Jak pozbyć się mrówek z domu? Najlepszy domowy sposób
Są małe, uciążliwe, często przenoszą choroby, a do tego mają żądła. Mowa o mrówkach, które na wiosnę wybudzają się z zimowego letargu i szukają pożywienia. Te owady dobrze czują się prawie wszędzie, a gdyby zważyć wszystkie mrówki z całego świata ich masa byłaby znacznie większa niż masa wszystkich ludzi. Nic dziwnego, że często trafiają do naszych domów, gdzie przyciągają je wszelkie okruchy, szczególnie te słodkie. Jak raz a dobrze pozbyć się mrówek z domu lub mieszkania? Przedstawiamy prosty, naturalny i zabójczo skuteczny sposób.
Spis treści:
Skąd biorą się mrówki w domu?
W Polsce żyje ok. 100 gatunków mrówek, jednak nasze domy najczęściej są atakowane przez faraonki lub gmachówki. Coraz wyższe temperatury sprawiają, że owady opuszczają po zimie głębsze komory mrowisk i wyruszają na poszukiwania pożywienia. Często ich droga przecina się z budynkami mieszkalnymi.
Faraonki uwielbiają wysokie temperatury i wilgotność. Ten gatunek szczególnie upodobał sobie budowanie gniazd w pobliżu lub wewnątrz ludzkich siedzib. Mrówki gmachówki na łonie natury zamieszkują głównie spróchniałe drzewa, ale równie dobrze czują się w drewnianych konstrukcjach. To właśnie domy, altany czy werandy wykonane z drzewa są najbardziej narażone na inwazję gmachówek — największych mrówek żyjących naturalnie w Polsce.
Do domów owady dostają się przez pęknięcia w ścianach, kanalizację, szpary w oknach i drzwiach. Mogą też zadomowić się i przemieszczać w pustych przestrzeniach konstrukcji co znacznie utrudnia znalezienie pierwotnego źródła problemu. Pierwszym krokiem w zwalczaniu mrówek w domu powinna być prewencja. Jeżeli owady pojawiały się u nas lub u sąsiadów już wcześniej, powinniśmy na bieżąco zabezpieczać wszelkie zauważone nieszczelności.
Czy mrówki w domu są niebezpieczne?
Obecność mrówek w domu czy mieszkaniu nie jest szczególnie niebezpieczna, jednak nie należy też do przyjemności. Szukające pożywienia owady najczęściej atakują kuchnię. Ostatnią rzeczą, jaką chcemy zobaczyć podczas gotowania, jest rząd mrówek wędrujący przez blat, na którym przygotowujemy potrawy.
Gatunki, które spotykamy w domach, są mniej niebezpieczne niż mrówki-zabójcy, które znamy z filmów przyrodniczych. Nie zmienia to faktu, że w biologii nadrodziną dla mrówkowatych są osy — i, jak to osy, posiadają żądło. Ich ugryzienie nie należy do specjalnie bolesnych, ale może powodować dyskomfort. Do tego mrówki mogą też przenosić wiele niebezpiecznych bakterii. Właśnie dlatego, gdy tylko zobaczymy pierwsze sztuki, należy podjąć szybkie działanie, które powstrzyma dalszą inwazję.
Co odstrasza mrówki?
Część produktów, jakie znajdują się w kuchniach to dla mrówek największa gratka. Jest w niej jednak także kilka specyfików, których mrówki unikają jak ognia. Zwykle są to substancje znane z dużej aktywności chemicznej, ostrych zapachów lub właściwości biobójczych. Postawienie ich na ścieżce przemarszu, w okolicy gniazda, albo miejsca, z którego wydostają się owady, może zniechęcić je do dalszych poszukiwań i zdławić problem w zarodku.
Czego nie lubią mrówki i może posłużyć do ich odstraszenia?
- soda oczyszczona;
- ocet spirytusowy;
- sól kuchenna;
- goździki (również olejek goździkowy);
- papryczki chilli i inne produkty z kapsaicyną;
- proszek do pieczenia;
- cynamon;
- świeże zioła (mięta, majeranek, lawenda)
- skórka z ogórka i świeże pomidory
Inne naturalne metody to cynamon i imbir we wszystkich postaciach, świeże zioła (np. lawenda czy mięta), a także skórka z ogórka czy pokrojony pomidor. Substancje zawarte we wszystkich produktach odstraszają mrówki, a niekiedy są też dla nich trujące. Takie działania mogą okazać się skuteczne w początkowej fazie inwazji owadów, jeśli mrówki rozpanoszyły się u nas na dobre lepiej sięgnąć po silniejszy środek — również naturalny.
Jak skutecznie wytępić mrówki? Najlepszy sposób
Ten środek to boraks — sól rozpuszczalna w wodzie nazywana też boranem sodu. Może brakować go w naszej kuchni lub łazience, jednak zakup kilograma boraksu to wydatek około 15 złotych. Taki zapas wystarczyłby spokojnie na wybicie kilku pokaźnych mrowisk.
Boraks w czystej postaci sprzedawany jest jako biały proszek, ale bardzo często znajdziemy go w składzie preparatów czyszczących i środków do prania. Jest też stosowany w kosmetykach, a nawet pastach do zębów. W większym stężeniu wykorzystuje się go w ogrodnictwie do tępienia chwastów, ale dla nas najważniejsze są jego właściwości owadobójcze.
Jak pozbyć się mrówek za pomocą boraksu?
- Zagotuj pół szklanki wody i rozpuść w niej szklankę cukru.
- Do syropu dodaj łyżkę stołową boraksu (15 g).
- Mieszaj aż do uzyskania konsystencji galaretki.
- Rozłóż łyżką porcje trutki w okolicach najczęściej odwiedzanych przez mrówki.
Jedna porcja zbliżona objętością do pudełka po zapałkach w zupełności wystarczy na 2-3 metry kwadratowe powierzchni. Cukier skutecznie przyciągnie mrówki w okolicy, a te przetransportują truciznę do gniazda, gdzie boraks zacznie uwalniać swój owadobójczy potencjał. Po kilku dniach mrowisko będzie wymarłe lub opustoszałe.
Metoda jest bardzo skuteczna i zwykle eliminuje potrzebę kupowania specjalnych preparatów na mrówki, które potrafią kosztować kilkukrotnie więcej niż boraks. Powinniśmy jednak zachować podobny poziom ostrożności, bo nawet stosunkowo niewielka dawka czystego boraksu może doprowadzić do poważnego zatrucia.
- Unikaj bezpośredniego kontaktu. Przy wykładaniu trutki użyj rękawic. Użyj do tego łyżki, a następnie dokładnie ją umyj.
- Galaretkę wykładaj na podstawkę, żeby resztki boraksu nie zostały na podłodze. To szczególnie ważne jeśli masz w domu zwierzęta.
- Wywietrz pomieszczenie, w którym znajduje się trutka.
- Odkurz lub zmyj pozostałości trutki na drodze mrówek.
Bezwzględnie należy unikać spożycia boraksu. Chociaż niewielkie ilości rozcieńczonej soli są bezpieczne dla człowieka, to nawet kilka gramów boraksu w czystej postaci, które dostanie się do żołądka, może doprowadzić do śmierci (dla dziecka to ok. 6 g — pół łyżki).
Wciąż jest to jednak o wiele bezpieczniejszy środek niż gotowe preparaty owadobójcze, nie mówiąc o udrażniaczach i żrących żelach do odpływów. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku i podstawowych zasad bezpieczeństwa, szybko i skutecznie pozbędziemy się problemu mrówek w domu na dobre.
Czytaj także: