Zwisające kwiaty na balkon w pełnym słońcu. Te będą idealne

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Marzysz o własnym mini-ogródku z pięknymi, zwisającymi kwiatami, a balkon wychodzi na stronę południową lub zachodnią? Musisz wiedzieć, że nie wszystkie rośliny dobrze czują się na nasłonecznionych stanowiskach. W sklepach ogrodniczych jest jednak wiele gatunków prawidłowo rosnących w pełnym słońcu. Jakie najlepiej wybrać na taras?

Pelargonie lubią miejsca nasłonecznione.
Pelargonie lubią miejsca nasłonecznione.123RF/PICSEL

Wytrzymałe kwiaty na balkon w pełnym słońcu

Wymagające kwiaty nie są dobrym wyborem dla osób, które stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie. Jeśli nie masz doświadczenia w uprawie roślin lub po prostu nie chcesz poświęcać zbyt dużo czasu na pielęgnację ogródka, wybierz wytrzymałe kwiaty na balkon.

Musisz się liczyć z tym, że niezależnie od gatunku, przy uprawie roślin na nasłonecznionym balkonie trzeba dbać o ich odpowiednie nawodnienie. Regularne i obfite podlewanie jest niezbędne, aby zapewnić kwiatom optymalne warunki do wzrostu. Wodę do doniczek najlepiej wlewać wczesnym rankiem, jeszcze przed wschodem słońca, lub po zachodzie, gdy temperatury nie są aż tak wysokie.

Petunie na balkonie i tarasie mogą prezentować się bardzo okazale.
Petunie na balkonie i tarasie mogą prezentować się bardzo okazale.123RF/PICSEL

Jakie kwiaty na balkon zachodni i południowy?

Nasłonecznienie balkonu ma duży wpływ na kondycję roślin i obfitość kwitnienia. Balkon południowy lub zachodni zapewnia inne warunki klimatyczne niż ten położony od strony północnej czy wschodniej. Gwarantuje dużą ilość słońca, dlatego sprawdzi się doskonale dla gatunków odpornych na małą ilość wody i bezpośrednie oddziaływanie promieniowania słonecznego.

Zarówno zachodnie, jak i południowe stanowiska gwarantują roślinom bardzo suche warunki. Do łatwych w uprawie roślin dobrze czujących się na słonecznych stanowiskach należą petunie, osteospermum (afrykańska stokrotka), lawenda, aloes, szałwia i goździki. Znacznie bardziej wymagające są hortensje, róże i fuksje, które również lubią dużą ilość słońca.

Stokrotka afrykańska.
Stokrotka afrykańska.123RF/PICSEL

Stanowiska słoneczne i zwisające kwiaty na balkon

Kwiaty zwisające to częsty wybór osób planujących ogródek na balkonie. Pięknie prezentują się zarówno przy podziwianiu ich z wnętrza mieszkania, jak i z chodnika czy ulicy biegnących wzdłuż bloku. Stanowią piękną dekorację bloku lub wieżowca i sprawiają, że każdy przechodzień zwraca na nie uwagę.

Kwiaty na balkon od strony słonecznej muszą być odporne na intensywne promieniowanie słoneczne. Do gatunków o dużych wymaganiach świetlnych zaliczają się tylko niektóre obficie kwitnąca rośliny o zwisających kwiatach. Poniżej znajduje się zestawienie najczęściej wybieranych kwiatów wiszących lubiących słoneczne stanowiska.

  • Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum) 
  • Surfinia (Petunia hybrida)
  • Bakopa (Sutera cordata)
  • Milion dzwonków (Calibrachoa)
  • Werbena zwisająca (Verbena)
  • Fuksja (Fuchsia) 
  • Dzwonek węgierski (Campanula portenschlagiana)

Wszystkie wymienione gatunki mają piękne, barwne kwiaty i stanowią idealną ozdobę balkonu. Sprawdzą się doskonale jako element mini-ogródka w bloku czy wieżowcu.

Fotowoltaika na balkonie? W Niemczech to już hitINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}