Tych robaków nie widać, ale latem niszczą twój ogród
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Piękny i zadbany ogród to marzenie każdego miłośnika roślin. Latem, gdy rabaty kwietne i krzewy prezentują się najokazalej, w glebie żyją rozmaite owady. Część z nich uznaje się za pożyteczne, a pozostałe — za potencjalnie groźne dla zieleni. Do drugiej kategorii zaliczają się przecinki. Sprawdź, jak wyglądają wciornastki, skąd biorą się te robaki i poznaj domowe sposoby na ich zwalczanie.
Jak wyglądają wciornastki?
Wciornastki (Thysanoptera) to rząd owadów obejmujący około 6 tysięcy gatunków. Ich cechy wspólne to niewielki rozmiar i podłużny kształt ciała. Zwykle dorastają do długości około 1-2,5 milimetra. Mają pomarańczowe lub brązowe zabarwienie. Na ich ciele znajdują się dwie pary skrzydeł pokrytych drobnymi włoskami.
Z uwagi na małe gabaryty wciornastki są raczej trudne do wypatrzenia. Gdy żerują na roślinie, przypominają drobne, przemieszczające się kreseczki. Stąd też ich potoczna nazwa — przecinki. Aby lepiej się im przyjrzeć, warto podłożyć pod liść kartkę i strząsnąć na nią kilka okazów. Na białym tle owady są łatwiejsze do zidentyfikowania.
Skąd się biorą robaki przecinki?
Przedstawiciele rzędu Thysanoptera zasiedlają Ziemię od około 200 milionów lat. Żyją na wszystkich kontynentach, w tym również na Antarktydzie. Wraz z bakteriami, zarodnikami grzybów i drobnymi pajęczakami wchodzą w skład aeroplanktonu. Są przenoszone wraz z wiatrem na tysiące kilometrów.
W Polsce stwierdza się obecność nieco ponad 200 gatunków wciornastków. Większość z nich żeruje na kwiatach, liściach, trawach, drzewach i w ściółce. Żywią się sokami roślin, które wysysają za pomocą kłująco-ssącego aparatu gębowego. Wyróżnia się też odmiany odżywiające się grzybami i porostami oraz okazy drapieżne. Niektóre gatunki uznaje się za szkodniki upraw. Ich przedstawiciele nie dość, że wywołują odbarwienia i deformacje roślin oraz zanieczyszczają liście odchodami, to jeszcze są nosicielami wielu niebezpiecznych wirusów powodujących choroby.
Jak pozbyć się wciorniastków? Domowe sposoby
Wciornastki rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Ze względu na ich niewielki rozmiar i ogromną populację, bardzo trudno powstrzymać inwazję. Jednym ze sprawdzonych sposobów na przecinki jest stosowanie na zainfekowane rośliny domowych środków. Niekiedy niezbędne okazuje się wdrożenie preparatów zakupionych w sklepie ogrodniczym, na przykład roztoczy na wciornastki zamkniętych w niewielkich saszetkach. Są one bezpieczne dla człowieka i po zwalczeniu szkodników umierają.
Wśród domowych sposobów na zwalczanie wciornastek wymienia się przemywanie liści samodzielnie przygotowanym roztworem w wody i mydła lub rozgniecionego czosnku. Ważne są też częste sprawdzanie roślin i odpowiednia pielęgnacja. W razie zauważenia owadów warto przesadzić roślinę, aby pozbyć się szkodników z ziemi. Trzeba też zadbać o zachowanie właściwego poziomu nawodnienia kwiatów i krzewów.