Kwiaty na balkon. Te całoroczne i wieloletnie. Co warto posadzić?

Zielony balkon zimą? Czemu nie! Na twoim tarasie może być kolorowe morze kwiatów od wiosny do jesieni. Sekretem jest dobranie i posadzenie odpowiedniej roślinności. Jakie kwiaty całoroczne i wieloletnie sprawdzą się na balkonie?

Bluszcz pospolity może posłużyć jako osłona balkonowej balustrady lub pnąca dekoracja na ścianie.
Bluszcz pospolity może posłużyć jako osłona balkonowej balustrady lub pnąca dekoracja na ścianie.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co to oznacza, że roślina jest całoroczna?

Całoroczne rośliny balkonowe stanowią piękne tło dla kwitnących wiosną i latem kwiatów. Dlaczego? Ponieważ są to tzw. rośliny wiecznie zielone lub zimozielone. Charakteryzują się tym, że przez cały rok są zielone, nie tracą wszystkich liści, tylko zrzucają stare stopniowo i wypuszczają nowe. Ich przyrost następuje całorocznie.

Niektóre z nich pięknie kwitną w czasie wiosny lub lata, co pozytywnie wpływa na walory dekoracyjne przestrzeni zewnętrznych. Należy jednak pamiętać, że stanowisko do uprawy całorocznych roślin na balkonie powinno być osłonięte od wiatru.

Jakie rośliny całoroczne są najlepsze na balkon?

Wśród całorocznych roślin zimozielonych królują iglaki (z wyjątkiem modrzewia). Szczególnie polecanymi do uprawy w donicach na balkonie są karłowe odmiany cyprysika groszkowego. Ten nieduży iglak (od 30 do 100 cm wzrostu) tworzy gęstą, stożkowatą koronę z gałązek pokrytych ostrymi igiełkami. Wytrzymuje mrozy, więc świetnie prezentuje się przez cały rok. Do tego wydziela przyjemny zapach.

Istnieją również kwiaty całoroczne na balkon, które można sadzić w doniczkach, wiklinowych koszach i pojemnikach. Najlepiej wybrać takie, które ładnie wyglądają i są łatwe w uprawie. Oto kilka propozycji.

  • Bluszcz pospolity. Wygląda interesująco ze względu na wybarwienie liści. Może posłużyć jako osłona balkonowej balustrady lub pnąca dekoracja na ścianie.

  • Azalia japońska. Niskie krzewy można sadzić w dużych donicach. Przez cały rok pozostają zielone, a w drugiej połowie maja obficie kwitną.

  • Barwinek pospolity. Ta niepozorna krzewinka nie jest wymagająca w uprawie. Lubi cień, dobrze prezentuje się w wiszących koszach. Raz, a czasem i dwa razy w roku pomiędzy zielonymi listkami pojawiają się urocze kwiatuszki.

  • Trzmielina. Często jest sadzona w pojemnikach z innymi kwiatami balkonowymi. Wydaje dość długie pędy, które się pną lub płożą. Najpopularniejsza odmiana to ta o liściach ciemnozielonych z białym marginesem (Emerald Gaiety).

  • Bagno grenlandzkie. Ten kulisty krzew w maju wydaje imponujące białe kwiaty. Polecany jest do ogrodów wrzosowych, ale nadaje się także do uprawy w donicy.

  • Kiścień. To niski krzew, który dobrze wygląda przez cały rok. Ma lancetowate, ciemnozielone liście, które jesienią stają się bordowo-czerwone. W maju pojawiają się białe, dzwonkowate kwiaty.

Czy wieloletnie kwiaty wytrzymają dłużej niż jeden sezon?

Ci, którzy nie lubią jesiennego przesadzania i porządkowania przekwitłych kwiatów balkonowych oraz chcą zaoszczędzić, mogą zdecydować się na rośliny wieloletnie. Charakteryzują się tym, że - przy odpowiedniej pielęgnacji - mogą przetrwać więcej niż jeden sezon. Niektóre z nich zachwycają przez cały rok, inne obumierają w widocznej części i zaczynają ponownie rosnąć, dopiero gdy temperatura wzrośnie na wiosnę.

Większość roślin wieloletnich jest odporna na zimno i wymaga niewielkiej pielęgnacji, aby zakwitnąć ponownie w przyszłym roku. Niektóre trzeba przezimować, czyli albo przenieść do domu, albo chronić przed mrozem i zimnym wiatrem na balkonie. Wiele wieloletnich roślin balkonowych należy przycinać jesienią lub zimą, aby wiosną mogły wytworzyć nowe, zdrowe pędy.

Jakie rośliny wieloletnie na balkon?

Do kwiatów balkonowych wieloletnich można zaliczyć:

rośliny cebulowe: tulipany, narcyzyhiacynty, frezje, krokusy, mieczyki, tygrysówki;

byliny: goździki ogrodowe, lawendy, astry, funkie, rozchodniki, żurawki, rudbekie, liliowce;

kwitnące kwiaty i krzewy doniczkowe: pelargonie, dalie, azalie, fuksje, tawułki, ostróżki, glicynie;

krzewy i iglaki: bukszpan wiecznie zielony, berberys, irga, ognik szkarłatny, tuja, jałowiec.

Wieloletnie są także róże, które odpowiednio zabezpieczone mogą nawet zimować w donicach i skrzynkach na balkonie.

Oczywiście nie wolno zapominać, że wieloletnie kwiaty balkonowe mogą bardzo różnić się wymaganiami, jakie stawiają swojemu otoczeniu. Dlatego przed zakupem rośliny trzeba dokładnie zapoznać się z zalecanym stanowiskiem i zasadami pielęgnacji wybranego gatunku.

Produkty ekologiczne. Jak nie dać się nabrać?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas