Oprysk na chwasty w trawie. Ogrodnik zdradza najlepszy sposób

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Miał być piękny, zielony dywan, a jest kolorowa, dzika łąka - chwasty spędzają sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Sposobem na to, aby się ich pozbyć, jest zarówno ich mechaniczne usuwanie, jak i stosowanie oprysków. Dowiedz się, jakie preparaty najlepiej sprawdzają się na chwasty rosnące na trawniku.

Mniszek lekarski jest trudny do wytępienia.
Mniszek lekarski jest trudny do wytępienia.123RF/PICSEL

Dlaczego chwasty rosną na trawniku?

Pojawienie się chwastów to skutki nieprawidłowej pielęgnacji trawnika oraz wyboru nieodpowiedniego miejsca na ozdobny zielony, dywan. Te niepożądane ogrodowe rośliny mogą rozrastać się w szybkim tempie i zabierać źdźbłom trawy składniki pokarmowe oraz ograniczać im dostęp do promieni słonecznych.

 Chwasty mogły pojawić się w na twoim trawniku, gdyż:

  • znajduje się on w ciemnym, zacienionym miejscu - cień sprzyja rozwojowi chwastów, które nie potrzebują większej ilości światła,
  • nieregularnie go podlewasz - chwasty z rozbudowanym, długim systemem korzeniowym pobierają wodę z gleby, dlatego są odporne na niedobór wody i przetrwają nawet okresowe susze; 
  • stosujesz zbyt duże ilości nawozów - zawierają one składniki, które wspomagają także wzrost chwastów; 
  • gleba jest uboga w składniki pokarmowe - w takich warunkach lepiej poradzą sobie chwasty mające niewielkie wymagania glebowe.

Natomiast jeżeli twój trawnik powstał z rozwijanych rolek z centrum ogrodniczego i pojawiły się na nim chwasty, może to oznaczać, że wśród źdźbeł już wcześniej znajdowały się nasiona roślin-szkodników.

Jakie chwasty rosną na trawniku?

Obecnie na topie są trawniki przypominające kolorowe łąki i porośnięte kilkoma rodzajami dzikich roślin. Jeżeli jednak twoim marzeniem był równo przycięty, estetyczny i soczyście zielony dywan, kwiaty te są dla ciebie chwastami. Oto ich gatunki, które najczęściej pojawiają się na trawnikach.

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale)

Mniszek lekarski - nazywany również mleczem - to wieloletnia bylina. Jest trudny do wytępienia i może szybko rozprzestrzeniać się na trawniku, gdyż jego nasiona są rozsiewane przez wiatr. Wykazuje dużą konkurencyjność wobec roślin sąsiadujących, także wobec trawy. 

Mniszek lekarski ma długi korzeń palowy, dzięki któremu może czerpać wodę i składniki odżywcze z głębi gleby. Dlatego też mlecz jest w stanie przetrwać przedłużające się okresy suszy. Jego łodyga ma najczęściej od 10 do 25 cm wysokości. Natomiast na jego kwiatostan składają się drobne, żółte, pierzaste liście.

Mlecze są bardzo trudne do wytępienia z trawnika. Usuwając je, należy pozbyć się każdej rośliny. Gdy w ziemi pozostanie choćby część korzenia mniszka, prawdopodobnie wśród źdźbeł trawy ponownie szybko pojawią się żółte kwiaty.

Babka zwyczajna123RF/PICSEL

Babka zwyczajna (łac. Plantago major)

Babka zwyczajna ma sercowate liście rosnące na sztywnych łodygach i zielonożółty kwiatostan w postaci mocno zbitego kłosa. Może szybko rozprzestrzenić się na trawniku, gdyż jej nasiona przylepiają się do podeszew butów oraz zwierzęcej sierści. W ten sposób są łatwo przenoszone z miejsca na miejsce.

Babka zwyczajna jest odporna na trudne warunki środowiskowe. Najlepiej rośnie w ciężkich, gliniastych glebach. Jej duże liście zasłaniają źdźbłom trawy dostęp do światła słonecznego. Natomiast jej korzenie "kradną" trawnikowi wodę i składniki odżywcze z gleby.

Stokrotka dla jednych może być ozdobą trawnika, dla innych to chwast. 123RF/PICSEL

Stokrotki pospolite (łac. Bellis perennis)

Niektórzy uważają stokrotki za ozdobę trawnika. Jednak dla tych, którzy chcą mieć w ogrodzie jednolity zielony dywan, są one chwastami. Koszenie ich wraz z trawą przyspiesza ich wzrost. Rośliny te zabierają z gleby wodę i składniki mineralne, które powinny zasilać źdźbła trawy. W efekcie trawnik może zacząć usychać.

Perz właściwy (łac. Elymus repens)

Perz właściwy to bylina z rodziny traw. Jest trudnym do usunięcia chwastem, gdyż ma długie, rozłożyste podziemne korzenie. Może mieć nawet do 150 cm wysokości, a jego kwiatostany to szpiczaste kłosy. Perz właściwy można usuwać z trawnika wyłącznie mechanicznie.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika na zawsze?

Pozbycie się chwastów z trawnika na zawsze nie jest możliwe. Ogrodnik nie ma wpływu na to, czy wiatr i zwierzęta ponownie nie rozsieją ich w ogrodzie. Można jednak z nimi walczyć, zmniejszyć liczbę chwastów na trawniku, a stosując odpowiednie techniki - pozbyć się ich na dłuższy czas. 

Pamiętaj, że stosowanie herbicydów to ostateczność. Użyj ich dopiero wtedy, gdy zawiodą ekologiczne metody pozbywania się chwastów.

Jaki oprysk na chwasty w trawie?

Oprysk na chwasty na trawie możesz przygotować z bezpiecznych dla środowiska produktów, które masz w kuchni - z wody, octu i soli. Składniki te należy połączyć ze sobą w proporcjach 1:4:8. Stosowanie tego preparatu przynosi najlepsze efekty, jeżeli oprysk na chwasty wykonasz zanim szkodliwe rośliny zdążą zakwitnąć. 

Jeśli chcesz ekologicznie pozbyć się chwastów z trawnika i nie zniszczyć go, nie posypuj go sodą i boraksem oraz nie opryskuj roztworami na bazie alkoholu. Takie domowe preparaty przedostają się w głąb gleby i niszczą także inne rośliny - w tym źdźbła trawy. Dlatego te ekologiczne metody wykorzystaj podczas usuwania chwastów np. z kostki brukowej.

Ręczne usuwanie chwastów

Ręczne usuwanie chwastów jest czasochłonne, wymaga wiele pracy, ale przynosi dobre efekty. W ten sposób można pozbyć się tych roślin wraz z korzeniami, tak aby nie miały one szansy odrosnąć. W przypadku trawnika najlepiej delikatnie usuwać chwasty rękami, aby nie uszkodzić darni. 

Metoda ta sprawdzi się jednak w przypadku dobrze utrzymanych i zadbanych zielonych dywanów, na których rosną pojedyncze, szkodliwe dla trawy rośliny. Przywrócenie w ten sposób pięknego wyglądu mocno zachwaszczonemu trawnikowi zajęłoby mnóstwo czasu, a efekt usuwania chwastów mógłby być daleki od ideału.

Jeżeli nie chcesz, aby perz, mlecze czy babka zwyczajna pojawiły się w twoim ogrodzie, regularnie, co od 5 do 6 dni koś trawę - na wysokość 6 cm. W ten sposób chwasty nie będą miały szansy zakwitnąć, rozrastać się, a trawa zostanie wzmocniona. Należy ją także zasilać odpowiednimi nawozami - w przeciwnym razie gleba będzie niedostatecznie żyzna, dlatego lepiej będą rosnąć w niej chwasty, mające niewielki wymagania glebowe. 

Martwe ptaki na ulicach Warszawy. Padają wrony, kawki i gołębiePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas