Dziury w trawniku. To znak, że musisz znaleźć sposób na pędraki

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Jeżeli na twoim trawniku pojawiły się pożółkłe, jasnobrązowe dziury, ten problem sam nie zniknie. Oznacza to, że twoim ogrodzie prawdopodobnie zadomowiły się szkodniki. To pędraki, które żerują pod darnią i niszczą m.in. korzenie źdźbeł trawy. Dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić.

Pędraki to problem
Pędraki to problem123RF/PICSEL

Dziury w trawniku. Co robić?

Gdy zauważysz dziury i pożółkłe "placki" na zielonym dywanie trawy, działaj szybko. Jeżeli są za nie odpowiedzialne pędraki, to trawnik z dnia na dzień może wyglądać coraz gorzej. Aby pozbyć się tych szkodników, możesz zastosować ekologiczne metody ich zwalczania lub sięgnąć po środki chemiczne.

Zanim jednak zaczniesz działać, upewnij się, że to właśnie te szkodniki niszczą trawę w twoim ogrodzie - sprawdź, czy za żółte dziury na trawniku nie odpowiadają:

  • Krety - mogą one drążyć pod trawnikiem podziemne korytarze, a na jego powierzchni kopce. Niekiedy są to po prostu piaszczyste, pozbawione trawy "placki" na zielonym dywanie;
  • Nornice - te gryzonie lubią jeść liście, kłącza i korzenie roślin;
  • twój pies - jeżeli twój czworonóg załatwia się na trawniku i często w tym samym miejscu, to jego mocz może spowodować miejscowe pożółknięcie trawy;
  • choroby - twój trawnik może przypominać szachownicę, jeżeli źdźbła trawy zaatakują pleśń śniegowa lub żółta plamistość.

Skąd się biorą pędraki w ziemi?

Pędraki to larwy chrząszczy majowych. Owady te kopulują nad ziemią - na drzewach i krzewach liściastych. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, to w czerwcu samica składa jaja (ok. 15 cm pod powierzchnią gruntu). To z nich wykluwają się larwy, które przysparzają ogrodnikom tak wiele problemów. Mogą one żyć pod ziemią aż 4 lata. Początkowo żywią się martwą materią organiczną, czyli obumarłymi częściami roślin. Jednak im pędraki są starsze, tym mają większy apetyt, co objawia się coraz większymi szkodami na trawniku.

Jak wyglądają pędraki?

Pędraki są grube, mają ok. 3 cm długości i dobrze rozwinięte odnóża. Ich tułów jest wygięty w literę "C" i białokremowy. Natomiast głowa pędraków jest mała i ciemna. Larwy te mają silny aparat gębowy, dlatego są w stanie wyrządzić duże szkody w ogrodzie.

Kiedy pędraki buszują w trawniku?

Trawnik zaatakowany przez pędraki może szybko stracić swój estetyczny wygląd.  O obecności w glebie tych szkodników świadczą żółte, suche "placki" trawy. Najczęściej problem ten pojawia się w czerwcu i wczesną jesienią. By upewnić się, że w trawniku rzeczywiście żerują larwy chrząszczy majowych, wystarczy oderwać mały fragment darni. Wtedy gołym okiem można dostrzec duże, grube i białokremowe szkodniki.

Pędraki w trawniku mogą wyrządzić ogromne szkody. Ich populacja może być też bardzo duża, gdyż jedna samica chrząszcza majowego składa jednocześnie aż 80 jaj, z których już po 3 tygodniach wykluwają się larwy. To szkodniki z wielkim apetytem, które w krótkim czasie mogą zamienić trawiasty, ogrodowy dywan w żółto-zieloną szachownicę. Pędraki nie ograniczają się przy tym tylko do trawy. Chętnie podgryzają też korzenie krzewów owocowych, a nawet roślin ozdobnych, które mogą przez to zacząć obumierać.

Czego nie lubią pędraki? Domowe sposoby i oprysk

Jeśli robaki te pojawiły się w twoim ogrodzie, wykorzystaj jeden z naszych sposobów na pędraki w trawniku. Zanim pójdziesz do sklepu po środek na szkodniki, wypróbuj ekologiczne metody zwalczania larwy chrząszczy majowych.

Pędraki w trawniku - zwalczanie ziołami i warzywami

Samice chrząszczy majowych nie znoszą zapachu mięty. Jeśli roślina ta będzie uprawiana w pobliżu trawnika, to ryzyko, że owady złożą w nim swojej jaja, będzie mniejsze. 

Pędraki nie lubią również cebuli. Z łupin tego warzywa można przygotować ekologiczny środek zwalczający szkodniki. Aby zrobić taki oprysk, zagotuj 4 litry wody. Gdy będzie jeszcze gorąca, zalej nią 4 garście łupin z cebuli. Taki napar odstaw na 48 godzin. Następnie możesz podlać nim trawnik. 

Larwy chrząszczy majowych odstrasza również gryka i gorczyca. Jednak to głównie rolnicy wykorzystują najczęściej te rośliny do ochrony przed pędrakami. Trzeba je zasiać i zastosować np. jao przedplon przed wysiewem docelowej uprawy. Ziemia, w której niegdyś rosła gryka lub gorczyca, nie jest atrakcyjna dla pędraków.

Pułapka z sałaty na pędraki w trawniku

Sałata to wielki przysmak pędraków. Jeżeli posadzisz ją tuż przy trawniku, to szkodniki najprawdopodobniej szybko "oblepią" jej korzenie. Wystarczy wtedy wykopać warzywo wraz z pędrakami. Taką samą pułapkę możesz przygotować, wkopując do ziemi bulwy ziemniaków. Gdy je wyciągniesz z gleby wraz z pędrakami, umieść je z dala od trawy i pozostaw na słońcu. Szkodniki wtedy zaschną i zginą.

Ekologiczny środek przeciwko pędrakom w trawniku

Ekologicznym środkiem na pędraki w trawniku jest gnojówka z wrotyczu. Aby ją przygotować, 500 g tej rośliny (mogą to być jej zielone części i baldachy kwiatów), zalej 5 l wody, a całość odstaw na ok. 3 tygodnie. Codziennie mieszaj nawóz, a gdy na jego powierzchni pojawi się piania, będzie to oznaczać, że jest gotowy do użycia. Możesz podlewać nim trawnik i inne miejsca w ogrodzie, w których żerują pędraki. 

Pędraki w trawniku - profilaktyka

Możesz ograniczyć ryzyko pojawienia się pędraków w twoim ogrodzie. W tym celu wiosną rozłóż pod drzewami folię i potrząsaj ich gałęziami. Z liści spadną wtedy chrząszcze majowe, których będziesz w stanie się łatwo pozbyć. Folię możesz pozostawić na ziemi również na całą noc. To wtedy samice owadów opadają się na ziemię, aby złożyć w niej jaja.

Takie mechaniczne usuwanie owadów przysłuży się również samym drzewom. Chrząszcze majowe to szkodniki drzew, które żywią się ich liśćmi.

O to, aby pędraki nie pojawiły się w trawniku, możesz zadbać jeszcze przed jego wysianiem. W tym celu przekopaną glebę połącz z pokruszonymi łupinami cebuli. Nie tylko odstraszą one te szkodniki, ale poprawią też jakość ziemi.

Nie pozwól, aby pędraki zniszczyły twój dopieszczony trawnik. Dlatego reaguj, gdy tylko zauważysz najmniejsze zmiany w jego wyglądzie, a zwłaszcza pożółkłe i suche źdźbła trawy. Przygotuj pułapki na pędraki lub ekologiczne opryski i nawozy, które pomogą ci się pozbyć larw chrząszczy majowych. 

Mają nosa do pracy. Włoskie psy szkolone do odnajdywania gniazd żółwi morskichINTERIA.TV© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas