Skrzydłokwiat

Poniedziałek, 22 stycznia 2024 (11:47) Aktualizacja Środa, 26 czerwca 2024 (10:51)
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans), znany również jako lilia pokoju, to popularna roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych. Jest ceniona za swoje atrakcyjne, błyszczące liście i charakterystyczne, białe kwiaty.
Skrzydłokwiat Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Skrzydłokwiat to roślina trująca dla kota. //123rf.com /123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    skrzydłokwiat

  • Rodzina:

    obrazkowate

  • Rząd:

    żabieńcowce

  • Gromada:

    rośliny naczyniowe

  • Królestwo:

    rośliny

Gdzie występują skrzydłokwiaty? 

Rodzaj skrzydłokwiat obejmuje 49 gatunków występujących dziko w:
  • Ameryce Środkowej i Południowej (na obszarze rozciągającym się od Meksyku na północy w stronę południową aż do Peru i Brazylii);
  • Azji Południowo-Wschodniej (od Filipin i wyspy Celebes do Nowej Gwinei);
  • zachodniej Oceanii (na Wyspach Karolińskich). 
Skrzydłokwiaty rosną w równikowych lasach wilgotnych i w lasach mglistych. Spotyka się je również na głazach w strumieniach. W Polsce występują w uprawie jako kwiaty doniczkowe. 

Jak wygląda skrzydłokwiat?

Rodzaj skrzydłokwiat obejmuje niskie lub średnie rośliny osiągające przeważnie ok. 30-60 cm, czasem dorastające nawet do 80-100 cm. 
  • Łodyga: krótka, wniesiona lub płożąca (z wyjątkiem pnącego gatunku występującego na Wyspach Salomona — S. solomonense).
  • Liście skrzydłokwiatu: blaszki ostro zaostrzone o kształcie lancetowatym lub eliptycznym, ogonki liściowe nagie, tworzą długą pochwę liściową i są wierzchołkowo kolankowate. 
  • Kwiaty: jeden kwiatostan typu kolbiastego. Pęd kwiatostanowy o podobnej długości co ogonki liściowe. Pochwa kwiatostanowa jest eliptyczna, jajowata, trwała, przeważnie biała. Kwiaty obupłciowe. Okrywa kwiatowa składa się z 4 lub 6 wolnych listków o barwie białej, żółtawej lub zielonkawej. Liczba pręcików waha się od 4 do 6. 

Popularne odmiany skrzydłokwiatu

W Polsce najbardziej rozpowszechnione są skrzydłokwiat Wallisa i skrzydłokwiat kwiecisty — gatunki o stosunkowo niskich wymaganiach, łatwe w uprawie. Mają błyszczące i ozdobne liście. Dorastają do wysokości ok. 35 cm. 
  • Skrzydłokwiat Walissa (Spathiphyllum wallisii) — wieloletnia, wiecznie zielona, rzadka roślina zielna z rodzaju skrzydłokwiat rosnąca naturalnie w Ameryce Południowej na terenie Kolumbii i Wenezueli. Stworzone z niej odmiany, Clevelandii i Mauna Loa, są popularnymi kwiatami doniczkowymi. Najlepiej rosną na wilgotnym, żyznym i przepuszczalnym podłożu. Preferują stanowiska zacienione i częściowo zacienione.

  • Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) — występuje w naturze w kolumbijskich, wenezuelskich i peruwiańskich wilgotnych lasach równikowych. W uprawie doniczkowej wymaga zacienionego stanowiska oraz piaszczystego, żyznego i przepuszczalnego podłoża. 

W jakim miejscu powinien stać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat preferuje zacienione i częściowo zacienione stanowiska. Należy unikać ustawiania rośliny na słonecznym parapecie, bo zbyt duża ilość promieniowania może spowodować jej poparzenie.

Dlaczego usychają końcówki liści skrzydłokwiatu?

Brunatne i suche końcówki liści skrzydłokwiatu świadczą o przesuszeniu korzeni lub zbyt małej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Mogą oznaczać również, że roślina została przelana lub dostarczono jej za dużo nawozu. 

Czego nie lubi skrzydłokwiat? 

Skrzydłokwiat nie przepada za suchym powietrzem i zbyt wysoką temperaturą. Źle znosi też przeciągi i narażenie na oddziaływanie bezpośredniego promieniowania słonecznego. 

Jak często podlewać skrzydłokwiat?

Częstotliwość podlewania skrzydłokwiatu warto dostosować do pory roku. Latem roślinę należy nawadniać średnio co 2 dzień (3-4 razy w tygodniu). Zimą można ograniczyć się do 1-2 razy w tygodniu.

Czy skrzydłokwiat oczyszcza powietrze?

Skrzydłokwiat zalicza się do grona roślin, które w pozytywny sposób oddziałują na zdrowie i samopoczucie człowieka, bo wykazuje wysoką zdolność do absorpcji zanieczyszczeń, m.in. benzenu, aldehydów i alkoholi. 

Czy skrzydłokwiat lubi fusy z kawy?

Fusy z kawy (bez mleka i cukru) można stosować jako nawóz do roślin preferujących kwaśne podłoże, do których zalicza się m.in. skrzydłokwiat. 

Temat Skrzydłokwiat znajdziesz również w serwisie:

Skrzydłokwiat - Wiadomości