Z czym sadzić lawendę? To zależy, czy w ogrodzie, czy w doniczce
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Lawenda to popularna roślina w naszych ogrodach. Pięknie wygląda, a jej zapach ma na nas kojący wpływ. W przeciwieństwie do komarów, much, meszek oraz kotów, na które działa odstraszająco. Jakie sąsiedztwo lubi lawenda? Z innymi roślinami sadzi się ją w ogrodzie, a z innymi w doniczce. Podpowiadamy, jak stworzyć wokół domu kompozycje z tymi fioletowymi kwiatami.
Spis treści:
Z czym sadzić lawendę w ogrodzie?
Lawenda rosnąca w ogrodzie ma więcej miejsca, żeby się malowniczo rozrastać. Tu mamy też miejsce na to, by komponować ją z innymi roślinami, dla których będzie stanowiła malownicze tło. Warto łączyć ją z uprawami, z którymi ma wspólne wymagania glebowe i stanowiskowe. Lawenda lubi słońce, ale toleruje też półcień. Preferuje lekkie, przepuszczalne podłoże o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Zdecydowanie zaszkodzą jej za to miejsca podmokłe.
Podobne preferencje mają róże. Wymagają wprawdzie więcej nawożenia, ale nie zaszkodzi ono lawendowym krzaczkiem. Dodatkową korzyścią z takiego sąsiedztwa będzie to, że zapach lawendy odstrasza mszyce i mrówki, które często atakują różane krzewy. Strzeliste czy pnące odmiany róż będą się pięknie prezentowały, mając za tło drobne, fioletowe kwiatostany.
Bardzo ciekawie będzie wyglądało zestawienie lawendy z berberysem. Ten krzew ma zielono lub bordowo wybarwione drobne, błyszczące listki, które będą doskonale kontrastowały z szarymi, mechatymi liśćmi lawendy i jej wrzosowymi kwiatami. Łącząc te dwie rośliny, trzeba zadbać jednak o odpowiedni odczyn gleby. Lawenda preferuje środowisko lekko zasadowe, a berberys lekko kwaśne, ale oba gatunki poradzą sobie w glebie o odczynie obojętnym. Inny bardzo widowiskowymi roślinami, których towarzystwo dobrze zniesie fioletowa krzewinka, są liliowce. Kwitną one różnokolorową feerią barw i mają podobną do lawendy wysokość.
Zimozielone krzewy mogą z kolei stanowić ciekawe tło dla lawendy, która swoim pokrojem i kolorami przełamie ich nudę. Podobne wymagania mają jałowiec i bukszpan, z tym że ten drugi woli stanowiska lekko zacienione. Półcień nie przeszkodzi lawendzie, będzie ona wtedy miała po prostu mniej liczne kwiaty. Poza tym przestrzeń w ogrodzie można skomponować tak, by jedna roślina była w półcieniu, a druga w pełnym słońcu.
Lawenda w doniczce - tylko z tymi roślinami
Lawenda jest również popularną rośliną balkonową, gdzie łatwo codziennie ją pielęgnować. Tu rośnie zazwyczaj w donicach lub pojemnikach, które znacznie ograniczają jej pełen rozwój. Dlatego rośliny, które sadzimy z lawendą w doniczce, powinny być raczej drobne, preferujące słońce i nielubiące zbytniej wilgoci. Sprawdzą się tu wszelkie zioła typu rozmaryn, cząber, tymianek, hyzop czy krwawnik. Przy okazji będziemy mieli do nich stały dostęp w razie kuchennych potrzeb. Z kwiatów, które dobrze wyglądają z lawendą w doniczce, wymienić należy nagietki, brodziszki, mikołajki i macierzanki. Niektórzy sadzą we wspólnych doniczkach awendę z petuniami lub pelargoniami. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, te kwiaty wymagają stałego podlewania. W takim sąsiedztwie zawsze któraś z roślin będzie stratna.
Kiedy i jak sadzić lawendę? Dwa ważne terminy
Na sadzenie lawendy są dwa dobre terminy: wiosna (od początku kwietnia do maja) i jesień (od połowy września do początku października). Chodzi o to, by roślina zdążyła zaadoptować się do nowych warunków na początku okresu wegetacyjnego lub utworzyć system korzeniowy przed zimą.
Pierwszym krokiem w sadzeniu lawendy jest odchwaszczenie stanowiska i spulchnienie ziemi. Dołki pod sadzonki powinny być dość głębokie, na około 45 cm. Ten krzew mocno się rozrasta, więc odległość między rozsadami powinna wynosić około 40 cm. Dno każdego dołka warto wysypać keramzytem, który będzie pochłaniał nadmierne ilości wody i powoli je uwalniał. Takiego samego drenażu warto użyć, sadząc lawendę w doniczkach, które zdecydowanie powinny mieć odpływ. Przed posadzeniem do gruntu, warto korzenie krzaczka moczyć w letniej wodzie przez pół godziny do godziny. Można je też potem skrócić o 1/3 długości i wsadzić do dołka. Po przysypaniu ziemią należy ją ostrożnie uklepać i lekko podlać roślinę.
Źródło: deccoria.pl