Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosowisko w ogrodzie

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Wrzosy można sadzić bezpośrednio do gruntu, ale będą też pięknie wyglądać w gazonach czy w dużych drewnianych skrzyniach. Aby stworzyć efektowną ogrodową kompozycję, warto połączyć je z innymi gatunkami roślin, które mają podobne wymagania uprawowe. Dowiedz się, z czym łączyć wrzosy w doniczce, by twój ogród jesienią wyglądał imponująco.

Wrzosy posadzone w ogrodowych donicach mają szansę przetrwać zimę
Wrzosy posadzone w ogrodowych donicach mają szansę przetrwać zimęKatarzyna NowakINTERIA.PL

Jak i kiedy sadzić wrzosy w doniczce?

Wrzosy to rośliny łatwe w uprawie, które wymagają minimum pielęgnacji. Ich wygląd i kondycja zależą w dużej mierze od tego, gdzie, jak i kiedy je posadzisz.

Gdzie i jak sadzić wrzosy? W naturalnych warunkach wrzosy rosną na rozległych wrzosowiskach. To tereny nieosłonięte przed słońcem. Dlatego, jeśli chcesz, aby dobrze rosły w twoim ogrodzie, znajdź dla nich słoneczne i ciepłe miejsce. Jeżeli donice czy skrzynie z wrzosami umieścisz w cieniu lub półcieniu, ich kwiaty mogą się nie wybarwić.

Aby zapewnić tym niewielkim krzewinkom odpowiednie warunki do wzrostu, należy wybrać dla nich pojemnik z odpływem. Dlaczego? Wrzosy źle tolerują nadmiar wilgoci i wodę stojącą w doniczkach – w takich warunkach zaczynają gnić. Nie będziesz potrzebować głębokich donic, gdyż krzewinki te mają płytki system korzeniowy. Pojemniki do uprawy wrzosów powinny być o 1/3 wyższe od wysokości sadzonek. Natomiast jeżeli marzysz o wrzosowisku w ogrodzie czy na tarasie, to zaopatrz się w większe donice, gdyż odległość między krzewinkami powinna wynosić przynajmniej 20 cm.

Na dnie pojemnika, w którym będziesz uprawiać te rośliny, umieść drenaż. Powinien on sięgać do ok. 1/10 wysokości donicy. Można go wykonać z drobnych kamyczków, żwiru, keramzytu lub wermikulitu.

Wrzosy są kwasolubne i najlepiej rosną w luźnym i przepuszczalnym podłożu o odczynie od 4,5 do 5,5 pH. Dlatego na warstwę drenażu wsyp kwaśne podłoże dla tych roślin – znajdziesz je w sklepie ogrodniczym. Możesz też przygotować je samodzielnie, łącząc ze piasek i kwaśny torf z kompostem. Po posadzeniu wrzosów, zabezpiecz podłoże warstwą kory. Ograniczy ona nadmierne parowanie wody z ziemi oraz ochroni płytki system korzeniowy roślin przed przemarznięciem.

Kiedy sadzić wrzosy w doniczce w ogrodzie?

Wrzosy można sadzić wczesną wiosną oraz od połowy września do połowy października. Jednak wśród ogrodników to ten drugi termin cieszy się szczególną popularnością. Małe wrzosowiska wokół domu to modny, jesienny trend ogrodniczy.

Sadzonki wrzosów można kupić w sklepach nawet w listopadzie. Nie warto ich wtedy sadzić do donic znajdujących się przed domem. Ziemia w pojemnikach może być już wtedy zbyt wilgotna i zimna, dlatego roślina szybko obumrze.

Jak podlewać i jak pielęgnować wrzosy w doniczce?

Prawidłowa pielęgnacja wrzosów polega na ich:

  • regularnym podlewaniu – podłoże, w którym rosną te rośliny, należy nawadniać małymi ilościami wody. Dzięki temu pozostanie ono optymalnie wilgotne, ale nie przemoknie, co mogłoby źle wpłynąć na kondycję krzewinek;
  • oszczędnym nawożeniu – wrzosy nie muszą być dodatkowo zasilane składnikami odżywczymi, jeśli posadzisz we właściwym miejscu i w odpowiednim podłożu; jeżeli jednak zdecydujesz się na ich nawożenie, wybierz preparat przeznaczony specjalnie do pielęgnacji wrzosów lub roślin kwasolubnych;
  • wiosennym przycinaniu – by wrzosy mogły zakwitnąć późnym latem, należy przyciąć je w kwietniu; skraca się je o długość przekwitłych kwiatostanów.

Czy wrzos w doniczce przetrwa zimę?

Wrzosy posadzone w ogrodowych donicach mają szansę przetrwać zimę. Dotyczy to zwłaszcza roślin rosnących w dużych pojemnikach – np. w skrzyniach i gazonach. Większa ilość znajdującej się w nich ziemi lepiej ochroni system korzeniowy wrzosów przed mrozem. Rośliny te warto również okryć agrowłókniną, co zwiększy ich szanse na przetrwanie najchłodniejszych miesięcy.

Z czym łączyć wrzosy w doniczce?

W skrzyni, donicy lub w gazonie z wrzosami możesz posadzić:

  • żurawinę – kwitnie ona w czerwcu i w lipcu, jednak to właśnie jesienią pojawiają się na niej ozdobne, czerwone, kuliste owoce;
  • miskanta chińskiego – to trawa ozdobna, która jesienią wybarwia się na piękny, złoto-czerwony odcień;
  • żarnowca żółtego – to krzew, który lepiej będzie czuć się w dużej donicy; choć kwitnie w maju i w czerwcu, to jego pędy pozostają zielone również jesienią;
  • klon palmowy – wraz z nadejściem jesieni, jego liście stają czerwone, pomarańczowe i złote;
  • golterię rozesłaną – to mała, dekoracyjna zimozielona krzewinka, którą jesienią i zimą zdobią drobne, kuliste, czerwone owoce;
  • bażynę – to zimozielona roślina pokrojem przypominająca wrzosy.

Wrzosy w doniczce pięknie wyglądają w towarzystwie naturalnych dekoracji ogrodowych. Wokół donic z krzewinkami możesz ułożyć np. kolorowe kamienie. Dzięki temu doniczkowa kompozycja będzie wyglądać bardziej „dziko”. Rośliny te będą świetnie się prezentować, jeżeli skrzynki czy donice z nimi postawisz na tle krzewów iglastych i konarów. Będą również klimatycznie wyglądać, rosnąć w pojemnikach ustawionych wokół oczek wodnych.

Uprawa wrzosów to patent na to, aby ogród również jesienią był kolorowy i klimatyczny. Posadź te rośliny w donicach i zapewnij im towarzystwo innych roślin, a przed twoim domem powstanie namiastka dzikiego wrzosowiska.

Nowe prawo dla polskich psów i kotów. Kto skutecznie blokuje dobrą zmianę dla zwierząt?Przemysław BiałkowskiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas