Ekologiczne sposoby na sprzątnięcie domu
Czy da się zadbać o środowisko, swoje zdrowie oraz portfel bez zaniedbywania domu? Podpowiadamy, jak ekologicznie sprzątać.
Sklepowe środki czystości z pewnością poradzą sobie z wieloma zabrudzeniami, mają jednak ciemną stronę. Nie tylko są pakowane w plastikowe opakowania, ale niektóre z nich są także toksyczne. Zawarte w nich fosforany czy chlor często już samymi oparami podrażniają oczy, skórę i układ oddechowy, a później spływają wraz z wodą do kanalizacji.
Dbanie o czystość może być nie tylko ekologiczne, ale i tanie. Wystarczy sięgnąć po środki, które większość z nas ma w kuchni - kwasek cytrynowy, ocet czy sodę oczyszczoną lub sól, jak również lubiane przez starsze pokolenia szare mydło. Dowiedz się, jak jeszcze zadbać o porządek, nie rezygnując z bycia eko.
Nie tylko ocet
Tłusty piekarnik, kamień zbierający się w czajniku czy osadzający w umywalce oraz nieprzyjemne zapachy - z tym wszystkim poradzisz sobie przy pomocy octu. Środek ten pozwoli także przywrócić połysk płytkom, przyda się przy myciu okien oraz luster. Niektórych może zniechęcać charakterystyczny mocny zapach, jednak wystarczy krótkie wietrzenie, aby się go pozbyć.
Podobne właściwości ma także cytryna oraz kwasek cytrynowy. Wystarczy odrobinę soku lub proszku wymieszać z gorącą wodą i pozostawić w czajniku, aby pozbyć się osadu. Plasterki cytryny mogą zastępować wybielacz, a cytrusowa skórka położona na ciepłym kaloryferze podziała jak odświeżacz powietrza. Cytryna lub kwasek przydadzą się także podczas czyszczenia powierzchni i garnków wykonanych ze stali nierdzewnej.
Jak prać ekologicznie?
Soda oczyszczona przyda się, gdy chcemy usunąć z ubrań brzydkie zapachy, pomoże także wybielić jasne rzeczy. Wystarczy rozpuścić dwie łyżeczki w wodzie i namoczyć ubrania przed włożeniem do pralki.
Sodę możesz także wykorzystać do usuwania nieprzyjemnych zapachów z kubła na śmieci czy piekarnika - rozsypując ją na powierzchni i zostawiając na około 30 minut.
Choć jest to ekologiczny środek, warto pamiętać, aby podczas używania sody założyć rękawiczki. Inaczej możesz skończyć z podrażnionymi dłońmi. Przyjazny dla środowiska jest także boraks, minerał ten może posłużyć jako składnik domowego proszku do prania - wystarczy wymieszać go z płatkami mydlanymi. Boraks przyda się także podczas czyszczenia zmywarki czy udrażniania rur.
Warto także rozważyć stosowanie orzechów piorących. Zawierają one saponinę, która nie jest szkodliwa dla ludzi, ani dla środowiska. Wywar z łupin sprawdzi się także jako środek do mycia naczyń, czyszczenia mebli czy nawet... do mycia włosów.
Czyszczenie bez detergentów
Urządzeniem, które nie wymaga stosowania szkodliwych dla środowiska detergentów, jest oczyszczacz parowy. Taki sprzęt czyści jedynie za pomocą pary, a więc wykorzystuje wyłącznie wodę, bez dodatkowych środków chemicznych (jeśli zależy ci na ładnym zapachu, możesz wykorzystać także naturalny olejek eteryczny).
Oczyszczacz parowy jest uniwersalnym sprzętem, który nie tylko usunie osad z płytek w łazience, ale także wyczyści zabłoconą podłogę, odświeży meble, ubrania oraz przyda się przy sprzątaniu samochodu.
Sposobem na sprzątanie bez użycia środków czyszczących jest także zastosowanie ściereczek z mikrofibry. Wystarczy odrobina wody, a w prostu sposób pozbędziesz się kurzu oraz innych zabrudzeń. Po skończonych porządkach wystarczy je wyprać, aby móc używać ich ponownie.
Sięgnij po szare mydło
Szare mydło, części z nas kojarzące się z pielęgnacją delikatnej czy zranionej skóry, może także pomóc podczas porządków. Starte na wiórki i wymieszane z boraksem stworzy proszek do prania, a wtarte bezpośrednio w plamy na tkaninie pozwoli je wywabić. Dodatkowo sprawdza się także jako środek zmiękczający do tkanin, możesz go więc użyć zamiast drogeryjnego płynu.