Jakie zioła warto mieć w ogrodzie i gdzie najlepiej je posadzić?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Zioła przyjemnie pachną, zdobią ogród i możesz na dziesiątki sposobów wykorzystać je w kuchni. Ich uprawa nie jest trudna, a większość z nich ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Dlatego i ty pomyśl o stworzeniu własnego ogrodowego zielnika. Podpowiadamy, jakie zioła sadzić w ogrodzie i co zrobić, aby rośliny te długo cieszyły zarówno oczy, jak i nosy.

Rośliny lecznicze wracają do łask. Jakie zioła są najlepsze do ogrodu? Wyjaśniamy
Rośliny lecznicze wracają do łask. Jakie zioła są najlepsze do ogrodu? Wyjaśniamy123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jakie zioła sadzić w ogrodzie?

W twoim przydomowym ogrodzie może znaleźć się prawdziwa zielarnia, która, jeśli będziesz się nią opiekować, zasili twoją domową apteczkę i spiżarnię. W polskim klimacie uprawia się wiele gatunków ziół, wśród których są rośliny występujące w środowisku naturalnym w cieplejszych zakątkach świata.

Zioła wieloletnie, które warto mieć w ogrodzie to:

Do swojego zielnika można dołączyć również gatunki jednoroczne, czyli:

  • bazylia
  • majeranek
  • rumianek
  • ogórecznika zwyczajnego
  • nagietka lekarskiego.

Jak uprawiać zioła w ogrodzie?

Aby zacząć uprawiać zioła w ogrodzie, możesz udać się do sklepu ogrodniczego i kupić gotowe sadzonki. Możesz też zdecydować się na wysiew nasion wprost do gruntu. 

Kiedy sadzić zioła w ogrodzie? Jeżeli zdecydujesz się na wysiew nasion ziół do gruntu, to uprawę roślin musisz zacząć już wczesną wiosną. W zależności od gatunku należy sadzić je w okresie od końca lutego do maja. Natomiast jeśli kupisz gotową sadzonkę, to możesz posadzić ją w ogrodzie w dowolnym momencie - oczywiście wiosną lub latem, gdy nie ma ryzyka przymrozków.

Gdzie i jak sadzić zioła w ogrodzie? Aby uprawa ziół się powiodła, trzeba:

  • wybrać dobre miejsce na przydomowy zielnik

Gatunki, które pochodzą z cieplejszych krajów, potrzebują do wzrostu dużo słońca. Szczególnie światłolubne zioła to bazylia, estragon, czarnuszka, lawenda, majeranek, szałwia i tymianek. Gdy wzrastają w słońcu, ich liście są najbardziej pachnące i bardzo smaczne. Są też rośliny dobrze znoszące półcień i takie, które mogą rosnąć w cieniu drzew i krzewów. Należą do nich np. lubczyk i mięta.

Trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre zioła mają tendencję do rozrastania się i zajmują w zielniku więcej miejsca niż inne rośliny. Jest to np. mięta, która jeśli rośnie w odpowiednich warunkach, może tworzyć gęste, długie rozłogi.

  • posadzić je w odpowiedniej dla nich glebie

Zioła najlepiej czują się w żyznej i przepuszczalnej glebie. Jeśli w twoim ogrodzie ziemia jest gliniasta, podmokła i ciężka, musisz przygotować dla nich podwyższone rabaty. Wtedy wokół ziół nie będzie gromadzić się zbyt duża ilość wody.

Miejsce, które wyznaczysz na zielnik, warto wcześniej nawieźć kompostem. Natomiast jeśli masz pH-metr lub papierek lakmusowy, nie zaszkodzi też sprawdzić odczynu gleby. Jeśli wynik pomiaru będzie mniejszy niż 7, to zwapnuj glebę - np. używając kredy.

  • odpowiednio je pielęgnować

Zioła są łatwe w uprawie. Wystarczy je podlewać, jednak niezbyt obficie. Należy to robić jedynie latem i wiosną, gdy jest upalnie i gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz. Rośliny te można nawozić (istnieją specjalne preparaty do zasilania ziół w składniki pokarmowe), ale nie jest to konieczne. 

Pamiętaj, że gatunki pochodzące z cieplejszych regionów świata są wrażliwe na mróz. Dlatego po pierwszych przymrozkach zabezpiecz je przed kontaktem z niską temperaturą. Możesz to zrobić, okrywając je suchymi liśćmi lub świerkowymi gałązkami. Obowiązkowo rób to, jeśli uprawiasz w ogrodzie lawendę, szałwię lub melisę.

Aby zioła lepiej rosły, warto je przycinać. Najlepiej robić to wiosną. Przycinając pędy lawendy na 1/3 ich wysokości, zwiększasz szansę na to, że roślina będzie miała niedługo pełniejszą i gęstszą koronę. W podobny sposób można zadbać o wzrost mięty. Przycinanie wierzchołków jej pędów pomaga pobudzić roślinę do rozwoju nowych liści.

Mały czy duży ogrodowy zielnik to miejsce, z którego będziesz korzystać, chcąc przyprawić obiad czy przygotować lemoniadę. Polubisz także jego obłędny zapach. Dlatego wyznacz odpowiednie miejsce, odwiedź sklep ogrodniczy i zacznij uprawiać zioła w ogrodzie. 

Rolnictwo przyszłości. Fińscy naukowcy wytwarzają białko niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas