Kret

Aktualizacja

Kret (Talpa) to mały, podziemny ssak z rodziny kretowatych, należący do rzędu owadożernych. Kretowate występują głównie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Najbardziej znanym przedstawicielem w Europie jest kret europejski (Talpa europaea).

Kret.
Kret.123RF/PICSEL

Kret - najważniejsze informacje

Rodzaj:
kret
Rodzina:
kretowate
Rząd:
owadożerne
Gromada:
ssaki
Typ:
strunowce
Królestwo:
zwierzęta

Kret najchętniej zamieszkuje żyzne i wilgotne ziemie. Naturalnie to zwierzę można spotkać w Europie i Azji. Często drąży tunele w łąkach, natomiast może się pojawić także na polu uprawnym czy w ogrodzie. Na terenie Polski występuje naturalnie gatunek kreta europejskiego. 

Gdzie żyją krety?

Te ssaki są z natury samotnikami i spotkają się z innymi jedynie podczas rui. Słyną z agresywnego zachowania wobec obcych osobników. 

Zwierzęta są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy, natomiast zasypiają co 4 godziny. 

Krety odżywiają się bezkręgowcami i niewielkimi kręgowcami. Tworzą nory w ziemi ze specjalnym miejscem na przechowywanie zapasów w postaci żywych dżdżownic. 

Jak wygląda kret?

Ciało kreta mierzy do około 23 cm, a ogon do około 4 cm. Na jego powierzchni znajduje się czarne i gęste futro. Charakterystyczne dla tych ssaków są nieproporcjonalnie duże łapy z palcami zakończonymi długimi szponami. Dzięki takiej budowie kret z łatwością ryje nawet w twardej, gliniastej ziemi. 

Głowa tego ssaka jest mała i zakończona wąskim, przypominającym trójkąt nosem. Kret ma słabo wykształcony wzrok, natomiast doskonale słyszy. Ciąża samicy trwa około 28 dni, a w jednym miocie może pojawić się nawet do 7 osobników. Średnia długość życia kreta wynosi od 2 do 4 lat. 

Czy krety są pod ochroną?

To zwierzę znajduje się pod częściową ochroną gatunkową, ale można je zwalczać w ogrodach, szkółkach zielonych czy polach uprawnych. Na krety polują puszczyki, myszołowy, łasice i inne drapieżniki. Te zwierzęta można odstraszyć, sadząc w ogrodzie takie rośliny jak aksamitka, czosnek czy rącznik pospolity. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas