Szkodniki kwiatów doniczkowych. Atakują korzenie i liście
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Rośliny upiększają wnętrza i dodają im niepowtarzalnego klimatu. Jednak czasem w doniczkach mogą pojawić się niepożądani goście - szkodniki kwiatów. Gdy pojawią się małe, uciążliwe robaczki, musisz podjąć odpowiednie kroki. Skąd biorą się robaki w roślinach domowych i jak się ich pozbyć?
Spis treści:
Skąd biorą się robaki na kwiatach doniczkowych?
Szkodniki kwiatów doniczkowych to powszechny problem. Jego źródeł można doszukiwać się w kilku miejscach, a pierwszym z nich są sklepy ogrodnicze. Zakupione tam ziemia lub rośliny mogą zawierać larwy owadów. Te z kolei po przyniesieniu do domu wykluwają się i zaczynają rozmnażać, a dostęp do pożywienia, optymalna temperatura czy nawożenie stwarzają idealne okoliczności do ich rozwoju.
Kolejną potencjalną przyczyną inwazji robaków na kwiatach doniczkowych są otwarte okna. Jeśli nie masz w domu moskitier, wszelkie owady mogą swobodnie wlatywać do mieszkania czy domu. Tą drogą do wnętrza często dostają się rozmaite szkodniki, dla których korzenie, pędy i liście roślin domowych stanowią doskonałe źródło pożywienia.
Szkodniki kwiatów doniczkowych. Jak je rozpoznać?
Inwazja szkodników kwiatów doniczkowych to dość duży kłopot. Aby się z nim uporać, trzeba zastosować odpowiednią metodę. Ta z kolei musi zostać dopasowana do konkretnego gatunku szkodników. Poniżej znajdziesz zestawienie najczęściej występujących szkodników kwiatów doniczkowych wraz z ich krótkim opisem.
- Wełnowce — szkodniki o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Ich ciało jest pokryte białą, woskowatą wydzieliną, która przypomina kłębki wełny.
- Przędziorki — niewielkie owady w białym kolorze. Tworzą na roślinie małe pajęczynki.
- Ziemiórki — białe owady o podłużnym ciele. Przypominają nieco larwy. Żyją zwykle pod powierzchnią ziemi.
- Mszyce — drobne owady o owalnym ciele żyjące na łodygach i liściach. Mają zwykle zielony lub czarny kolor. Są pokryte woskowatą, błyszczącą substancją.
- Miseczniki — wyglądem przypominają niewielkie, kilkumilimetrowe tarcze. Noszą na sobie pancerz. Znajdują się przeważnie po spodniej stronie liści. Są podobne do tarczników.
- Tarczniki — wyróżnia je obecność tarczki przytwierdzonej do ciała, którą da się łatwo usunąć (u miseczników jest ona mocno przytwierdzona).
- Wciornastki — malutkie białe owady o wielkości około 2 milimetrów, trudne do dostrzeżenia gołym okiem.
- Skoczogonki — jasno białe robaki o podłużnym ciele. Żyją pod powierzchnią ziemi.
Jak pozbyć się szkodników z kwiatów doniczkowych?
Walka ze szkodnikami kwiatów doniczkowych bywa często uciążliwa i wymaga sporo cierpliwości. Podstawa to wzmacnianie roślin nawozami, odpowiednie nawadnianie i ustawianie ich we właściwie nasłonecznionym miejscu. Takie działania pozwalają zwiększyć odporność kwiatów na owady.
Poza odpowiednią pielęgnacją, często niezbędne staje się wdrożenie domowych sposobów, a także zastosowanie środków chemicznych. Ostatecznie sposób postępowania trzeba dopasować do gatunku owadów.
Oto kilka rozwiązań pozwalających na zwalczenie najpopularniejszych szkodników kwiatów doniczkowych.
Jak pozbyć się przędziorka?
Zwalczanie przędziorka domowym sposobem polega na przecieraniu liści ściereczką nasączoną roztworem wody i szarego mydła lub płynu do naczyń. Taki zabieg trzeba jednak wielokrotnie powtarzać. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, sięgnij po chemiczny oprysk dostępny np. w sklepie ogrodniczym lub budowlanym.
Jak pozbyć się ziemiórek?
W walce z dorosłymi ziemiórkami najlepiej sprawdzają się żółte lepce dostępne w sklepach ogrodniczych. Do pozbycia się larw trzeba zastosować środek owadobójczy przeznaczony do podlewania rośliny.
Jak pozbyć się mszyc?
Najlepszym sposobem na zwalczanie mszyc jest oprysk. Zwykle wystarczy jeden zabieg, aby pozbyć się problemu.
Jak pozbyć się skoczogonków?
Popularną metodą na wyeliminowanie skoczogonków jest wstawienie doniczki do wody. Ważne, aby tafla znajdowała się ponad górną warstwą ziemi. Dzięki temu szkodniki zbiorą się przy powierzchni i będzie dało się je łatwo usunąć. Można też zastosować środek chemiczny.