Kwiat, który nie lubi słońca. Ożywi każdy ciemny pokój
Oprac.: Tomasz Kromp
Rośliny potrzebują światła słonecznego do przeprowadzania fotosyntezy. Ów proces pozwala im wytwarzać energię niezbędną do prawidłowego rozwoju. Okazuje się jednak, że istnieją rodzaje, które z powodzeniem można usytuować w bardziej zacienionych pomieszczeniach. Jednym z nich jest kalatea. Kwiat ozdobi każde ciemne wnętrze.
Spis treści:
Czy można uprawiać kwiaty w ciemnym pokoju?
Dostęp do światła słonecznego jest niezbędny roślinom do tego, by mogły one przeprowadzać proces fotosyntezy i prawidłowo się rozwijać. Jednak nie wszystkie gatunki wymagają takiej samej ilości słońca. Istnieją pewne kwiaty, które można, a nawet trzeba uprawiać w nieco bardziej zacienionych miejscach. Z tego powodu, warto zwrócić uwagę na wymagania konkretnej rośliny, zanim wybierzemy dla niej stanowisko.
Rośliny, które są bardzo wrażliwe na działanie słońca, mogą nabawić się tak zwanej oparzeliny słonecznej. W takim przypadku, nadmierne nasłonecznienie powoduje odbarwienia liści, a także zahamowanie ich wzrostu. Intensywność oparzeń zależy w głównej mierze od rodzaju i wymagań danej rośliny, a także od jej poziomu nawodnienia (mała ilość wody w tkankach sprzyja ich przegrzaniu).
Kalatea do zacienionego pokoju
Rośliną, którą można uprawiać w zacienionych pokojach, jest kalatea. Z powodzeniem ożywi ciemne wnętrza. Trzeba jednak zadbać o to, by umieścić ją na odpowiednim stanowisku. Kalatea świetnie odnajdzie się w zacienionym miejscu. Należy zaznaczyć, że roślina nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W przeciwnym razie jej liście mogą zostać poparzone. Najlepiej usytuować ją w miejscu z rozproszonym światłem.
Kalatea to roślina, która wymaga dość dużej wilgotności powietrza (około 60-70%). Z tego względu warto ją codziennie zraszać letnią wodą. Jeśli chodzi o temperaturę, to najlepiej rozwija się w około 20-25 stopniach Celsjusza. Decydując się na uprawę kalatei, dobrze również zadbać o odpowiednią ziemię. Roślina preferuje glebę dobrze przepuszczalną o odczynie lekko kwaśnym (pH powinno wynosić około 5,0-5,5).
Jakie kwiaty nie lubią słońca?
Istnieją również inne kwiaty, które z powodzeniem można umieścić w zacienionych pomieszczeniach. Jednym z nich jest skrzydłokwiat. Kwiat nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Roślinę warto umieścić na stanowisku półcienistym w pokoju, do którego wpada rozproszone światło. Podobnie jak kalatea, skrzydłokwiat preferuje ciepłe i nieco bardziej wilgotne warunki.
Jakie jeszcze rośliny nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia? Warto tutaj wymienić zamiokulkasa zamiolistnego, który również dobrze rozwija się na stanowiskach półcienistych. W zacienionym pomieszczeniu poradzi sobie także sansewieria, trzykrotka pasiasta czy hoja.