Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Domowe sposoby czy boraks

Mrówki są naturalną częścią ekosystemu. Choć te owady pełnią określoną funkcję, to w ogrodzie mogą stanowić problem. Ich działalność często przekłada się na gorszy stan roślin, a przy tym wpływa negatywnie na inne elementy ekosystemu. Jak skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu?

Czy mrówki w ogrodzie to problem?
Czy mrówki w ogrodzie to problem?123RF/PICSEL

Dlaczego mrówki w ogrodzie mogą być problemem?

O ile mrówki sporadyczne przechodzące przez trawnik nie powinny siać zniszczenia, to już kolonia na terenie działki stanowi poważny problem. Wynika to z tego, czym żywią się te owady. Spora część z nich głównie spożywa pokarm roślinny, przez co nasze uprawy mogą być zagrożone. 

Działalność mrówek szybko zauważysz po obsychających roślinach czy odkrytych korzeniach lub kłączach. Ponadto uprawa zaatakowana mrówkami będzie bardziej podatna na infekcje i na inne szkodniki. Mrówki nie tylko uszkadzają korzenie, ale również pędy czy kwiatostany. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby na to, jak rozwiązać problem z tymi owadami w ogrodzie.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Istnieją różne sposoby na pozbycie się mrówek z ogrodu. W zależności od natężenia problemu możesz wypróbować domowe metody lub zastosować chemiczne środki.  

Z reguły walkę z tymi owadami warto rozpocząć od naturalnych sposobów, które są mniej inwazyjne i nie wymagają poniesienia dużych kosztów. Dopiero gdy one nie pomogą, sięgnij po silniejsze preparaty.

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Obecnie coraz więcej osób wraca do tradycyjnych, naturalnych metod na zwalczanie mrówek w ogrodzie. Zwykle są one tanie i nie obciążają środowiska naturalnego. Oto kilka sposobów na odstraszenie mrówek, które są warte wypróbowania.

  • Zasiej lawendę lub majeranek

Mrówki niechętnie założą kolonię w Twoim ogrodzie, jeśli poczują zapach lawendy lub majeranku. Co więcej, za pomocą tych roślin możesz skutecznie przepędzić owady z działki. Korzyści jest więcej, bo nie tylko rozwiążesz problem ze szkodliwymi mrówkami, ale również zyskasz aromatyczny ogród. Majeranek wykorzystasz w kuchni, a lawenda pięknie udekoruje rabaty

Mrówki również nie lubią zapachu cynamonu. Zatem warto go rozsypać przy rabatach lub miejscach, w których te owady najczęściej się pojawiają.

Jak pozbyć się mrówek? Oto kilka sprawdzonych sposobów123RF/PICSEL123RF/PICSEL
  • Zrób roztwór z octu i wody

Ocet ma charakterystyczny zapach, którego nie cierpią mrówki. Warto więc spryskać miejsca, gdzie najczęściej je widujesz. Dzięki temu przepędzisz owady, nie zabijając ich. To także bezpieczny sposób dla roślinności - pod warunkiem, że nie stosujesz czystego octu, a rozcieńczony.

  • Złap mrówki w słodką pułapkę

Mrówki lgną do słodkiego. Można to łatwo zauważyć, np. na leżących na ziemi owocach czy w sytuacji, gdy spadnie kawałek ciasta na trawnik. Dlatego jeśli chcesz pozbyć się tych owadów, możesz zwabić je do pułapki. Łatwo ją wykonasz, np. mieszając wodę z miodem czy wlewając colę do słoika.

  • Wykorzystaj mąkę kukurydzianą

Jeśli zlokalizowałeś mrowisko lub zauważyłeś ścieżki komunikacyjne zamieszkujących je owadów, sięgnij po mąkę kukurydzianą. Wystarczy posypać nią kolonię lub miejsce, w którym przechadzają się mrówki. Owady w styczności z mąką kukurydzianą zginą. Choć jest to sposób nieinwazyjny dla roślin, to pamiętaj, że w ten sposób wybijesz całkowicie szkodzące owady.

Te domowe sposoby są możliwe do wykorzystania przy pomocy łatwo dostępnych środków. Są tanie i efektywne, dzięki czemu wiele osób decyduje się na ich zastosowanie przy zwalczaniu mrówek w ogrodzie. Ty również spróbuj!

Chemia na mrówki w ogrodzie. Pomoże boraks?

Nie masz czasu na samodzielne wykonywanie pułapek na mrówki ani na czekanie aż wyrośnie majeranek? W takiej sytuacji jedynym wyjściem może być wykorzystanie chemicznych preparatów. Najczęściej do zwalczania mrówek jest stosowany boraks. Zwykle ma formę granulatu czy proszku, natomiast jest dostępny także w płynie. 

Wykorzystanie boraksu pozwala na szybkie ograniczenie liczebności owadów w ogrodzie. Efekty zauważysz już po pierwszym dniu od zastosowaniu. Wystarczy zmieszać boraks z cukrem lub żółtkiem. Owady spożyją powstałą substancję i zatrują się. To sposób na likwidację nie tylko dorosłych mrówek, ale także larw. To jednak absolutna ostateczność i warto najpierw wykorzystać korzystniejsze dla środowiska rozwiązania.

Jak zatem widzisz, istnieje wiele sposobów na mrówki. Przetestuj je i ciesz się pięknym ogrodem!

Nowy obowiązek dla firm. Czym jest raportowanie ESG?Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas