Macierzanka piaskowa zamiast trawnika. Pomysł na dywan do ogrodu

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Macierzanka piaskowa to opcja dla tych, którym znudził się zwykły trawnik w ogrodzie. Posadzenie tej byliny pozwoli na absolutnie odmienienie twojego podwórka. Kiedy sadzić i jak uprawiać macierzankę piaskową? Wyjaśniamy, jak wprowadzić do ogrodu ten wyjątkowy, kwitnący dywan.

Macierzanka piaskowa kwitnie od czerwca do września.
Macierzanka piaskowa kwitnie od czerwca do września.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jak wygląda macierzanka piaskowa?

Macierzanka piaskowa nazywana jest także cząberkiem, tymiankiem wąskolistnym czy dzięcielnicą. Na dziko rośnie na terenie całej Europy i Syberii. W Polsce najczęściej spotkamy ją w lasach sosnowych. Mimo tego coraz chętniej sadzonka jest w przydomowych ogrodach.

Macierzanka piaskowa jest zwartą byliną, która urasta od 10 do 30 cm wysokości. Łodyga rośliny jest zdrewniała i płożąca, a z niej wyrasta wiele mniejszych, wiotkich pędów. Na nich znajdują się długie i skórzaste liście o ciemnozielonej barwie. Po potarciu ich w palcach uwalnia się cytrynowy zapach, który występuje dzięki dużej zawartości olejków eterycznych.

Od czerwca do września macierzanka piaskowa obsypuje się kwiatami. Są one niesamowicie drobne i wyrastają w kłosach. W zależności od odmiany mogą mieć one kolor biały, liliowy, różowy czy nawet fioletowy.

Dzięki swojemu płożącemu i zwartemu pokrojowi macierzanka piaskowa wygląda jak zielony lub w okresie kwitnienia kwiecisty dywan. W efekcie z powodzeniem zastąpi zwykły trawnik i nada przydomowemu ogrodowi wyjątkowy, zachwycający wygląd.

Kiedy sadzić macierzankę piaskową?

Sadzenie macierzanki piaskowej można przeprowadzać od początku kwietnia do końca sierpnia. W tym czasie temperatury powietrza są wyższe i młodym sadzonkom nie będzie zagrażać ryzyko wystąpienia przymrozków. Dodatkowo takie sadzonki zdążą ukorzenić się przed nadejściem zimy.

Macierzankę piaskową można wprowadzić do swojego ogrodu także przez wysiew. Nasiona rośliny należy siać w terminie od maja do czerwca. Termin jest taki sam dla upraw na rozsadę oraz do gruntu.

Jak uprawiać macierzankę piaskową?

Macierzanka piaskowa najlepiej rozwija się na suchych, ciepłych i słonecznych stanowiskach. Podłoże dla byliny powinno być dobrze przepuszczalne, piaszczyste i lekko kwaśne. Może też wyrastać na glebach ubogich w składniki odżywcze.

Uprawa macierzanki piaskowej jest niemalże bezobsługowa. Roślina ta nie potrzebuje regularnego nawożenia. Można jedynie co kilka lat jej podłoże wesprzeć kompostem lub obornikiem. Macierzanka nie wymaga też podlewania.

Macierzanka piaskowa skutecznie zastąpi klasyczny trawnik.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jednym z zabiegów, który przeprowadzamy na macierzance piaskowej, jest pozbywanie się przekwitniętych kwiatostanów. Poskutkuje to zachowaniem estetycznego wyglądu naturalnego, kwiecistego dywanu w ogrodzie.

Warto wykonywać także przycinanie macierzanki piaskowej. Należy to robić po przekwitnięciu rośliny. Wówczas cięcie przeprowadzamy pod kwiatostanami i usuwamy jedynie niezdrewniałe elementy. Na wiosnę za to pędy macierzanki można przyciąć o 1/3 ich długości. Poskutkuje to obfitym kwitnieniem w nadchodzącym sezonie.

Kiedy kwitnie macierzanka piaskowa?

Macierzanka piaskowa kwitnie od czerwca do sierpnia. Wówczas na bylinie pojawiają się bardzo drobne, pachnące kwiatki. Ich zapach wyczuwalny jest w szczególności podczas suchych, ciepłych dni.

Kwiaty macierzanki piaskowej są jasnoróżowe. W przypadku wysiania innych odmian można podziwiać również kwiaty w barwach bieli czy fioletów.

Związki natury ze sztuką. Jak ich szukać?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas