeby zatrzymać w ziemi wodę i nie doprowadzić do jej wysuszenia.

Na stan roślin balkonowych źle wpływają również silny wiatr oraz ulewne deszcze. Trzeba ustabilizować skrzynki i doniczki, by nie dopuścić do ich przewrócenia się i połamania roślin. Dobrą ochronę stanowią osłony balkonowe oraz markizy i żagle przeciwsłoneczne. Poza tym rośliny doniczkowe należy zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej ustawić je w miejscu, gdzie nie będą narażone na przeciągi. Warto także zadbać o izolację pojemnika. Skrzynki i donice można ustawić w kartonach, na palecie lub na styropianie, żeby nie dotykały zimnego podłoża. Takie zabezpieczenie termiczne chroni bryłę korzeniową przed przemarznięciem.

Dzięki uwzględnieniu tych wskazówek będziesz w stanie stworzyć zachwycający balkon kwitnący przez cały rok.

Gdzie mamy wyrzucać stare ubrania? Przepisy się zmieniłyINTERIA.PL